Hıdırellez Bayramı, KSÜ’de coşku İle kutlandı

Hıdırellez Bayramı, KSÜ’de coşku İle kutlandı

Hıdırellez Bayramı, KSÜ’de coşku İle kutlandı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), bolluk ve bereketin sembolü olan Hıdırellez’i, düzenlenen bir dizi etkinlikle kutladı.

küs6

Hıdırellez etkinlikleri, KSÜ Avşar Yerleşkesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Meydanında yapılan hedik ikramı ile başladı.

küs1

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen Hıdırellez programının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. “Hıdırellez, Türk Dünyasında İslam öncesi devirden başlayıp İslami nitelik de kazanarak kutlanan bahar ya da ilkyaz bayramlarından biridir.” diyen Rektör Deveci, Hıdırellez’in milleti canlandıran, birlik ve beraberliği pekiştiren bir özelliği olduğunu vurguladı.

küs3

Herkesin Hıdırellez Bayramını kutlayan Rektör Deveci, sağlık, mutluluk, huzur, bereket getirmesi temennisinde bulundu.

küs

Açılış konuşmalarının ardından KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hikmet Demirci “Türk-İslam Geleneğinde Hıdırellez” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi. Türklerde bayram geleneğinin tarihi ve gelişimine ilişkin bilgiler veren Demirci, Türk-İslam geleneğindeki Hıdırellez anlayışını aktardı.

küs4

Konferans sunumunun ardından halk ozanları sahne aldı. Ozan Karoğlu (Mustafa Kar) ve Ozan Âdemoğlu (Ahmet Kar) birbirinden güzel türküler seslendirirken, Âşık Rıza (Rıza Çiftçi) ve Öksüz Ozan’ın (İhsan Öksüz) atışması katılımcıların beğenisini topladı.

küs2

Etkinlik, Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi Yaşlı Semah Ekibinin “Hızır Semahı” ile devam ederken, semah öncesi söz alan Adıyaman Uryan Hızır Ocağı’ndan Dede Ali Büyükşahin, Hıdırellez’in birlik ve beraberliğimize vesile olması temennisinde bulundu.

küs5

Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci, Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi-Bektaşi Dedeleri, akademisyen ve öğrencilerin katıldığı program, Rektör Deveci’nin katkı sunanlara hediye takdimiyle son buldu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co