HERŞEY ÖLÜR, SADECE GÜZELLİK KALIR

HERŞEY ÖLÜR, SADECE GÜZELLİK KALIR

Öncelikle Cuma’mız mübarek olsun…

Ölüm bir hakikattir, ancak pek çoğumuz bu hakikati soğuk buluruz. Ancak Allah dostları ölümden korkmazlar, çünkü onlar bilir ki gidiş Rab’bedir. O(cc) ise en büyük dosttur. Öyle ise insan dostta gitmekten korkmamalı.

Hafta başında ağabeyimi En büyük dostta gönderdik. Bu vesile ile de önce ölüm konusuna kısaca değinip, sonra da Adana ve Kahramanmaraş arasındaki cenaze hizmetlerini karşılaştırmak istiyorum.

“Ölüm, insanları ebedi olarak yok eden bir idam değildir. Ölüm, insanların kaybolup bir daha varlık alemlerine çıkamayacağı bir hiçlik de değildir. Ölüm fanice yaşayıp, bir daha varlık alanına gelememek de değildir. Ölüm, bir daha toplanmamak üzere ceset ve cismin dağılıp sönmesi ve dağılması da değildir. Ölüm, dost ve ahbaplardan ebedi olarak ayrı düşmek de değildir. Ölüm, tesadüfen yok olmak da değildir. Ölüm, kendiliğinden olan ve varlık alemini dağılmaya götüren failsiz bir fiil de değildir.

Ölüm, her fiilin sahibi olan Allah’ın kasıtlı ve intizamlı olarak yarattığı bir terhistir, bir mekan değişimidir. Yani meşakkatli ve sıkıntılı dünya hayatından, lezzet ve istirahat yeri olan cennete gitmektir. Ölüm, ebedi saadet yurdu olan ve insanın asıl vatanı hükmünde olan cennete bir sevkiyattır.

İnsanın mahiyetine dikkat ile bakıldığında dünya için değil, ahiret için yaratıldığı anlaşılır. Beka aşkı, cami fıtrat, nihayetsiz arzu ve emeller dünya için değil, ahiret içindir. Ölüm, yüzde doksan dokuz, ahbap ve dostların toplandığı berzah alemine açılan bir kavuşma kapısıdır. Başta İki Cihan Serveri Hazreti Peygamberimiz (asv) ve bütün enbiya ve evliya, kabrin arkası olan berzah aleminde toplanmış, bizi gözlüyorlar. İşte ölümün hakikati budur.

Bu bahis, haşir ve öldükten sonraki hayatı inkar eden kafir ve zındıklara ölümün hakikatini bir ihtardır. Ölümün, zannedildiği gibi karanlık ve hiçlik olmadığının ispatıdır.(Kaynak bk. Mektubat, Yirminci Mektup, Birinci Makam, Yedinci Kelime.)

TAZİYE EVLERİ VE CENAZE HİZMETLERİ

Öncelikle ağabeyimin cenazesine uzaktan yakından gelen, taziyelerini bildiren tüm dostlardan Allah razı olsun diyorum.

Tab Kahramanmaraş cenaze hizmetlerini en iyi veren illerin başında geliyor diye düşünüyorum. Özellikle taziye evlerimiz Türkiye’ye örnek olacak şekilde gelişiyor. Ancak şu mezar yeri meselesi biran önce çözülmeli.

Adana bu işi halletmiş, şehir merkezine yaklaşık 18 km mesafede çok geniş bir alana mezarlık yapılmış ve çok güzel ağaçlandırılmış. Mezarlık çok büyük olunca, otomobillerle mezar yerine kadar ulaşıyorsunuz. Ana caddeler var, cenaze burada yıkanıyor, gerekirse bekletebiliyorsunuz, gördüğüm kadarı ile cami imam hatibi hariç 4 hoca efendi gördüm, gasil olanlar var. Kent içinde trafik tıkanmıyor, sonra belediye bir hoca efendi görevlendirmiş, taziye çadırına geliyor…

Diyeceğim şu ki, insanlar acılı gününde aslında cenaze için ne yapacağını bilmiyor, bir vakıf kurulsa da, insanlar o vakfa baş vursa, bütün bu hizmetleri alabilseler.

Konuyu uzatmak istemiyorum ve burada keseceğim. Mesele anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Detayları hakkında araştırmalar yapıyorum.

Hayatımda hiçbir zaman bir yabancıyı örnek göstermek istemem ama kiliseler bu işi iyi yapıyor. Bizim de belediye ile diyanet işleri başkanlığı destekli bir cenaze hizmetleri vakfına ihtiyacımız var.

Kalın sağlıcakla

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co