Herkes Görevini yapıyor

Herkes Görevini yapıyor

HERKES GÖREVİNİ YAPIYOR

Mehmet Doboğlu

Öncelikle, tüm okurlarımızın Miraç Kandilini kutlar, bu gecenin birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi tesis etmesini Rabbimizden dilerim.

Bu hafta Cuma Namazı’nı Ulu Cami’de kılmak nasip oldu, hoca efendi hutbede Miraç Kandili ile ilgili yorumlar yaparken, Türk ve İslam tarihi gözümün önünden geçiverdi. Bir yanda Büyük Selçuklu ve Osmanlı Devleti, diğer yanda şu anda parçalanmış ve bölünmüş durumda ki Türk ve İslam Dünyası… Nedenini düşündüm, galiba Rabbimizin bize gönderdiği reçeteyi uygulamadığımızdan, olsa gerek!

Evet, Miracı iyi anlamak gerek. Allah(c.c), bize Kuran-ı  gönderdi, Kuran-i bir hayat yaşamamızı istedi, küfür karşısında galip gelmek ve üstün olmak istiyorsanız başka çareniz yok dedi ama biz,  bırakın Kuran-i bir hayat yaşamayı, bölündük, parçalandık, cahil toplumlar gibi her türlü kirliliğe kucak açtık. Hapishaneler doldu, hastaneler doldu…

Rabbimiz Miraç’ta, beş vakit namazı gönderdi ki kötülüklerden uzak duralım diye, bizde uyuşturucu kullanma yaşı, ilkokula kadar indi.

Hatta İslam gelişmenin önünde engel diyenler oldu, böyle olunca da manevi dünyamız boşaldı. Akli dünyamız ise ayrıca sorgulanır olduk.

Şunu söylemek istiyorum, ülkemizin büyüyüp gelişmesi için iki kanatlı kuşlar gibi olmak zorundayız… Biz okullarda istendik davranışlar sergileyen insanları yetiştiremiyoruz. Sadece sınava dayalı bir sistem ile inanın daha büyük sorunlar başımıza açılacaktır.

Mevlana hazretleri buyururlar ki,(kendisi Selçuklunun yıkılış yıllarında Anadolu’ya gelmiştir)” Öyle bir nesil yetiştirelim ki, ruhu(imanı-ahlakı) padişah(karar veren), aklı vezir bu durumda nefsi ise kendisine asker olsun.

NEFSİMİZİ PADİŞAH YAPTIK

Eğitim sistemimiz sık sık değişiyor, asrın gerekleri belki böyle icap ettiriyor. Ancak insan dün de aynı, bu günde aynı, değişen teknoloji biraz da anlayıştır.

Osman dönemine yeniden dönecek değiliz ama o dönemden alacağımız tecrübeler vardır. Elin gavuru şimdi Osmanlı’nın gelişim dönemini örnek almak için, kütüphanelerimize yüzlerce bilim adamı gönderiyor.

Biz ise kendi elimizdeki kıymetin farkında değiliz. Elin adamı, Kuran’daki sağlıkla başta olmak üzere sosyal hayatla ilgili ayetleri inceliyor, amaç geçmişin güzelliklerinden yararlanma. Yani yeni bir altın çağı yakalamak istiyorlar.

SOMA’DAN DERS ÇIKARTMAK

Soma’daki şehitlerimize günlerce ağladık. Acaba diyorum, bu acıdan ders çıkartabilir miyiz? Uzağa gitmeye gerek yok, en yakınımızdan tedbir almaya başlarsak,  sorunları azaltacağız.

Bakın şimdi obezite ile mücadeleye başladık, diş sağlığı ile v.b. Bunlar çok güzel ama koruyucu hekimlik daha doğru değil mi?

Geçmişte niye müfredatımıza bu gün ortaya çıkan sorunları önlemek için bilgiler yerleştirmedik?

Benim gördüğüm şu, biz nefsini padişah eden nesiller yetiştiriyoruz. Böyle olunca da sıkıntılarımız bitmiyor.

Yapılması gereken belli, önce insan diyeceksek, eğitim sistemimizin aksayan yönlerini yeniden gözden geçirmek durumundayız.

Düşman düşmanlığını, rakip rakipliğini yapacaktır, kazadan geliyorum diyecek değil, biz ne yapıyoruz önce bunu hesaplamalıyız. Biz kendi üzerimize düşeni yaparsak sorun azalır diye düşünüyorum. Önce insana yatırım yapmalıyız… Sonra üretim demeli, insanımıza iktisadı öğretmeli ardından birliğimiz için çaba sarf etmeliyiz. Bunun için Eğitim Fakültelerimizden mezun olacak öğretmenleri iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Sonrası çağın ihtiyacına yönelik müfredat hazırlanmalı.Haydin hayırlısı

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co