İnanılmaz dolandırıcılık

İnanılmaz dolandırıcılık

İnalımaz dolandırıcılık !

Bugün sizlere hayata dair birkaç not aktaracağım !..

Bir dostumuz anlatıyor:

Adam Osmaniye den arıyorum diyerek internette gördüğü otomobilin pazarlığını yapmış sonra geliyorum bekleyin demiş..

Aynı gün gelerek : otomobile bakmış 5 bin TL kaparo vermiş ve 111 bin lire de banka kanalı ile çıkaracağım diyerek, ayrılmış..

Aynı gün akşam : 111 bin lira banka kanalı çıkarılmış böylece toplam 116 bin liraya aracı satmış olmuş..

Telefon ederek: “Ben yurt dışına çıkıyorum, aracın km. yazdım arabama binmeyin, ben titizim, çizilmesin bir köşeye koyun 15 gün sonra gelir devrini alır otomobilimi teslim alırım demiş.. kendilerine güvendiğinde iki sözünün birinde vurgulamış..

116 bin lira kasada, araç yanında buraya kadar her şey normal..

Bir dolandırıcılık görülmüyor..

20 gün sonra gelmiş aracın devrini alıp, aracını da üzerine almış ve çekip gitmiş.. alış veriş böylece son bulmuş.. her şey normal.. aksayan bir yanı yok !..

Alan memun, satan memun..

Aradan 10 gün geçtikten sonra : Bir avukat iki polis dostumuzun iş yerine geliyor ve ihtiyati haciz işlemi yapacağız yada müvekkilimin yanlışlıkla sizin hesaba  gönderdikleri 111 bin TL paramızın lütfen ödeyiniz !..

Sevgili dostum: Kimse bana para göndermedi , ben kimsenin parasını almadım desede..

Tüm resmi belgeleri gösteriyor.. Banka kayıtlarında hesabına 111 bin TL girdiğini görüyor..

Dostumuz: ben araç verdim dedi ise : Havale yapan Bekir , Aracı üzerine alan Ali …. Bilmem ne ? ispat edemiyor..

Dostumuz hemen avukat tutup karşı dava açıyor..

Aracı alan kişi ile parayı gönderen kişi mahkemeye geliyor ve bir birlerini mahkemede ilk defa gördüklerini söylüyorlar.

Aracı alan kişi ise : ben aracı aldım parasını peşin ödedim, noter satışında da parasını peşin ödediğimi ve alacağının kalmadığını yazdığını gösterek davayı  kazanıyor, dostumuz ise davayı kayıp ediyor..

116 Bin liralık araç gidiyor..

Avukat- Mahkeme masrafı ile birlikte gecikme fazi de  150 TL de nakit ödeme yapıyor toplam olarak 266 bin lira parası bir anda uçup gidiyor.. araç satanlara uyarı : aman dikkat !..

Sigortacıyı da çarptılar

Sevgili sigortacı dostumuza geliyorlar.. aracın Sigortasını kaskosunu yaptıracaklarını ve parasını kredi kartı ile ödeme yapacaklarını söylüyorlar..

Mail ordun olarak ödeme alınıyor..

Sigorta poliçesi kesilip araç sahibine veriliyor..

Üç ay sonra mahkemeden bir yazı

Nitelikli dolandırıcılık başkasının kartından para çekme ve faizi ile geri istenen para, sigorta şirketi, kredi kartından para çektiği kişinin adına araç olmadığı için almış olduğu parayı gecikme faizi ile geri ödemek zorunda kalıyor, üstelik mahkeme masrafı da başına kalıyor.. böylece sigortacı da çarpıyorlar..

Oysa : Ali adına kayıtlı aracın sigorta işlemi yapılmış, parası velinin kartından çekilmiş.. böyle olunca da sigortacı dostumuz mahkemeyi kayıp ediyor..

Plazayı da çarptılar

Adam geliyor araç alımı için pazarlık 80 bin liralık aracı alıyor..

Peşin ödemeye sözleşme yapıyorlar..

50 bin TL veriyor.. plakayı çıkarın geliyorum diyor..

Peşin parası alındı olarak plaka çıkıyor.. adam ortada yok..

20 gün sonra geliyor, benim şu plakalı burada aracım var onu bize verin diyor.. Plazadaki görevliler ise 30 bin TL ödeme yapmanız gerekli diyorlar..

Adam mahkemeye gidiyor, peşin para ödedim, 80 bin TL aracı aldım, plakasını çıkardılar.. plakası şu.. ancak aracımı gasp ettiler vermiyorlar diyerek davacı oluyor..

Eldeki sözleşmede peşine ödeme 80 bin TL yazdığı için mahkeme plazayı hakız buluyor, aracı araç sahibine veriken, davadan vaz geçirmek için aracılar konarak ceza evine gitmekten zor kurtuldukları gibi 30 bin TL uçup gidiyor.. Mahkeme masrafı diğer masraflar harıç..

Satılık iş yerinin üzerinde yazı gören vatandaş: çekişe çekişe bir pazarlık, sonra bir çek yazıyor ve adama veriyor, paranızı alın, yarın tapuya gideriz..

Çekin arkasını ciro eden esnaf bankaya koşuyor.. çekin karşılığı yok..

Ertesi gün adam geliyor: Çekin karşılığı yok denildiğinde bir telefon açarak muhasebesine kızıyor.. neyse diyor pazartesi gelip nakit verelim diye sözleşerek çekip gidiyor..

1, 5 ay sonra Avukat ve Polisler haciz işlemi için geliyorlar..

Vekilime verdiğiniz çekin karşılığı çıkmadı : arkasını siz ciro ettiğiniz için ödeyiniz diye ve satılık olan iş yerini haciz yolu ile bu defa elinden alıyorlar..

Allah bunların şerrinden korusun

Son bir haftadan beri çarşı Pazar geziyorum, ilginç dolandırıcılık olaylarını dinledim.. aman dikkat diyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co