Hızlı Antijen testi kullanılmaya başlandı

Hızlı Antijen testi kullanılmaya başlandı

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından akılcı antibiyotik kullanımı eğitimleri verilmiş olup birliğe bağlı sağlık tesislerinde Hızlı Antijen Testi kullanılmaya başlandı.

İlçelerde eğitimlere birliğe bağlı sağlık tesislerinde görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları, KBB, iç hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere uzman hekimler ile acil servislerde görev pratisyen hekimler katıldı. Merkezde ise eğitimler ilimizde yürütülen “Akılcı İlaç Kullanımı ” çalışmaları kapsamında Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğünce verildi.

Eğitimlerde ülkemizde antibiyotiklerin en çok kullanılan ilaçlar içerisinde olduğu bunların önemli bir kısmının da gereksiz ya da yanlış kullanıldığı ifade edilerek antibiyotiklerin yanlış nedenlerle veya doğru olmayan biçimde kullanılmasının bakterilerin sonraki ilaç tedavilerine karşı direnç göstermesine neden olduğuna değinildi. Geçirilen üst solunum yolları enfeksiyonlarının  %80’ninin, Gastroenterit vakalarının ise %90’nının viral kaynaklı olduğu, büyük bir çoğunluğunun antibiyotik tedavisi gerektirmeden tedavi edilebileceğinin altı çizildi.

Sağlık Bakanlığınca başlatılan Hızlı Antijen Testi Uygulamasının Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı sağlık tesislerinde kullanılmaya başlandığı, hekimlerin muayene esnasında Hızlı Antijen Testini kullanarak 5 dakika içerisinde testin sonucuna göre antibiyotik kullanıp kullanılmayacağını belirleyebileceği ifade edilerek, testin kullanımı ve sağladığı yararlar anlatıldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co