İLİM ÖĞRENMEK FARZDIR AMA

İLİM ÖĞRENMEK FARZDIR AMA

 

Eğitim kişide olumlu davranış değişikliği oluşturma şeklinde genel bir tanım yapılsa da, genel manada da eğitim gören her ferdin, kendi istidat ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilerek, yeni buluşlara imza atması demektir.

Şimdi size, yeni buluşlara imza atan iki güzel çalışmanın yer aldığı iki haberlerı alıntı yapıp, sonra da bu haberler üzerine yorum yazmak istiyorum.

Birinci haberin başlığı; “Türk mucidin buluşu NASA’ya parmak ısırttı.” Haberin spotunda ise şu bilgiler yer alıyor; “Dünyada eşi benzeri olmayan bir uzay mekiği roketi buluşuna imza ataran Türk mucit NASA’ya bile parmak ısırttı. Haberin içeriği de şu;  “Giresun’un Şebinkarahisar İlçesinde bir ilkokulda sınıf öğretmenliğini yapan Celalettin Turkar, tasarladığı uzay mekiği roketi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WİPO) dikkatini çekmeyi de başardı.

Tasarladığı roketin dünyada bulunan diğer roketlerden farklı olarak çalışacak olduğunu ifade eden Turkar, Uzay çalışmalarında kullanılabilecek roketi diğer roketlerden ayıran en büyük özelliğinin iç darbe ile hareket etmesi olduğu bilgisine vererek; ”Oksijen deposundan ve yakıt deposundan gelen oksijen ile yakıtın roketin karıştırma kısmında karıştırılarak, gaz pompası ve ateşleme merkezi yardımıyla yanma odasında patlatılması sonucu oluşan basınçlı gazın valf in açılmasıyla huni şeklindeki yapıdan dışarı çıkarak, roketin başlığına çarpar, bu çarpmanın etkisiyle roket harekete geçiyor”

Avusturya Patent Bürosu tarafından verilen rapor ile dünyada bir benzerinin olmadığının tescil edildiğini belirten Öğretmen arkadaşın buluşu hakkında şunları anatıyor, Buluşumu diğer roketlerden ayıran özellik, çok sayıda yakıt tankına gerek duymaması iç darbeyle hareket etmesi ve fazla yakıta gerek duymaması oldu. Kanatçıklara gerek duymadan yönünü bulabilen ve uzayda hızlanma özelliğe sahip roket, yeryüzüne inişlerde de daha kolay ve risksiz olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK tarafından da ulusal patent alan Celalettin Turkar, bu dalda bir de ödül aldı. 3-6 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacak olan 16. Uluslararası İstanbul Buluş Fuarında buluşunu bilim adamları önünde sergileyecek.(Kaynak : İHA)

İKİNCİ HABER

ABD’nin California Eyaleti’ndeki HRL Enformasyon ve Sistem Bilimleri Laboratuvarları, Matrix filmindeki yöntemi taklit ederek beynin öğrenme gücünü artırabildiklerini açıkladı. Eğitimli ve deneyimli bir pilotun elektrik sinyallerini analiz eden Amerikalı bilim insanları topladıkları verileri pilot eğitimi almamış olan bir öğrencinin beynine elektrik sinyali olarak verdi.

Bu sinyalleri alan öğrencinin, beynine sahte sinyal verilen öğrencilere göre pilotluk eğitiminde yüzde 33 daha başarılı olduğu görüldü. Ekibin lideri Dr. Matthew Philips, “Yaptığımız bilimkurgu gibi görünüyor ama sistemimizin ardında büyük bilimsel gerçekler bulunuyor. Beynimiz bir şeyler öğrendiğinde fiziksel olarak değişir. Bağlantılar güçlenir. Bu bilgilerin nerede yoğunlaştığını bulmamız mümkün. Bizim sistemimiz de bu bölgeleri tespit edip başkasına aktarmaktan ibaret” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Savunma Projeleri Araştırma Geliştirme Birimi de (DARPA) geçtiğimiz günlerde, bilgisayardan insan beynine bilgi aktarabilecek bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

ARAŞTIRMAYAN TOPLUMLAR GÜNAH İŞLEMİŞTİR

Allah ilmi çalışana, serveti dilediğime veririm, buyurmuştur. Aslında ilim Efendimizin(sav) buyurduğu gibi müminin yitiğidir, nerede bulsa alması gerek. Yaratan Rabbinin adıyla oku diye başlayan Kuran’a tabi ümmetin, ilmi araştırmaların içinde olmaması belki de bütün sorunlarımızın temelini oluşturuyor.

Bakınız Kuran, ilim öğrenmek farzdır, der. Ama İslam dünyası maalesef cehaletle anılır oldu. İlmin farz olması ne demek? Mutlaka ilim yapınız, yapmazsanız günaha girersiniz diyor Rabbimiz.

İlim Çin’de de olsa aramak, araştırmak gerekiyor.

Diyeceğim şu ki, eğitim de ezberciliğii bırakmak gerek. Allah her insanı fıtrat üzere yaratmıştır. Yani her insanın bir yetenek, ilgi, beceri ve baskın zekası vardır. İnsanın bu yeteneklerinden faydalanmak gerekiyor. Yani  çocuklarımızı ilgi alanına yönlendirmemiz gerekiyor. İlmi teşfik etmemiz gerekiyor.

Bu konuda birkaç yazı yazmak gerekiyor inşallah, önümüzdeki günlerde yazarız.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co