Herkes Doğruları Söylemeli

Herkes Doğruları Söylemeli

Herkes Doğruları Söylemeli

Teşekkürler Esat Şengül

Hani bir söz vardır: Tecvit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze getirme diye !.. Aralık ayı geldiğinde yüreğimizde ince bir sızı : “ Maraş olayları ve kim ne yazacak” alevi – Sünni çatışmasımı diyecekler !.. katliam mı diyecekler..?..

CHP il başkanı Esat Şengül basın toplantısı var, gazeteci bir arkadaşımız sordu, 17 Aralık sonrası siz Maraş olaylarının neresindesiniz ? diye..

Esat Şengül: “ Maraş dışından gelen marjinal gurupların Maraş olaylarını anması yerine MHP-CHP , Ak Parti diğer sivil toplum kuruluşları ile Maraş olaylarını ölen yakınlarımızı biz analım,” dedi.. onlara birlikte dua edelim, Emperyalist güçlerin marjinal gurupları bizim acımıza anma günü düzenleyemez !..

Teşekkür ederim başkan diyorum.. doğru söze ne denir ki.!..

Esat Şengül: “ Bakın ben Maraş olaylarının göbeğinde olan biriyim.. yaşı benden büyük olan gazeteci ağabeylerimizde bilirler.. Kahramanmaraş Olayları veya Kahramanmaraş Katliamı,  dedikleri olayları biz çıkarmadık.. Türkiye Cumhuriyeti hükümetini yıkmak için ilimize olay çıkarmaya gelen o günkü Milli Piyango bileti satışı yapan Bugünün Pareler yapısı ile aynı olan kişiler yaptılar.. o günde pareler yapı vardı , bugünde var..” diyerek yiğitçe bir konuşma yaptı..

Bizim üç-beş cahil gencimiz de 19 Aralık-26 Aralık 1978`de bu filmde rol aldılar ama Maraş olaylarını asla biz çıkarmadık.. hükümeti yıkmaya yönelik bir oyundu.. alevi – Sünni meselesi hiç değildi.. Ben o günlerde bir esnafdım. O zaman da CHP ‘li idik.. bugünde il başkanıyım doğruları de her yerde söylerim, gördüklerimi de söylerim.. Maraş’ı çok seviyorum,ilimizin adını da “Katliamı “ kelimesi ile anılmasını istemiyorum..” dedi..

Kahramanmaraş Olayları hakkında bilgiler

Kahramanmaraş Olayları veya Maraş Katliamı, 19 Aralık-26 Aralık 1978`de Kahramanmaraş`ta meydana gelen, sağ/sol çatışmalarının odağında yer alan biriyim hiç de öyle söyledikleri gibi olmadı.. Emperyalist güçler hükümeti yıkacaklardı..o gün olmadı ama . 12 Eylül Darbesine gerekçe olarak kullanılan olaylardan biri olarak kabul edilir. Olayların gerçekleştiği dönemde, Kahramanmaraş Emniyet Müdürü görevinde Abdülkadir Aksu bulunmakta idi. Bir çok bilgi kendisinden alına bilir.. ki olaylar öyle görüldüğü gibi sağ sol veya alevi Sünni olayı değil hükümeti yıkma olayıdır.. Pareler yapı veya derin devletin işi olduğunu hepimiz biliyoruz,” diyor..

Olaylarda sırasında genellikle gösterilen yalanlar : sol görüşlü kişiler ve Aleviler hedef alınmıştır. Sağ görüşlü kişilere : Aleviler katliam yaptı” diyerek ortalığı ayağa kaldırmışlardır..

Günlerce süren çatışmaları önlemekte yerel güvenlik güçleri yetersiz kalınca Kayseri ve Gaziantep`ten askeri birlikler gönderildi. Bu arada İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı istifa etti ve yerine Hasan Fehmi Güneş getirildi ki ilk hamle olayları çıkaran Emperyalist güçler başarılı oldu..

