HOŞKADEM CAMİİ

HOŞKADEM CAMİİ

Bir seyahat sonrası dost ziyareti için Adana Kozan ilçesine yolumuz düşmüştü. Dostumuz Kozan müftüsü Bilal Başoğlu gayretli, mesai mefhumu düşünmeden çalışan bir görev sevdalısı…

Başoğlu Müftülük binasında 15 Temmuz şehitler anısına açtığı sergi takdire şayan bir hizmet. Muhteşem olmuş. Yüzden fazla fotoğraflarla çok güzel bir sergi. Nice vatan sevdalısı yiğitlerin resimleri salonda ışık gibi parlıyor. Her Kozanlı’nın bu sergiyi görmesini arzu ederim. Okul müdürlerinin öğrencilerini bu sergiyi gezmelerine fırsat vermesini, gruplar halinde görmelerini, öğrencilerin 15 Temmuz gecesinin ruhunu hissetmeleri çok faydalı olur. Vatan sevdasını dimağlarına nakşedecektir.

Gençliğe vatanına olan bağlılığını, sevdasını her dem canlı tutmak gerekmektedir. Şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun. O sevdalı yürekler sayesinde ülke uçurumun kenarından döndü. Allah-ü Teâlâ o günleri bu aziz milletimize bir daha yaşatmasın. Tüm iç ve dış düşmanların şerrinden vatanımızı muhafaza eylesin. Türkiye tüm Müslümanların ve Türk âleminin umududur. Rabbim umutlarını var eylesin.

Önceki yazımda da biraz bahsetmiştim. Kozan’ın tarihi bir dokusu var. Tarihi doku korunmaya gayret ediliyor. Ne yazık ki  Hoşkadem camiinde bu hassasiyeti göremedim. Camii Çukurova’nın Türklerin eline geçtiği ilk yılların eseri olması bakımından önemli bir eser, Selçuklu tarzında yapılmış. Memlük sultanı Malik Zahir Ümerasından emir Abdullah Hoşkadem tarafından 10 Muharrem 852 tarihinde miladi 1448 yılında inşa edilmiş.

Camii taş yapısıyla tarih kokuyor. Mihrap, minber sütunlar ve duvarlar tarih ve kültürümüzü ne güzel yansıtıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık döneminde (2013) talimatıyla aslına uygun restorasyon çalışmaları başlamış, o günün Başbakanı Erdoğan bir başka ziyaretinde çalışmaları beğenmeyerek ikazda bulunmuş, çalışmalar yeniden başlamış. Bu kadar uyarılara rağmen vaaz kürsüsü, mihrap ve minberle uyumsuz alakasız bir şekilde yapılmış mezar görünümünde camiye girer girmez dikkatimi çekti. Hâlbuki minbere uyumlu taştan ne güzel olurdu. Müezzin mahfili yine dar bir şekilde yapılmış. Dış görüntü tarihi bir doku izlerini yaşatıyor. Özellikle vaaz kürsüsünün tarihi dokusuna uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Vakıflar genel müdürlüğünün bu konuda hassasiyeti olduğunu düşünüyorum.

Tarihi yapıların restorasyon çalışmaları aslına uygun yapılması tarihimize karşı vefa borcumuzdur. Ecdadımızın ruhlarını şad etmek onların bizlere bıraktığı eserleri de koruma ve yaşatmak sorumluluğumuzu yüreklerimiz de hissetmek ve elimizden gelen gayreti gösterme mecburiyetimiz vardır.

Bu manada çok dikkatli ve duyarlı olmak kültürümüze hizmettir…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co