İNSAN EDEBLE GÜZELDİR

İNSAN EDEBLE GÜZELDİR

İnsanı insan yapan en güzel değer edep ziyneti ile bütünleşmek değil midir?

İnsanı hayvandan ayıran özellik edeptir…

Sevgili okuyucularım; toplumda üzülerek müşahede ediyoruz ki;  edepsiz insanların bulunduğu ortamın ne kadar zulmetin karanlığına gömülmüş olduğunu maalesef görüyoruz.

Böyle insanlarla bir arada olmaktan son derece kaçınmalı, gençliği de bu bedbaht ortamlardan korumak için azami gayreti göstermelidir. Bu bizim insan olma hasletimizin gereğidir.

Edeple tezeyyün etmiş bir insan topluluğunu tasavvur etmek dahi insana huzur veriyor, bu huzurun oluşmasına katkı sağlamak bu manada maddi manevi gayret etmek, emek vermek, gerektiğinde çile çekmek insanlığın asli görevi olmalıdır ki; toplum huzuru tesis edilsin.

Eskiden, medreselerin girişinde ve birçok yerde  “Edep Ya Hu” yazılı olurmuş, bu öncelikle edepli olmaya ikaz, aynı zamanda İslamiyet’in güzel ahlakına davet manasını ifade eder, işte bu davet “yaratılmışların en üstünü eşref-i mahluk” insana yapılan en güzel davettir, bu davete icabet eden insan en güzel kararı vermiş, yaratılış gayesinin şuurunda olduğunu göstermiş demektir.

Büyüklerin suallerine edeple cevap vermek, büyüklerimize karşı sorumluluğumuzu bilmek, birbirimizle iyi geçinmek edepli olmanın en güzel işaretidir.

Edepli olmak İslam âlimlerinin de ilk tavsiyeleridir. Para mal mülk insanı yüceltmez, ancak edep, güzel ahlak insanı yüceltir. Edeple yücelmiş insanı da kimse alçaltamaz yeter ki edep tacını başımızdan çıkartmayalım.

Edep tacıyla taçlanmış, gönül erlerine selam olsun…

Yazımı iki dörtlük şiirimle tamamlamak istiyorum…

EDEP

Kul olduğun bilirsen, bil ki işte o edep

Kibri kırıp gelirsen, bil ki işte o edep

Vefalı dost olursan, bil ki işte o edep

Edebe bürün gönül, aşkla sevmektir edep

Güzel ahlakla ram ol, bil ki işte o edep

Hak ateşi ile dol, bil ki işte o edep

Tevazu sahibi ol, bil ki işte o edep

Edebe bürün gönül, aşkla sevmektir edep

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co