İBRET ALMADIN MI?

İBRET ALMADIN MI?

İnanına her insanın bir derdi var. İnsanız biz, dertsiz de olmaz inanın. Bir yönü ile dertler ve sıkıntılar olmasa, düğünlerimiz, neşelendiğimiz anlarında fazla değeri olmaz. Çünkü her şey zıttı ile anlam taşır. Sadece Allah teklik içinde tektir…

Bizim terzi Süleyman ustanın yanına haftada bir iki gider, ikinci çayı içerim. Çok temiz kalpli olduğuna inandığım ustamızın namaz kılması içinde zaman zaman tebliğ etmeye çalışıyorum. Yaşı 60 civarında olan bu kardeşimiz birkaç namaz denemesi yapmış ama devam ettirememiş.

Neyse Cuma günü öğleden sonra Süleyman ustamın çayını içmeye yine gitmiştim. Bir şoför arkadaşı geldi, meğer kalp ameliyatı geçirmiş. Kendi ifadesi ile 52 bin lira değerinde kalp pili takmışlar. Ama ara ara arıza veriyormuş. 3 ayda bir Ankara’ya muayene olmaya gittiğini, çektiği sıkıntıları ve güçlükleri anlattıktan sonra da bütün bunlara rağmen şükür etti.

Sonrasında birlikte mezarlığa gittik. Orada yatan ağaların, beylerin, kabadayıların, zenginlerin kabirleri başında gezdik. Mezar taşları üzerinde yazılardan etkilenmiş olacak ki, birkaç damla gözyaşı döktü. Meğer kendini biran ölmüş gibi düşünmüş!

Sonra bir başka arkadaşını ziyarete gittik. Hemen mezarlığın karşısında işyeri var. O da on yıldır kanser olduğunu, ayrıca kemik aralarında ve idrar yollarındaki rahatsızlıklarını anlattı. Özellikle affedersiniz küçüğünü yaparken büyük acılar duyduğunu belirtti.

Dönüştü, Süleyman ustamızın abdest alıp namaza başladığını gördüm. O kadar mutlu oldum ki size anlatamam, kendisi hocam, sadece ikindi namazını değil, öğle namazını da kıldım. İnşallah bundan sonra devam ettireceğim dediğindi; “ Hidayet Allah’tan!” sözlerimi ağzından çıkı verdi.

Evet, hidayet Allah’tan o dilemediği sürece kimse imana eremez. Ancak şunu da biliyoruz ki, hidayetin kaynağı Kur’andır.

TEBLİĞ ÖNEMLİ

Peygamberimiz din muameledir, din nasihattir diyerek bize iki önemli reçete sunuyor. Sonra size iki emanet veriyorum Kuran ve Hadisi Şeriflerimiz buyuruyorlar. Buradan anlaşılıyor ki, Müslümanlar nur yolunda koşmalı.

Yaptığımız her toplantıda, Allah’ı zikir etmek zorundayız. Zira yaptığımız sohbet toplantılarında Allah’ı andığımızda, bütün melekler o topluluğun etrafında tavaf ederler.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum.

Dünya gelip ve geçici, elbette çalışmalarımızı sürdüreceğiz, evimize ekmek götüreceğiz, fakat iyiliği emredip, kötülükten vaz geçirme adına da tebliğ görevimizi unutmayacağız.

Tabi tebliğinin yeri ve zamanı ile şekli çok önemlidir.

İyi bir tebliğci zamanı iyi seçer, ikna kabiliyeti yüksek olmalıdır, kullanacağı metodu iyi kullanır. Bütün bunlardan daha önemlisi, yaptığı işi Allah için yapmalıdır.

Bir de uyarı yapayım, tebliği yaptığınızda hemen sonuç beklemeyin hatta hiç sonuç vermeyebilirdi. Bundan dolayı da gocunmamak ve üzülmemek gerekiyor. Çünkü yukarda söylediğimiz gibi hidayet Allah’tandır.

Süleyman ustamız ölüm ve hastalıklardan ders çıkartmıştır. Aslında daha önceden beri namaz kılmak da istemektedir, işte orada biz vesile olmuş olduk. Ne mutlu bizlere ki, böyle bir hayır içinde bulunduk.

Evet, boş kaldığımızda mezarlıkları, hastaneleri gezmek gerekir.

Çünkü ölümden daha büyük nasihat yoktur.

Bu duygularla hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co