Hüseyin Öztürk Doçent oldu

Hüseyin Öztürk Doçent oldu

KSÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi ve Eğitimde Ölçme Değerlendirme Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Öztürk, Doçent oldu.

Köşe yazarlığının yanı sıra bir çok başarısı bulunan Doç. Dr. Hüseyin Öztürk kimdir?

Aslen Kahramanmaraş merkeze bağlı Topçalı köyünde doğdu. İlkokulu Göksun’da, ortaokul ve liseyi Kahramanmaraş’ta; okudu. Öğretmen okulunu Gaziantep’ de bitirdi. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe,  Bölümünde tamamlayarak çalışma hayatına başladı.

Kısa süreli olarak; Kahramanmaraş’ta ve İstanbul’da ilkokul, Urfa ve Niğde’de lisede ve öğretmen okulunda felsefe grubu öğretmenliği, eğitim enstitüsünde eğitim bilimleri öğretmenliği ve Niğde Millî Eğitim Müdür Yardımcılığı yaptı. Bunun dışında yönetici olarak Niğde Eğitim Yüksekokulu ve Niğde Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bölüm başkanlığı ve dekan yardımcılığı yaptı.

1982 Yılında yüksekokulların üniversitelere bağlanması ile akademik çalışmara başladı. Doktorasını Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak; Kınalızâde Ali Çelebi’de Aile Ahlâkı üzerine yaptı. Danışmanı değerli insan, prof. Dr. Murtaza Korlaelçi idi. Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölüm Başkanı olarak; Türkiye’den 10 kişilik bir heyetle Amerika Birleşik Devletlerine gitmiş, Georgia ve Arizona eyaletlerinde öğretmen yetiştirme ve okullarda uygulama konularında incelemelerde bulunmuştur.

1998- 99 Öğretim yılında Louven Katolik Üniversitesinin daveti üzerine Belçika’ya gitmiş, burada zorunlu eğitim konusunu araştırmıştır. Bu sırada; Türk işçilerine konferans vermek üzere; Almanya’dan Fransa’ya, İtalya’dan Lüksemburg’a kadar Avrupa’yı bir baştan bir başa dolaşmıştır.

Eserlerinden bazıları; Düşünce ve Uygarlık Tarihi, Kınalızâde Ali Çelebi’de Aile Ahlâkı, Belçika ve Türkiye’de Zorunlu Eğitim, Sosyolojik Yansımalar, Felsefeye Giriş, Rehberlik ve Ruh Sağlığı, Eğitim Felsefesi, Felsefî Propedotik’dir.

Çok sayıda Hakemli dergilerde makaleleri, yurtiçi ve yurtdışında sunulmuş bildirileri bulunmaktadır.  Maraşlılık Ruhuna Felsefî Yaklaşım, 2005, Kahramanmaraş. Ahlâkın Felsefi ve Dini Boyutları, 2002 Kazan/ Tataristan. İbn Haldun’da Tarih Felsefesi, 2014Kahramanmaraş. Necip Fazıl’da Büyük Doğu Düşüncesi,  2013 Kahramanmaraş. Bir Arada Yaşama idealinin Dayanakları, 2015 Bartın. Bunların dışında; Sosyal Bilimler Ansiklopedisinin Düşünce; Türk Aile Ansiklopedisinin  Türk Ailesinde geleneksel Ahlâk Telakkileri maddelerini yazdı.

Sosyal Bilimler Enstitüsünde çok sayıda öğrenciye tez ve proje danışmanlığı yaptı. Bunlardan biri; Yönetim Felsefesi Açısından Kıbrıs Barış Harekatında Erbakan’ın Rolü’dür. Yine; Mehmet Akif’te Kültür Medeniyet Kavramları, Değerler Eğitimi Bağlamında Cemil Meriç’in Eğitimle İlgili Görüşlerinin İncelenmesi, 2014 Kahramanmaraş, Nurettin Topçu’nun  Eğitim Anlayışında Öğretmenin Yeri ve Rolü’dür.

Bizde Kahramanmaraş Gazetesi çalışanları olarak; hocamıza başarılar diliyor, ileride Profesör olarak yoluna devam edeceğini ümid ediyoruz”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co