İhracatın kahramanlarına ödül verildi

İhracatın kahramanlarına ödül verildi

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından “Ekonominin Kahramanları Ödül Töreni ve İstişare Toplantısı” düzenlendi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “İnşallah 16 Nisan’da benzetmek gibi olmasın, her şeye hakim olan yüce Allah, bundan sonra Türkiye’de her şeye hakem olan da milletimiz olacaktır” dedi.

Kaynak, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasınca (KMTSO), odanın fuaye salonunda düzenlenen “Ekonominin Kahramanları Ödül Töreni ve İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 15 Temmuz’da aklını, düşüncesini ve mantığını Pensilvanya’da oturan sapkına teslim eden güruhun inanılmaz vahşetteki darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

SONY DSC

15 Temmuz’un Türkiye’nin demokrasisi için kırılma anı olduğunu dile getiren Kaynak, darbe yapmak isteyenlerin asıl darbeyi yediğini, imanın gücünün tankların gücünü tahrip ettiğini vurguladı. Halk oylamasına ilişkin eleştiriler hakkında değerlendirmelerde bulunan Kaynak, cumhuriyet rejimiyle hiç kimsenin derdinin olamayacağını anlattı.

Cumhuriyet rejiminin ülkeyi yönetenlerin meşruiyet kaynaklarının bizzat millet olmasını gerektirdiğini belirten Kaynak, “Bizim milletin, meşruiyetimizin kaynağı olmasıyla bir derdimiz olabilir mi? O sebeple de cumhuriyet rejimiyle de bizim hem bir hesabımız olamaz hem de hakkımız olmaz bununla ilgili ama bir hükümet sistemi değişikliğiyle Türkiye’de bundan sonra siyasetin kalıcı istikrara sahip olmasını hedefledik.” ifadelerini kullandı.

SONY DSC

Kaynak, Türkiye’de 2007’ye kadar halkın değil, Meclis’in seçtiği, seçerken de bir sürü istenmeyen hadisenin cereyan ettiği cumhurbaşkanlığı seçimleri ve cumhurbaşkanları gördüklerini söyledi.

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin genellikle krizle anıldığını anımsatan Kaynak,  2007’de 357 milletvekili olan AK Parti’ye cumhurbaşkanı seçtirmeyenlerin, 367 icadı çıkarttığını ve bugünkü sistem değişikliğinin asıl müsebbiplerinin de onlar olduğunu dile getirdi.

SONY DSC

“BİR TEK ADAM KENDİSİNİ İKİ DÖNEMLE SINIRLAR MI?”

Yeni sistemle sorumsuz ve çok yetkili cumhurbaşkanı yerine, sorumlu, sorgulanabilir, yargılanabilir cumhurbaşkanının geleceğini vurgulayan Kaynak, bu sistemin tek adamlık olmadığını vurguladı. “Bir tek adam kendisini iki dönemle sınırlar mı?” diye soran Kaynak, şunları kaydetti:

“Bu sistem en azından 2019’a kadar aslında Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Binali Yıldırım’ın, birinin cumhurbaşkanı, birinin başbakan olarak şahısları itibarıyla en memnun olmaları gereken sistemdir. İki uyumlu kişi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi döneminden beri beraberce çalışıyorlar. Biri cumhurbaşkanı, biri başbakan. Her ikisinin de yetkileri var ve her ikisi de bu yetkileri paylaşma erdemini gösteriyorlar. Dertleri ne? Yine bu bağlamda tabii söylenen, Cumhurbaşkanı Meclis’i ortadan kaldıracak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, yargıyı da Cumhurbaşkanı’na bağlayacak. Bunlar eğer bilerek söyleniyorsa iftiradır. Bilmeyerek söyleniyorsa da cehalettir. Biz sistem için anayasa görüşmelerine başladığımızda rejim değişikliği iddiasını duyuyorduk.

