İLİM YAPMAK

İLİM YAPMAK

Kudretin kaynağı bilgidir. Kudretli insan olmak için bilgili olmak mecburiyetindeyiz. Bu  ölçü toplumlar için de öyledir. Bir milletin yükselişi bilgi seviyesi ile doğru orantılıdır. Bilgi seviyesi düşük toplumlar zayıf ve cılız toplumlardır.

Kaba kuvvet kalıcı olmaz. Birçok mafya babaları ve kaba kuvvete dayalı insanlar  yok olup gitmişlerdir. Sonları hüsran olmuştur. Sonunda güçleri ve kuvvetleri tükeniyor.

Bilgili insanlar için bu böyle değildir. Ne kadar yaşlansalarda ,hatta ölselerde bilgili insanların güç ve kudreti  devam eder. Eserleri onun güç ve kudretini  canlı tutar.

Efendimiz Hazretleri ” İlim Çin de de olsa arayıp bulunuz” derken de ilim ve irfan sahibi insanların kudretli olacağını işaret etmiştir. İlim ne kadar  uzakta olursa olsun. İsterse düşmanın elinde olsun  ilmi almak için her türlü  emeği vermek mecburiyetindeyiz..

Hz Ali Efendimiz de ” Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum ”  derken  bilgi sahbi olmanın  önemini işare ediyor.

İlim ilim bilmektir,

İlim kendin bilmektir.

Sen kendin bilmezsen

Bu nice okumaktır.

Yunus Emre de  ; ilim sahibi olmayanın bırakın başkasını bilmeyi, kendisini dahi bilmeyeceğini  vurguluyor. İnsana ilim vermeyen okumanında zaman kaybından başka birşey olmadığı açıktır.

İlmin sınırı yoktur. Okumanın sınırı ve yaşı yoktur. İlim yapmak  sınır tanımaz. İlim sahibi olan sınır tanımaz.  İlim insanı kaliteli insan haline getirir.  Kaliteli insanın sınırları dünyanın sonuna kadar  uzanır. Kalite  dünyanın her tarafından müşteri toplar.

Onun için ilim yapalım. İlim tahsil edenlere destek olalım. Okullarımızıa sahip çıkalım. Eğitim kurumlarımıza  önem verelim. Çocuklarımızın ilim yapmaları için  yollarını açalım.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co