İDARECİLİĞİN SORUMLULUKLARI…

İDARECİLİĞİN SORUMLULUKLARI…

İDARECİLİĞİN SORUMLULUKLARI…

İdarecilik; zorlu bir sorumluluk gerektiren bir görevdir.. Bu sorumluluk hakkıyla yapıldığı zaman hem işlerin kolaylıkla yürüdüğü hem de ekibine huzurlu bir çalışma ortamının sağlandığı anlaşılır.

Nedir bu sorumluluk? İdareci birinci derecede “manevi sorumluluğunu” iyi bilmeli yani merhamet ve adalet prensipleri ile ekibine yön vermeli, bu sorumluluğunu yerine getirdiği zaman başarının temeli atılmış demektir.

İdarecilik; asarım, keserim mantığı ile yapılamaz. Bu zihniyetteki idarecilik iticilikten öteye gidemez, başarı beklemekte hayalden öteye gitmez.

İdareciliğinin; diğer bir şartı ise “insanı tanımaktır” dünyanın en zor işi insan idare etmektir. Çeşitli sanatlar vardır. İnsan idare etmekte çok önemli bir sanattır.

İdare edenler bulunduğu makamı adalet ve muhabbet düsturu ile yaparsa, idare edilenlerse verilen görevi en iyi bir şekilde yapayım diyerek saygı prensipleri doğrultusunda hareket edip emeğinin karşılığını helal ettirme şuurunda olduğu zaman, idare edende, edilende mutlu olur. İşte bu birliktelikle muvaffakiyet kendiliğinden gelecektir.

İdarecide; nitelik önemlidir. En önemlisi ahlaki değerlere sahip olmalıdır. Tecrübesi, kültürü ile işe odaklanmalı sonuca ulaşacak kararları almada son derece dikkatli olmalı, sabırlı olması da çok önemlidir. Ayrıca sürati intikali iyi olması , günümüzde buna beyin fırtınası deniliyor.

İşi ehline tevdi ederek, ekibi iyi kurmalı, insan psikoloji analizini iyi yapmalıdır. Bunu başaramayan idarecilerin başarılı olması mümkün değil, işin seyrinde gitmediği durumda radikal karar almakta işin normale dönmesinde etkili olur.

İdarecinin; bu ince çizgideki kararı çok önemlidir. İstişareleri doğru kişi ile doğru zamanda yapmalıdır.

Başarılı olmada ekip ruhu önem arz etmekte,  ekibi işe iyi odaklandırmalı, ben değil, biz ruhu ile el birliği, gönül birliği ile verimliliği artırmalıdır.

Maalesef günümüzdeki idarecilik anlayışı genel olarak sıraladığımız meziyetlerin dışında kalmaktadır.

Başarılı olan şirket veya kuruluşlarda sıralanan meziyetlerin olduğu, muhabbetin tesis edildiği aşikârdır. İstisnai durumlarda olabilir.

İdarecinin; yetki ve etki alanlarının açık olması, başarıya götüren adımlardandır.

Korkutarak değil, sevdirerek iş yaptırmak önemlidir.

Samimiyet bu işin özüdür…

Muhabbetlerimle…

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co