HESABINI BİLMEYEN  

HESABINI BİLMEYEN  

 Her zaman söylemişimdir, insanın düzelmediği(eğitilmediği) bir toplum düzelmez. İşte sistemler bu bağlamda  önemli. Şunu da biliyoruz ki doğru sistemler insana yatırım yapar sonucunda ise  ideal medeniyeti yakalarlar.

Bu konuya niye girdim? Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısı gün geçtikçe artıyormuş. Üstelik kredi kartı kullanan kişi sayısı da oldukça artmış. Birden fazla kart ile borçlarını kapatmaya çalışan tüketicler ise azımsanmayacak düzeyde. Bu durumda sorun yaşamamak için ne yapmalı?

Yani hesabını bilmeyen kasap durumuna düşmemek gerekli. Konuyu biraz açayım.  Kredi kartları aslında doğru kullanıldığında yararlı. Kendim kullanmıyorum ama bildiğim kadarı ile 10 gün ile 40 gün arasında ki harcamalarımıza ödeme imkanı veriyor. Kredi kartının en büyük kolaylığı alışverişinizi önceden yapıp, ödemelerini ay sonunda gerçekleştiriyor olabilmeniz. Ancak ödemelerinizi hangi tutarda yaptığınızın önemi burada devreye giriyor. Eğer kart borcunuzun her ay asgari tutarını ödüyorsanız ileride size birçok sorun bekliyor olacak.  Şu da bir gerçek, insanımız yanlış kullandığı için de geri ödeme sıkıntıları ortaya çıkıyor.(Rakamları yazımın sonunda vereceğim)

Bir defa para harcama bir kültürdür, eğer bir insan kazancından daha fazla gider yapıyorsa, yorganını ayağına göre uzatmadığı için, kesinlikle ayakları dışarda kalacak ve bu defa borcu borç ile ödemek zorunda kalmaktadır.

Kazanmak da ayrı bir kültürdür, hemde helalinden kazanmak gerek. İşte burada da ciddi hatalar yapıyoruz, hem müslümanız diyoruz hem de helal haram hesabı yapmadan kazancımıza kazanç katıyoruz(yapmayanları tenzih ediyorum) hem de israfı olup olmadığının hesabını etmeden,  tüketim çılgınlığına yöneliyoruz.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Cumartesi günü TRT’de bu konuda uzmanlar konuşuyordu, bazı notlar aldım. İstedim ki, insanlarımızı bu konuda bilinçlendireyim.

Uzmanlar 5 başlıka altında önerilerde bulundular. Kart kullananlara diyorlar ki;

*Ayağınızı gelirinize göre uzatın(yukarda kısaca bahsettim)

*Ödemeleri düzenli yapın.

*Bütçenize göre kart seçimi yapın

*Ve kart özelliklerinden faydalanın.

*Bir de fazla kartınız varsa ki en önemli husus budur.  Eğer birden fazla karta sahipseniz öncelikle hesap kesim tarihlerine dikkat etmelisiniz. Yapacağınız ilk şey kartlarınızın hesap kesim tarihlerinin farklı olmasına özen göstermeniz olacaktır. Böylelikle kartlarınız arasında ödemeler yapabilir, yaşayacağınız sorunları en aza indirebilirsiniz.”

ÖNCE İNSANA YATIRIM

Aslında kredi kartını doğru kullanırsan faydalı, ancak doğru kullanmadığımız o kadar açık ki, dönmeyen kredi borçlarının yüksekliğinden bunları anlayabiliyoruz.   İşte bu konuda yazılmış bir ekonomi haberi; “Tüketici, krizle birlikte kullanımı artan kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çekiyor. TÜKODER’e yapılan şikayetlere göre 2 milyon kredi kartı takip ve icra aşamasında bulunuyor.

Türkiye`de 13 milyon kredi kartı bulunuyor ve bunun 8 milyonu aktif olarak kullanılıyor.”

Yani her dört kredi kartından biri icralık. Son ekonomik daralma ile birlikte bu sayının daha da artacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Sonuç,  eğitimsiz toplumlarda kazanma ve harcama denkliği kurulamıyor. Bu durum sadece ekonomiyi etkilemiyor , sağlık,  sosyal hayat, diğer kurumlar, ortaklar kısaca herkes bir şekilde olumsuz etkileniyor. Diyeceğim şu ki, şimdilerde bir sistem değişikliği konuşuluyor, kurulacak sistem insanda istendik davranışları ortaya çıkartacaksa güzel, aksi takdirde sonuç fazla değişmeyecektir. Yani insana yatırım olmadan, sorunlarımıza çözüm bulamayız. Şahsen, ülkemiz bu kadar ciddi sıkıntılar yaşarken, üniversitelerimiz nerede merak edeyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co