İmsakiye yeniden düzenlenmeli

İmsakiye yeniden düzenlenmeli

İMSAKİYE YENİDEN DÜZENLENMELİ

Okuyucularımdan uzun zamandan beri uzaktım. Ciddi meşguliyetlerim vardı. Kitap çalışmalarım önemli zamanımı alıyordu. Çok şükür biraz rahatladım. Öncelikle hem okuyucularımızın,hem tüm Kahramanmaraşlıların, ayrıca  Türkiye de yaşayan tüm Müslümanların mübarek Ramazan  ayını tebrik ederim. Ülkemize,hayırlar getirsin. Duasında bulunmak istiyorum.

Bir kardeşimiz gündeme getirmiş. Elazığ’dan sevgili  Fethi Çetin kardeşim. Sosyal iletişim kanalı ile yazmış. Eminim ki samimi bir şekilde bir yanlışı işaret etmiş.

Sahur meselesi. Geçen sene de aynı durum söz konusu oldu. Sahur erken bitiriliyor. Sahurun bitim saatinde halen gökyüzü karanlık. Yaklaşık  45 dakika kadar sonra ayetin emri olduğu gibi “siyah ve beyaz ” çizgi belirleşiyor.

Kuranı Kerimde Bakara suresinin 187.  ayetinde oruç bahsi var. Bu ayetin içinde sahur vaktine de işaret edilmektedir.  O bahis aynen şöyle :

” …Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikten size seçilinceye kadar yiyin için. Sonrada ertesi geceye kadar orucu tam tutun….”Ayet çok açık.

Allah böyle buyurmasına rağmen ,halen  sahur çok erken kapatılıyor. Hemen ezan okutuluyor.  Bu konu yetkililerce yeniden ele alınmalı.  Bir yanlış varsa derhal düzeltilmeli. İlahiyat  otoriteleri bu konuyu yetkili kişilere bildirmeli. Saatler ve ezanlar buna göre okunmalı. Eğer doğru  uygulama bu ise bunun açıklaması yapılmalı diye düşünüyorum. Çükü ayet çok açık.Yetkili ve sorumlu makamları göreve davet ediyoruz.

İslam da kolaylık esastır. Zorlaştırmayınız,kolaylaştırınız diyen bir peygambere sahibiz.

Selam ve dua ile ,hoşça kalın.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co