İlik Nakli bekleyen Ali Eymen için buluşuyoruz

İlik Nakli bekleyen Ali Eymen için buluşuyoruz

3 Yaşındaki Ali Eymen yapılan test sonuçlarında lösemi teşhisi konuldu. Ali Eymen için Perşembe günü Özel idare binası önünde saat 13:00 – 16:00 arası kan bağışı yapılacaktır.

Ailesi insanları davet ederek; “Bugün Ali Eymen ve diğer ilik nakli bekleyenlere destek olmak için Kan bağışı yaparak hayatlarını kurtaralım. Bugün biz yârin siz o konumda olabilirsiniz lütfen bağış yapalım. İlik nakli bekleyenlere destek verelim” dedi.

Uyumlu kök hücre bulunmasının çok zor olduğu, önce Türkiye genelinde uyumlu kök hücre arandığını, Türkiye’de uyumlu kök hücre bulunmadığı durumda ise Dünya genelinde arandığını öğrenen aile, bu tür durumlar ile daha önce karşılaşmadığımız için bağış yapmanın ne kadar önemli olduğunu bilmiyordu.

İLİK NAKLİ VEREN İÇİN ZARARI VAR MI?

İlik naklinin uygun olup olmadığını tespit etmek için öncelikle aile içerisinde doku grubuna uyan kardeş varsa o kişi bulunmaya çalışılır. Bunun için bazı kan testleri ve diğer testler uygulanır. Vericiden alınan kemik iliği norkoz ile yapılmaktadır. Kalça kemiğinden iğne yapılarak enjektörlere ilik toplanması sağlanır. Toplanan ilik miktarı hastanın yapısına ve ağırlığına göre değişiklik gösterir. İlik nakli vermenin vericiye zararı neredeyse yok denecek kadar az olmaktadır. Çok nadir olarak yan etki tespit edilmiştir. Toplanma işlemi ameliyathane koşullarında gerçekleşmektedir. Vericide düşük miktarda kansızlık görülebilir. Bunun için ağızdan verilen demir hapları ile birlikte 1-2 hafta sonra tam olarak normale dönmektedir. Verici 3-5 gün içerisinde işine ya da okula gidip normal hayatına dönebilmektedir. Görüldüğü üzere ilik nakli veren kişiye zararları neredeyse yok denecek kadar az yan etkileri bulunmaktadır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co