İlçe belediyeleri İSKEP konusunda bilgilendirildi

İlçe belediyeleri İSKEP konusunda bilgilendirildi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Belediyeler Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi’yle birlikte gerçekleştirdiği İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi kapsamında ilçe belediyelerini bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Saffron Otel’de gerçekleştirilen toplantıya; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş, Genel Sekreter Yardımcısı Ziver Çetinkaya,Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M.Fetih Yanardağ, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İşkur Müdürü Ali Yüce, İSKEP Projesi İstihdam Kilit Uzmanı Cleofe Guardigli, Engelliler Şube Müdürü ve İSKEP Koordinatörü Mehmet Fatih Akşam ile  belediye temsilcisinin yanı sıra diğer ilgililer katıldı.

Programın açılış konuşmaları bölümünde İSKEP Proje Koordinatörü Mehmet Fatih Akşam, yeni kurulan Sosyal Hizmetler Destekleme ve İstihdam Rehberliği Birimi’ne ilişkin bilgilerin yanı sıra İSKEP Projesi kapsamında yapılan çalışmaları aktardı.

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş, belediye olarak çalışmaların Engelli bireyleri, yoksullar ve çalışan çocukların ailelerine yönelik olarak yürütüldüğüne işaret ederek: “İSKEP Projesi Türkiye’de sosyal içermenin gelişimine katkı sunulması, toplumun tüm kesimlerini içeren bir iş gücü piyasasının oluşturulmasına destek sağlanması, yerel düzeyde sosyal uyum ve iyi yönetişimin geliştirilmesi hedefleri doğrultusunda uygulanmaktadır.

iskep (3)

Bu çerçevede 12 belediye ile işbirliği yapılarak ilgili illerde yaşayan dezavantajlı kişilerin iş gücüne erişimini engelleyen sorunların belirlenmesine ve giderilmesine, dezavantajlı kişi ve grupların kayıt altına alınmasına, söz konu kişiler için sağlanan istihdam ve sosyal koruma hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütülmesi planlanmıştır.

Proje, 10 ilde 12 belediyede yürütülmektedir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Bursa, Diyarbakır, Kayseri, Şanlıurfa, Trabzon, Van Büyükşehir Belediyeleri ile Kars Belediyesi, Ankara-Altındağ ve Keçiören, Bursa-Yıldırım, Mersin-Toroslar ilçe belediyelerinde eş zamanlı olarak yürütülmektedir” dedi.

Genel Sekreter Ulaş, Sosyal Hizmetler Destekleme ve İstihdam Rehberliği Birimi (SHDİRB)’nin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulduğunu belirterek mekan belirlenmesinin tamamlandığını ve inşaatının devam ettiğini söyledi.

Genel Sekreter Ulaş’ın ardından İSKEP Projesi İstihdam Kilit Uzmanı Cleofe Guardigli söz alarak tercüman aracılığı ile projenin neleri kapsadığına ilişkin bilgiler aktardı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise SHDİRB koordinatörü ilde kaydedilen ilerlemeye dair bir sunum gerçekleştirilmesinin ardından soru ve cevap bölümüne geçildi ve katılımcıların sorularına cevaplar verildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co