İçimdeki Hırsız !

İçimdeki Hırsız !

İçimdeki hırsız !

Adamın biri köye geliyor, cami’ye gidiyor ve halka sesleniyor: Misafir kabul eden var mı diye ! bir köy sakini buyurun efendi diyor..

Evine götürüyor, yemek yediriyor, sonra nereye gideceğini sorarak birde sabah yol azığı hazırlıyor ve adama veriyor..

Ev sahibi sabah uyandığında: Misafirin gittiğini, giderken de atını alıp gittiğini görünce : “ Hey be hırsız o atı istesen veridim, sen atı değil benim vicdanı mı çaldın ! artık bu eve misafir giremez ! “ diyor..

Bizde : bu yaşımıza kadar kimsenin malını çalmadık, herkese sonsuz güvenim vardı, ancak çantamdan çalınan para ile babama bile güvenim kalmadı. O hırsız paramı değil ! insanlara olan güvenimi çaldı..

Paraya üzülmüyorum, Allah bir şekilde yeni rızıklar gönderi ! ama artık herkese hırsız gözü ile bakmaya başladım.. iki günden beri ne çekiyorum..

O hırsız çantadaki paramı değil: İnsanlara olan güvenimi çaldı !.. dünyaya güzel bakmamı çaldı.. buda nereden çıktı demeyin !..

Bugün biraz kendimden söz etmek istiyorum..

İçimde bir hırsız var !. kapının önüne çıkarak, Hırsız var diye bağırmak geliyor içimden.. Üniversite de okuyan 3 yavrumun bir yıllık harçlığını çalıp gitti..

Okullar tatil oluyor, otobüs parası, 2015-16 yılı yurt parası onların harçlığı diye biraz hazırlık yapmıştım.. çantamın içinde duruyordu.. bir anda uçtu gitti.. Paramı çalan hırsızı Allah’a havale ediyorum..

Onu Allah’a havale ediyorum, Allah Allah diyorum..

2015 yılı bizim için zor geçecek: Her çantayı gördüğümde gözümün önüne o paralar geliyor, belki de uzun süre gelmeye devam edecek..! çünkü :

Bizim Nuri Yıldız :”13 yıl oldu motorumu çalınalı  ama halen gelip geçtikçe koyduğum yeri görünce, oraya bakıyorum hırsız getir de bırakır mı ? diye ,” derdi gerçekten mal kayıp etmek çaldırmak zormuş iki günden beri gözüme uyku girmedi..vücut kimyam bozuldu..

Allah diyorum: Belki başıma büyük bir kaza gelecekti , Allah bununla savuşturdu diyorum, Allah her şeyin güzelini ve doğrusunu biliyor, ben ona teslim oluyorum.. şu da çaldı demiyorum diyemem, birine iftira atmak çok büyük günah , ahrette Maraşı versen o seni kurtarmaz, birine hırsız diyemem !.. Ama bu paramı çalan, Annesinden babasından, oğlundan kızından, kendinden bulacaktı.. bunun cezasını Allah verecek , ahrette de bize binek olacaktır.

Önümdeki bir yıl : çok sıkıntı çekeceğim açık ama o hırsızı Allah havale ediyorum, benim vekilim Allah’dır.. o bilir !.. Allah diyorum..

Sadaka vermek gerekir: her halde vermedik !..

Hayır yapmak gerekir : herhalde yapmadık, hep çocuklarım dedim, bencil davrandım diye düşünüyorum, kimseye bir şey yapmadım, benim gibi birinin parasının çalınmaması gerekirdi. Helal olsa, sadaka versem, hayır hasanat yapsam param çalınmazdı.. hırsız benim içimde diyorum.. hırsız benim, ondan param çalındı.. ben günahkar olmasam param çalınmazdı.. suçlu benim başkası değil !.. Allah’ım beni af et..!

hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“İlmi olan ilminden, malı olan malından sadaka versin,” bende herhalde Üniversite de okuyan çocuklara para hazırlamak için cimrilik yaptım diye düşünüyorum.. fakir fukaranın hakkını çaldığımı düşünüyorum suç benim.. hırsız benim içimde !..

Yurt paraları var, otobüs paraları ve önümüzdeki ay yoğun bir Üniversite masrafı var , bunlar için iki üç kuruş biriktirmiştik onu da “uzakta aramıyorum yakınmadaki  bir hırsız çaldı !”

Allah inancım beni bazı şeylerden alı koyuyor:  bunun için şöyle biraz hadis kitaplarına bakıyorum: Hadisi Şerif : “ İyilik ömrü artırır, sadaka günahları giderir ve kötü ölümden korur.” Buyuruluyor.. biz sadaka vermedik galiba suç benim..

Bir başka hadisi şerif de ise : “Sadaka verenin rızkı artar ve duası kabul olur,” yine suç benim sadaka vermedim..

Hadisi Şerif : “Sıkıntılarınızı sadakayla önleyin,” burada söz bitiyor.. daha bunun üzerine söz olmaz..

(Suyun ateşi söndürdüğü gibi, sadaka da günahları yok eder.) [Tirmizi]

(Vallahi, sadaka vermekle mal eksilmez. O halde sadaka verin!) [İ. Ahmed] bizde versek paramız çalınmayacaktı..!

(Sadaka malı artırır. Öyleyse sadaka verin.) [İbni Ebiddünya] niye veremiyoruz..sen vermezsen Allah demezsen hırsız çantandan alır gider..

(Sadaka 70 çeşit belayı önler. Bunların en hafifi cüzzam ve barastır.) [Hatib]

(Sadaka şeytanın belini kırar.) [Deylemi]

(Gizli verilen sadaka, Allah’ın gazabını söndürür.) [Beyheki]

(Sırf Allah rızası için sadaka verene, kıyamette Allahü teâlâ, “Ey kulum, sen benim rızamı gözettin, ben de seni hakir etmem ve vücudunu Cehenneme haram kılarım. Haydi, Cennete istediğin kapıdan gir” buyurur.) [Deylemi]

(Az da olsa sadaka verin. Parayı saklayıp vermeyene, Allah da ihsanını keser.) [Müslim] sözün sonu bu: Biz cimrilik ettik, Üniversitede 3 çocuk ‘bir lisede bir çocuk çocuklarım dedim, hırsızda çandan alıp gitti..

2015-16 eğitim döneminde inilemeye devam, benim halimden bir ders alınız, ve sadaka mutlaka veriniz, fakiri fukarayı gözetiniz, paranız yoksa da selam verin oda bir sadakadır..

Tahsil hayatını sürdüren 4 çocuğun parasını çalan hırsız seni Allah’a havale ediyorum..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co