İHMAL VE DEİZM

İHMAL VE DEİZM

“Deizm’in bütün milletimizin anlayacağı şekilde tarif edeyim. Deizm, peygamberi inkar etmektir. Hangi Müslüman peygamberi inkâr eder de, halen Müslüman kalabilir. Siz bir Müslüman gence peygamberi inkâr eden bir düşünceyi mi kabul ediyorsun dediğinde ‘böyle miymiş, Deizm’in anlamı bu muymuş?’ dediğini görürsünüz. Açık konuşsunlar, Deizm’i milletimize anlatsınlar. Deizm, peygamberi inkar eden felsefi bir düşüncedir. Biz peygamberimiz için canını ortaya koyan milletin çocuklarıyız. Böyle bir şey olabilir mi?”

Bunu kim diyor? Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve devam ediyor;  “Deizmin bir yanı da şudur. Ben Allah kelimesini kullanmak istemiyorum. Felsefi bir tanım olarak tanrı derler genelde onlar. Onlara göre, onların ifadesiyle; ‘Tanrı dünyayı yaratmış ve kenara çekilmiş, herkesi kendi haline bırakmış. Hiçbir şeye karışmaz’.

Halbuki Ayetel Kürsi’de biz nasıl okuyoruz?, ‘Her an diri, her an karışan, her an yaratan, her an gören gözeten…’ Rabbim her an seni görüyor gözetiyor. Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık böyle batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize gençlerimize kimse iftira atmasın. Hiçbir gencimizin hiçbir insanımızın, sapık ve batıl felsefi bir düşüncenin peşinden gidecek kadar buna itibar edeceklerini ben zannetmiyorum”…

 

HALKIN GÜNDEMİNE GİRMİŞ

Bu konuya neden girdim? Pazar akşamı Ali Karaokur kardeşimle birlikteydik, konuyu kendisi açtı hatta bu konuda bazı hoca efendilerle görüş alış verişinde bulunduğunu söyledi.

Hatırlarsanız bundan iki ay önce ‘ateizm’ ile ilgili de bir yazı kaleme almıştım, bu konuyu da yine okuyucularımdan gelen talep üzerine yorumlamıştım.

 O yazımda “Ülkemizde yaklaşık 5 milyon ateist (yapılan araştırmalarda) olduğunu, üniversiteli gençlerin % 65’ inin bu konumda olduğunu ve halkımızın %  20 sinin namaz kıldığını” belirtmiştim.

Aradan geçen zaman içinde ulusal basında bu konuda ciddi makaleler ele alındı.

ÖNDER Başkanı çıkan bu yazılara karşı cevabı açıklamalar yaptı. İKDAM Eğitim Derneği ve Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği tarafından Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle düzenlenen “Gençlik ve İnanç” konulu çalıştay da şu sonuca varıldı, denildi v.s.

 

REDDİYE SORUNU ÇÖZMEZ

Gerçek şu Deizm tartışması başladı. Ama yine çoğunluk, suçu ona buna atarak işin içinden çıkacağını zannediyor. Yangın gerçekten çok büyük ve bu durumun bir tek sebebi yok. Herkes ciddi bir şekilde niyetini, konumunu, üslubunu ve usulünü gözden geçirmesi gerekiyor.

Ben kendime bakıyor, ne yapabilirsin diye soruyorum. İşte şuraya yazıyorum. Böyle bir sorun açıktan söylenmese de var. Neden? Çünkü biz Kur’an dan uzaklaştık.  Kur’an bildiğini söyleyenler bile bilmiyor.

Şahsım dahil.

Kur’an okuyoruz diyenler, ezberlemiş o kadar. Hafızlarımıza sorun,  okuduklarının anlamını biliyorlar mı? Hocalara sorun( bileni tenzih ediyorum)…

Bilse de o mübarek kitabının anlamıyla hayatını buluşturuyorlar mı?

Peki, Kur’an okuyanlar(ilim sahipleri) ilmiyle amel etmiyorlarsa neye benzetiliyor? Onlar üzerinde kitap yüklü eşekler gibi, demiyor mu?

Bakın şuraya yazıyorum, “ilim kendini(haddini), Allah’ı(cc)  ve onun hükümlerini öğrenmek için yapılır”

Bugün en büyük tehlike ‘deizim’dir. Sen benim kalbime bak diyenler nedir? Soruyorum Allah resulü(sav) güzel ahlaki tamamlamak için gönderilmedi mi? Ahlaksızları nereye koyacağız? Bilmeden veya bilerek şirk koşanları daha konuşmadık. Hela birde bu konuya girsek var ya vay halimize.

Ama umutsuz değiliz, bize yakışmaz da.

Miraç Kandilinde camilerdeki gençleri gördüğümde büyük bir sevinç duydum. Ellerinde cep telefonu olsa da!

Ben şahsen her şeye rağmen umutluyum. Çünkü bir gün, ‘Ben insana yatırım yapacağım!’ diyenler çıkacaktır. (Konuya devam edeceğim)

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co