SONY DSC

Bugün rejim değişikliği iddiasını duyuyor musunuz? Çünkü bunun doğru olmadığını, gerçek olmadığını milletimiz anladı. Artık kimse rejim değişikliği iddiasında bulunmuyor. Belki yakın gelecekte aynı kişiler, Allah hidayet verecektir, tek adam sistemi olmadığını da görecektir. İnşallah 16 Nisan’da benzetmek gibi olmasın, her şeye hakim olan yüce Allah, bundan sonra Türkiye’de her şeye hakem olan da milletimiz olacaktır.”

Kaynak, 18 yaş düzenlemesiyle ilgili eleştiri aldıklarını dile getirerek, “Kahramanmaraş’ta ilk şehit 13 yaşındaki Çakmakcı Sait’tir. Gaziantep savunmasının ilk şehidi Şehitkamil’dir, yaşı da 13-14’tür. Tankların karşısına gençler gidebilir, uçakların, bombaların altında durabilir ama bir yere seçilemez. Biz vatan savunmamızı 20 yaşında askere gönderip gençlerimize emanet ederiz ama bir göreve seçilmesine güvenmeyiz.” diye konuştu.

SONY DSC

KMTSO BAŞKANI ZABUN NE DEDİ?

KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Serdar Zabun da, konuşmasında dünya politikasının öylesine büyük bir değişim yaşadığını ve doğunun ekonomiye hakim oldukça, batı medeniyetlerinin içe kapanmaya başladığını belirterek “Bu, büyük bir küresel döngünün, yeni aktörleriyle yeni bir dünya düzeninin oluşmaya başladığını açıkça işaret ediyor” dedi. Zabun, şunları söyledi: “Türkiye’nin bu yeni dünya düzeni içerisinde konumunu güçlendirmesi ve terörden temizlenmiş bir coğrafya ile küresel ekonomi ve politikada daha etkin bir aktör olma iradesini, bizler beka meselesi olarak değerlendiriyoruz. Bizler iş dünyası olarak şuna yürekten inanıyoruz: Türkiye Cumhuriyeti, milleti ve devleti ile bir bütün olarak büyük ve güçlü bir ülkedir.

SONY DSC

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettikleri gibi, tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet anlayışıyla birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmeliyiz. 15 Temmuz günü, milletin devleti nasıl sahiplendiğinin en büyük ispatıdır. Türkiye Cumhuriyeti, terör örgütlerinin saldırıları ve darbe girişimlerine rağmen, ekonomi silahlarını kuşanmış global örgütlerin saldırılarına karşın, bugün dimdik ayaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın milli duruşu ve milletimizin feraseti bu anlamda kelimelerle tarif edilemeyecek bir üstünlüğe sahiptir.

SONY DSC

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin öncülüğünde, oda ve borsa camiası olarak iş dünyamızın sorunlarını ve taleplerini başta sayın başbakanımız olmak üzere hükümetimize ileterek ekonominin önünü açacak adımların atılmasında aktif rol üstleniyoruz. Yatırımları desteklemek için yatırım indiriminin yeniden getirilmesi, imalata yönelik yatırım harcamaları için kurumlar vergisi indiriminin tam uygulanması, teşvikin tamamını diğer kazançlara uygulama imkanı, Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesinin artırılması gibi konularda çalışmalar yürütülmüş ve hükümetimizle birlikte bu konularda çok önemli sonuçlar elde edilmiştir.

SONY DSC

Böylece, Sayın Başbakanımızın açıkladığı, KGF kefaleti ile 250 milyar Lira’ya kadar yeni kefalet hacmi oluşturularak finansal açıdan ekonomimiz ve özellikle KOBİ’lerimizin rahat bir nefes alması sağlanmıştır. Yine TOBB öncülüğünde odalarımızın ve borsalarımızın oluşturduğu nefes kredisi KOBİ’lerimizin acil ihtiyaçlarına can suyu olmuştur. Sıkıntılı sektörlerin SGK prim ödemelerinin ertelenmesi ve faizsiz olarak ekim-kasım-aralık ayına ötelenmesi zor durumda olan tüccarımızı, esnafımızı oldukça rahatlatmıştır.

