İlim Müslümanın yitik malıdır..

İlim Müslümanın yitik malıdır..

İlim Müslüman’ın yitik malıdır..!

Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimize gelen Medineliler: “Ya Resulallah, filan şehirde hurmaları aşılama yapıyorlar daha çok ürün veriyor,” diye sual ettiklerinde..

Peygamberimiz :” Bir ağaç babalarınızdan gördüğünüz gibi yetiştirin bir ağaç’ta o şahirde ki gibi yetiştirin hangisi daha fazla ürün verise bundan sonra öyle yapın,! Buyurdu.

Halbuki : Direk aşılama yapın buyura bilirdi.. ama bizim çalışmamızı ilim öğrenmemizi istediği için direk söylemediği tüm kitaplarda yazılıdır..

Sevgili Peygamberimize Suval ederler, efendimiz buyurdu ki : “ “İlim, müminin yitik malıdır, nerede bulursa alır”

Yine bir hadisi şerifde : İlim çin de de olsa gidip alınız, öğreniniz..

“İlim, müminin yitik malıdır, nerede bulursa alır”

Ebû Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (asm) şöyle buyurdu: “Hikmet, değerli bilgiler müminin yitik malıdır, onu nerede bulursa almaya daha hak sahibidir.” (Tirmizi, İlim 19; İbn Mâce, Zühd 17)

Sözüm Belediye başkanlarına, daire müdürlerine, valilere, bakanlara, başbakana, Cumhurbaşkanına velhasıl ülkemizi yöneten herkese: Sorun !.. danışın bir defa !..

Her insan her şeyi bilemez: Doktor ayrı (Doktor’larında onlarca uzmanlık alanı var) Mühendis ayrı, hakim ayrı, savcı ayrı, avukat ayrı, usta ayrı, çırak ayrı, kalfa ayrı herkesin bir görevi var işi ehline sormak gerekir..

İşleri ehline vermek

Kur’an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde, işlerin ehli olana yani layık olduğu kimselere verilmesi emrediliyor. Görev yerlerinin emanet olduğu, bu emanetlere riayet edilmesi, uyulması emredilmektedir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

(Allah size, mutlaka emanetleri [işleri] ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder.) [Nisa 58] ayet

(Biz emaneti [dinin emir ve yasaklarını], göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir.) [Ahzab 72] ayet

Müminler övülürken, (Emanetlerine [dinin emir ve yasaklarına] riayet ederler ve verdikleri sözleri yerine getirirler) buyuruluyor. (Müminun 8)

Bir işi yaparken de aralarında istişare ettikleri, birbirine danışarak yaptıkları bildiriliyor. (Şura 38)

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

(İş ehli olmayana [layık olmayana] tevdi edildiği [verildiği] zaman, kıyameti bekle.) [Buhari]

(Emanet zayi edildiğinde kıyametin kopmasını bekleyin. “Ya Resulallah, emanetin zayi edilmesi nasıl olur?” denince, (Görev ehlinden başkasına verildiği zaman kıyameti bekleyin) buyurdu. (Buhari)

(Allah yolunda savaş, bütün günahların affına sebeptir. Fakat emanete hıyanetin affına sebep olmaz. Allah yolunda öldürülen kimse, kıyamette, emaneti ödemeyince Cehenneme atılır.) [Beyheki]

(Emanete riayet edilmezse, zekat zorla verilirse, ilim, dine hizmet için değil de, para ve makam için öğrenilirse, kişi, hanımının meşru olmayan arzusunu yapmaya çalışırsa, ana babasına isyan ederse, fâsık ve ehil olmayanlar işbaşına getirilirse, kötülüğünden korkup zalime hürmet edilirse, gayrı meşru ilişkiler, çalgılı içkili yerler çoğalırsa, yeni nesil, önceki âlimleri kötülerse, o zaman çeşitli belaya maruz kalırlar.) [Bezzar]

Diğer bir yoruma göre hadîs, teşvik mahiyetindedir. Yâni mümin kişi hikmetli sözü yitik malı gibi önemle aramalı ve bulduğu yerde herkesten fazla hak sahibi sıfatıyla almalıdır.

Ben akıllıyım deme !..: Senden, benden, ondan, bundan çok daha fazla akıllı zeki biri çıkar.

Her yıl yapılan Üniversite sınavlarında: Bir bakıyorsun bir köyden yüzde yüz doğru yapan çok zeki bir çıkabiliyor..

Şu noktayı da belirtmekte fayda vardır: Bilindiği gibi bir çok mümin hikmetli sözlere pek önem vermez. Halbuki bu hadis hikmetli sözün mümin kişinin yitik malı gibi olduğunu ve dolayısıyla önemle arayıp bulmasını bildirir. Bu itibarla bir yoruma göre bu hadisin hükmü şuurlu ve olgun imâna sahip kimselere aittir. Yâni bu özelliğe sahip olan müminler hikmetli sözleri yitik malı gibi arar ve bulduğu yerde herkesten önce alır.

Sözün Sonu: Belediye başkanlarımıza, bir işi yapmadan eşin ehli olana sorun, sormakla bir şey kapı etmezsiniz, çok şey kazanırsınız, bir yeriniz eksilmez ama bir çok kazanım elde edersiniz önemli olan işi ehline vermek gerekir..

Bugün tabiri ile : işi uzmanına, verin güzel işler yapılsın ekmeği hak edene verin ekmek sahibi ekmeğini yesin..

Bir yıl sonra görüşmek dileği ile

İyi günler diliyorum..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co