Her şey onu anlatıyor

Her şey onu anlatıyor

HER ŞEY ONU ANLATIYOR

Çocuklar, belli bir yaşa kadar soyut kavramları anlayamaz. Bunun için onlara Allah’ı anlatırken somut örnekler vermek gerek…

Çocuk, babasına, bana Allah’ı anlatırmısın dediğinde önce düşünür! Acaba nasıl anlatmalı?  Israr eden çocuk karşısında kitabı eline alır ve okumaya başlar; “Arıyı bilirsin değil mi? Zehirli bir böceğin karnında şifalı ve en tatlı bir balı bizim için pişirmek ve o böceğin eliyle bize ikram etmek elbette, o böceğin işi olamaz. Demek balı yapan böcek değil, Allah’ın rahmetidir.

Ve bahar mevsiminde cennet hurileri tarzında bütün ağaçlara en güzel elbiseleri giydirip çiçek ve meyvelerle süslendirip onların elleri hükmünde olan kuru dallarıyla lezzetleri farklı, renkleri farklı, kokuları farklı, şekilleri farklı meyvelerle bizi beslemek, elbette rahmetin bir tecellisidir. Yoksa o kuru ağaçlar bizi tanımaz ve bize merhamet etmez.

Ve elsiz bir böceğin eliyle bize ipek gibi yumuşak bir elbiseyi bize giydirmek rahmetin neticesidir. Yoksa o elsiz böcek yemyeşil dut yaprağını yiyip bembeyaz bir ipeği bizim için çıkartamaz.

Ya inek, deve, koyun ve keçi gibi hayvanlara ne demeli! Onlara yemyeşil otu yedirip kan ve fışkıları arasından bembeyaz, besleyici bir sütü çıkarmak ve o hayvanı bir süt fabrikası yapmak elbette, rahmetin işidir.

Ve o koca Güneş’i Dünyamız’a soba ve lamba yapmak, Ay’ı kandil ve takvim yapıp yıldızlarla semanın yüzünü süslendirmek elbette, rahmetin bir tecellisidir.

RAHMETİNİN CÜZİ TECELLİLERİ

Çocuk anlatılanlardan çok etkilenmiş olsa gerek ki, “Baba, Allah’ın Rahman ve Rahim olduğunu, besmeliyi öğretirken bana söylemiştin. Ben hep merak ediyorum, bu dünya farklı olsaydı, bizlerin bazı özellikleri olmasaydı mesela; Gözümüz, burnumuz, aklımız olmasaydı, kulağımız duymasaydı… Baba “Aslında herşey onu anlatıyor oğlum diye sohbetine devam etti;

“Oğlum şimdi Allah’ın rahmetinin insandaki küçük tecellilerini de sana anlatayım. Bak oğul acaba gözümüz olmasaydı ne yapardık? Kapkaranlık bir âlemimiz olurdu!

Ya kulaklarımız olmasaydı? Sessiz bir âlem!

Ya dilimiz olmasa ve ona tat alma duygusu verilmeseydi? Konuşmanın ve lezzetin olmadığı bir âlem!

Ya burnumuz olmasaydı? Kokunun olmadığı bir âlem!

Elbette, böyle bir âlemde yaşamak ne kadar zor olurdu. Acaba el, ayak, parmak gibi maddi; akıl, korku, şefkat ve muhabbet gibi manevi hediyeler olmasaydı ne yapardık? Demek her bir azanın takılışında rahmetin bir tecellisi görünüyor.

İnsanları böyle maddi ve manevi aza ve duygularla süsleyen Allah, hayvanlara da bu âlemden istifade edebilmeleri için lazım olan cihazları takmıştır. Kuşa kanat takıp uçmayı, balığa yüzgeç verip yüzmeyi öğretmiş ve her canlıya rahmetiyle muamele edip hayatının devamı için gerekli olan vücudu ve azaları vermiş. İşte Allah’ın rahmeti her şeyi böyle kuşatmış.

BİZE KENDİSİNİ TANITMAK İSTİYOR

Cenab-ı Hak, rahmetinin eserleriyle kendisini bize Rahim ismiyle tanıttırmak istiyor.

İşte! İnsanında bu bağlamda vazifeleri vardır; Bahsettiğimiz ve bahsedemediğimiz rahmetin aynalarında Rahim ismini görmek.

O isim ile Allah’ı zikir ve tefekkür etmek.

Nimetlerine karşı şükür ve hamd etmek.

Ve rahmetin bir cilvesini kalbine yerleştirip mahlukata Allah hesabına şefkat göstermektir…”

Baba ile çocuk böyle sohbet ederken, çocuk sorularını sormaya devam ediyor. Baba sohbeti şöyle kapatır; “Elbette, cansız, şuursuz bulutlar bu merhameti ve şefkati hissettiren fiile fail olamaz. O hâlde bulut hortumunu tutan el kim? Kur’an bu sorumuza cevap versin:

“İnsanlar ümitlerini kestikten sonra yağmuru indiren ve rahmetini her tarafa yayan O’dur. Övülmeye layık olan gerçek dost O’dur.” (Şura,42/28)

İşte yağan her bir damla Rahim isminin bir tecellisidir. Ve rahmetin başka tecellileri!

İnsan bu vazifeyi gördükçe insan-ı kâmil ismine layık olacak ve ahiret âleminde de ebedî saadete nail olmakla Allah’ın rahmetine mazhar olacaktır.

Çocuk, baba der bana yarın da ahireti anlatır mısın? Yani ben ölüm ve ölüm ötesi hayatı merak ediyorum, cennet ve cehennem nerede? Kimler buralara gidecek?

Evet, bu hikayecikte olduğu gibi, baba ile oğullar, anne ile kızlar bir araya gelip, çocukların meraklı sorularını ikna edici olarak anlatabilmeli. Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co