SONY DSC

Finansmana erişimde sıkıntı yaşayan KOBİ’lere destek verilmesi ve KDV iadelerinin hızlandırılması taleplerimiz de önemli sonuçlar vermiş ve bankaların reel sektör firmalarının kredilerini yapılandırması kolaylaştırılmıştır. İstihdama yönelik aktif destek verilmesi ve işbaşı eğitim programının artırılması yönündeki taleplerimizle, hükümetimiz yeni istihdamda işveren yükünün hafifletilmesini sağlamıştır. 500 bin kişi işbaşı eğitim programı ile özel sektörde istihdam edilecektir. Kahramanmaraş, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla çalışma hayatında milli seferberlik projesine çok önemli katkı sağlayarak bu alanda da kahramanlığını göstermiştir. Kahramanmaraş, 2016 yılında 6 bin 800 kişiye ilave istihdam sağlamıştı. Şehrimiz, 2017 yılında da ilave 7 bin kişiye daha istihdam sağlayarak üzerine düşeni layıkıyla yerine getirecektir.

SONY DSC

Geçmişte milli mücadele kahramanlarının; bugün de ekonomi kahramanlarının diyarıdır Kahramanmaraş. Ekonomide tekstilden enerjiye birçok sektörde lider konumuyla, Türkiye’nin örnek gösterilen şehirleri arasındadır. 80’li yıllarda başlayan sanayileşme ve özellikle teşvik yasasında ortaya koyduğu olağanüstü başarı herkesçe malumdur. Bu süreçte, istihdamını 3 kat, ihracatını 4 kat artıran Kahramanmaraş, benzer kapsamda bir teşvik sistemi ile enerji desteği olan bir teşvik sağlanırsa, bundan çok daha fazlasını gerçekleştirmeye hazırdır. Üretim alanlarımızı geliştirmek bakımından; ilimizde toplam 13 bin dönüm alana sahip olan Erkenez, Aksu ve Kılılı Sanayi bölgelerinin Islah OSB statüsüne kazandırılması, ilimizde çok daha güçlü bir üretim altyapısının oluşmasını sağlayacaktır.

SONY DSC

Turizm sektöründe, Kahramanmaraş’ın altyapısını iyileştirmek ve bu sektörden pay almak adına Germenıcıa Antik Kenti mozaiklerinin ve Ashab-ı Kehf Külliyesi’nin dünya kültür ve turizmine kazandırabilirsek, UNESCO dünya mirasında hak ettiği yere gelmesini sağlayabilir, çok önemli sonuçlar alabiliriz.

SONY DSC

Bizler, iş dünyasının temsilcileri olarak ülkemizin zenginleşmesi ve ulusal hedeflerine kavuşması için yatırım yapmaya, üretmeye, ihracata, iş ve aş sağlamaya ve işçisinden işverenine bu vatan için ter dökmeye devam ediyoruz. Ve bizler, ülkemizin makrohedeflerine ulaşmasına şehrimizin daha fazla katkı sağlayacağına inanıyoruz.  ekonomik büyüme bakımından birçok Anadolu şehrine örnek olan Kahramanmaraş, sorunlarının çözümü ve geleceğe atılacak sağlam adımlarla daha güçlü ve daha rekabetçi bir yapıya kavuşarak kalkınmada anahtar rol oynamaya devam edecektir. Bugün, ekonomide yeni kahramanlık hikayeleri yazarak, ödül almaya hak kazanan şirketlerimiz, her türlü zorluklara karşın çalışarak, üreterek Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın gücüne güç katmışlardır.”

SONY DSC

KİMLER ÖDÜL ALDI?

 

 

EN ÇOK İHRACAT YAPAN ŞİRKETLER
FİRMA ÜNVANI Unvanı
1 KİPAŞ PAZARLAMA VE TİC. A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK. SN. MEHMET HANİFİ ÖKSÜZ
2 İSKUR İPLİK KUMAŞ MENS. TİC. VE SAN. A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK.