Olaylar nedeni ile Diyarbakır, İzmir, Suriye-İran-Irak gibi sınır boylarını çevreleyen iller de dahil olmak üzere birçok ilde sıkıyönetim ilanı gündeme gelmiş ve 26 Aralık 1978 saat 07.00 den itibaren İstanbul, Ankara, K.Maraş, Adana, Elazığ, Bingöl, Erzurum, Erzincan, Antep, Kars, Malatya, Sivas ve Urfa olmak üzere, toplam 13 ilde Sıkıyönetim ilan edilmiştir.

Olayları çıkaranlar kaçıp gitti : ama bizim insanımız, Sıkı yönetim mahkemelerinde açılan davalar 1991 yılına kadar sürmüş, çoğunlukla sağ ve aşırı sağ görüşlü olarak nitelenen toplam 804 kişi hakkında dava açılmış, sanıklardan; 29 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1-24 yıl arasında hapis cezaları ile cezalandırılmıştır. İdam ve müebbet hapis cezaları dışındakilere 1/6 oranında cezai indirim uygulanmış ve cezaları azaltılmıştır. Sıkı yönetim mahkemesinin kararı Yargıtay tarafindan bozulmuş, yeniden yapılan yargılama sonucunda idam cezaları uygulanmamıştır.

Olaylardan sonra Maraş`ta sanki :  Alevi – Sünni çatışması varmış gibi bir hava estirilmiştir.. yazılan çizilenlerle olmayan olaylar gerçeğe dönüşmüştür.

Son yıllarda olaylarda Suriye gizli istihbarat örgütlerinin parmağı olduğu konusunda söylemler dile getirilmektedir.  Ökkeş Şendiller’in Maraş olayları ile alakalı kitabı iyi bir kaynak eserdir..

Aleviler Sünni Mahallesini yaktı, Alevi mahallelerine saldırdılar. Katliama var   şu kadar kişi öldü, öldürülüyor diye fitne yayanlar sonra cahil gençleri de içlerine çekerek olayları çığırından çıkardı.. fitne bazlar kaçıp ülkelerine giderken bizim gençler cezaevinde çürüdü..

Maraş`ta 19 Aralık 1978`de başlayan kanlı olaylarda hükümeti düşüremediler ama 12 Eylül darbesinin temelini attılar..

Dönemin İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, kapsamlı bir rapor için buraya ekip gönderse de gerçekleri yansıtmayan bir uydurma raporla geri dönmeleri üzerine Maraş olayları son bulmuştu. Çok kısa ve özet olaylar böyle..

CHP il başkanı Esat Şengül ‘e teşekkür ediyorum, Alevi – Sünni de olsa ölen Maraşlı, öldüren el bugün açık ve net belgelerle gösterilmiştir.. Emperyalist güçlerin kanlı oyunu ve Suriye den içimize sızın zalimler ve onların kanlı eli..

30 yıldan beri “Maraş Katliamı- Alevi Sünni çatışması” diye yazdılar hiç kimse bugüne kadar doğruları çıkıp söylemedi..

Esat Başkan’a teşekkür ediyorum..çünkü doğruları söyleyerek, yabancıların değil, emperyalist güçlerin piyonlarının değil, anma yapacaksak ?:  burada yakını ölen Maraşlıların yapması gerektiğini söyledi.

Ölen bizden: öldüren emperyalist güçlerin piyonları ve uç noktaları cezasını çeken ise biziz.. peki yapmamız gereken ise :

Hep beraber CHP-MHP ve Ak parti olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları birlikte anma yapalım.. birlikte ölenlere dua edelim.. Maraş olarak anma yapalım..

Türkiye ve ilimizi karıştırmaya gelenlere marjinal guruplara asla müsaade etmemeliyiz..

Kardeş olduğumuzu herkese göstermeliyiz.. diyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co