İftar yemeğinin güzelliği !..

İftar yemeğinin güzelliği !..

İftar yemeğinin güzelliği !..

Serdar Erdoğanyılmaz, sık sık yazar,” Görgü kuralları, örf ve adetlerimiz “ mesele olan da bu.. davette icabet etmek ve görgü kurallarını bilmektir..

Konumumuz gereği: iftar yemeklerine davet ediyorlar, ya cep telefonuna mesaj atıyorlar, yada E-mail adresimize posta atıyorlar.. tabi bu tür davetlere icabet etmiyorum..

Bu tür davetlerin hiç birine gitmiyorum..

Kahramanmaraş’ta Beş günlük gazetemiz, bir haftalık gazetemiz, üç 15 günlük gazetemiz, üç tane, işini iyi yapan,  ciddi yapan internet haber sitemiz ve bir de televizyon kanalımız var..

Topu topu toplasan 15 kişi etmiyor.. bir telefon açmak bu kadar zor mu ?..

Gelseniz de olur ! gelmeseniz de olur !: Misali adam davetini mesajla yapıyor bizde tabiî ki gitmiyoruz ancak telefon ile çağrılan yere de gidiyoruz.. diyoruz da !.. da !..

Burada bir hususa değinmek istiyorum: Mesele iftar yemeği meselesi değil !..

İftar yemeğine de davet eden insanı düşünmek gerekir !, ev sahibi 15 kişi ile iftar yapacağım diye planlama yaptı, her davetli yanında bir iki kişi getirerek sayı 40-50 etmişsek işte o iftar yemeği zehir oluyor !..

Önceki gün akşam bir iftar yemeğindeyiz, her gelen yanına bir iki kişi alıp gelmiş 400 kişilik yemek oldu 800 kişi, ek masa, ek hizmetler, yemek yetişmedi, iş yeri hizmet veremedi, yemek sahibi mahcup, bir de maddi külfeti var olmaz böyle bir şey !.. hoca Allah ‘u ekber der demez ben kaçtım, çünkü ayak bir çok insan yemek bekliyordu..

Ev sahibi seni çağırdı ise : sadece kendin git !

Niye yanına üç beş kişi alarak gidiyorsun !

Bu yaptığın : Ev sahibine bu zulümdür. İftar yemeğini zehir etmene gerek yok.. buna hakkında yok, sözüm onun yanında gelenlere, insan çağırılmadığı yere gitmez !..

Sevgili okurlarım: Mübarek Ramazan ayının son bir haftasına girmiş bulunuyoruz, bugüne kadar bir çoğumuz bir çok iftar yemeğine iştirak etmişizdir..

İftar yemeği yemek, yemek değildir, İftar yemeği karın doyurmak hiç değildir.. İftar yemeği laf olsun, bir yemek olsun diye bir araya gelinen bir yemek değildir..

İftar yemeği vermenin sevabı tartışılmaz ama..

Allah herkesin sofrasına bereket versin: herkesin evinde bir kazan kaynıyor, et yemez de tavuk yer, tavuk yemez de bulgur pilavı, yada bir çorba ile iftar eder ki : mükemmel iftar sofrasından daha çok zevk alır..! huzurlu olur mutlu olur !..

Sofrada ne olduğu önemli değil: Sofrada kiminle oturduğun çok önemli !

Güzel dostlarla iftar çok güzeldir.. sevdiğin insanlarla bir arada olmak insanı mutlu eder !

Bir tek zeytin veya tuzla oruç açsan, sadece çorba ekmekle iftar etsen , sofrada güzel dostlar varsa o iftar yemeği güzel dostlarla çok güzeldir..

İftar sofrasında : kuzu kızartması olacağına , güzel dostlarla sadece ekmek tuz olsun önemli olan güzel insanlarla bir arada bulunmaktır.. keyif almaktır..

Kahramanmaraş’ta son yıllarda bazı kişiler, nerede bir iftar yemeği haberi alırlarsa, çevresini toplayarak oraya gidiyor.. Ev sahibi davetsiz gelen kişileri kovmak istemiyor, kapıdan geri çevirmek istemiyor ama hoş da olmuyor ! yemek ev sahibi için zehir oluyor.. bunu yapmaya ne hakkımız var !..

Özellikle Parti iftar yemeklerinde bunları sık görüyoruz : ki belediye iftarları bunların bir ölçüde ayaklarını kesti , belediyelerin mahallelerde verdiği iftarı takip ediyorlar..

Önceki gün bir dostumuz : 4 kişilik bir iftar daveti yaptı, kendisi dahil 4 kişi olacağız, ona göre masasını ayırtmış, ona göre bütçesini ayarlamıştır.. ben kalkıp yanımda iki kişi daha götürsem, belki dostumuz bir şey demez ama , yer meselesi var, yemek meselesi var, birde görgü kuralı var..Ramazan ayı dolayısı ile lokantalarımız ful dolu, bir tek sandalye bulmak zor..

Böyle olunca ev sahibini niye zor durumda bırakalım !..

Gittik iftar yemeğine dört kişi ile güzel bir sohbet ortamında güzel bir iftar oldu, belki çok muhteşem bir sofra değildi ama samimi idi , güzel dostlarla keyif aldığım bir iftardı.. güzel sohbetler güzel latifeler yapıldı..

Yukarıdan beri anlattığımı özetleyecek olursak : biz görgü kurallarını bilmiyoruz !

İftar yemeği başlıyor, çorbalar içiliyor, ana yemek yeniyor, bir bakıyorsun birileri yeni çıkıp geliyor.. ya zamanında iftar dan önce gel, yada hiç gelme !

Yemek kalmamış oluyor, yada yer kalmamış oluyor, bu defa ev sahibi zor durumda kalıyor, bir telaş başlıyor, iftar yemeği ev sahibine zehir oluyor !

Ya zamanında gel ! yada hiç gelme ! bu nasıl iştir..

Birde gelirken kendiside gelmiyor, tanıdıklarını da toplayıp geliyor ! böyle olunca ortalık karışıyor ve yemek zehir oluyor..

Sözün özü : İftar yemeği, güzel dostlarla , karşılıklı sevgi ile güzeldir. Sevmediğin insanla bir arada iftar yemeği bir zülümdür..

Güzel dostlarla iftar yapınız..!

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co