SN. ABDULKADİR KURTUL

3 MATESA TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş YÖNETİM KURULU ÜYESİ

SN. TALAT ERAYMAN

4 İSFA METAL TEKSTİL SAN. VE TİC. AŞ. YÖNETİM KURULU BŞK.                          HACI HÜSEYİN DİNÇER
5 ERDEM TEKSTİL A.Ş. İHRACAT MÜD. MEHMET ÜSTÜNDAĞ
6 ARMEN İPLİK ÖRME TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. GENEL MÜDÜR

SN. FATİH MEHMET CEYHAN

7 SAF MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK. YRD. HARUN ÇİÇEKÇİ
8 T AND P İÇ VE DIŞ TİCARET SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. YÖNETİM KURULU BŞK. HÜSSAM EDDİN TATARİ
9 KARACASU TEKSTİL TİC. VE SAN.AŞ. YÖNETİM KURULU ÜYESİ

ORHAN ARİFİOĞLU

10 BROŞ İÇ VE DIŞ TİCARET PAZARLAMA TEKSTİL SAN. LTD.ŞTİ. YÖNETİM KURULU BŞK.ŞAMİL ŞİRİKÇİ

 

 

 

EN BÜYÜK 1000 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN ŞİRKETLER
FİRMA ÜNVANI Unvanı
1 KİPAŞ MENSUCAT İŞLETMELERİ A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK. SN. MEHMET HANİFİ ÖKSÜZ
2 KÇS KAHRAMANMARAŞ ÇİMENTO BETON SANAYİ VE MADENCİLİK İŞLETMELERİ A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK.YRD.

SN. HALİL İBRAHİM GÜMÜŞER

3 KİPAŞ KAĞIT SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş. YÖNETİM KURULU ÜYESİ

SN. AHMET ÖKSÜZ

4 İSKUR İPLİK KUMAŞ MENS. TİC. VE SAN. A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK.

SN. ABDULKADİR KURTUL

5 MATESA TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş YÖNETİM KURULU ÜYESİ

SN. TALAT ERAYMAN

6 ŞİRİKÇİOĞLU MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş. YÖN. KUR. ÜYESİ .                                      HACI ALİ ŞİRİKÇİ
7 İSKUR TEKSTİL ENERJİ TİC. VE SAN. A.Ş. YÖN. KUR. ÜYESİ                                            İSMAİL KURTUL
8 KAHRAMANMARAŞ KAĞIT SAN.VE TİC.A.Ş. YÖNETİM KURULU ÜYESİ                           SIDDIK CİĞER
9 ERDEM TEKSTİL A.Ş. MUHASEBE MÜD. MEHMET ESENCELİ
10 ARIKAN MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK.

SN. MAHMUT ARIKAN

11 YAŞAR DONDURMA VE GIDA MADDELERİ A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK.                         MEHMET KAMBUR
12 MARTEKS MARAŞ TEKSTİL SAN. A.Ş. YÖNETİM KURULU ÜYESİ               İBRAHİM TEKİNŞEN
13 MAREN MARAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SAN. VE TİC. AŞ. YÖNETİM KURULU BŞK. YRD.

SN. AHMET ÖKSÜZ

14 NARTEKS TEKSTİL SAN.VE TİC. A.Ş. YÖNETİM KURULU BŞK.

SN MUSTAFA NARLI

15 EMİN TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş YÖNETİM KURULU BŞK.

SN. MEHMET AKİF GÖLCÜ

16 KARACASU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. YÖN. KUR. BŞK.                                       MEHMET ARİFİOĞLU
17 ARSAN DOKUMA BOYA SAN.VE TİC. A.Ş. GENEL MD. KEMAL ARIKAN
18 ARAL TEKSTİL SAN.VE TİC.A.Ş. YÖNETİM KURULU ÜYESİ                       ARİF ÇİNKAY
19 HASCEVHER METAL SAN.VE TİC. A.Ş YÖNETİM KURULU BŞK.                          HACI HÜSEYİN DİNÇER

 

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, en çok ihracat yapan şirketlerin yöneticileri ile en büyük bin sanayi kuruluşu arasında yer alan firmaların yöneticilerine ödül verdi.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co