HER KULA HELAL, MÜSLÜMAN’A HARAM

HER KULA HELAL, MÜSLÜMAN’A HARAM

Hikâyeyi bilirsiniz.

Bursa’da zamanında Müslüman bir zat bir çeşme yaptırır ve başına bir kitabe ekler:

“Her kula helâl, Müslüman’a haram!..”

Tabii başkent karışır, bu nasıl fitnedir diye…
Yaka paça yakalanır adam, huzura getirilir. “Bu nasıl fitnedir?” diye çıkışırlar adama.

Adam, “Sebebi vardır, lakin ispat ister, dediklerimi yaparsanız ispatlarım.” der. Kızar sultan ama bir taraftan da merak eder ve kabul eder dediklerini yapmayı!..

“Sultanım herhangi bir havradan rastgele bir hahamı yaka paça tutuklayın!” der.

Dediği yapılır. Tüm azınlıklar bir olur, başlarında Museviler, “Bu ne zulüm, bizim din adamımıza biz kefiliz, o masumdur…” derler. Çevre ülkelerden bile elçiler gelir, elçiler mektup üstüne mektup getirir.

Bir hafta dolunca haham bırakılır. Azınlıklar mutlu, bu sefer sultana teşekkürler, hediyeler…

Adam, “Aynı işi, herhangi bir kiliseden bir papaz için yaptırınız sultanım.” der.

Aynı işlemle bir papaz yaka paça alınır pazar ayininden. Aynı tepkiler artarak devam eder. Haftası dolunca da papaz serbest bırakılır. Sevinç gösterileri, teşekkürler, şükranlar…

Sultan: “Bitti mi?” der. Adam, “Sultanım son bir iş kaldı, sonra hüküm zamanıdır izninizle.” der. “Efendim başkentimiz Bursa’nın en sevilen âlimini alınız minberinden.” der.

Ulu Camii’nin imamını, cuma hutbesinin ortasında alıp yaka paça götürürler. Allah’ın bir kulu, tek bir olumlu kelâm etmez. Geçer bir hafta, nerde imam diye gelen giden olmaz… Hatta başlar bir dedikodu, koca âlim için: “Biz de onu adam, hoca bellemiştik. Kim bilir ne haltlar etti de tutuklandı. Vah vah, acırım arkasında kıldığım namazlara!..”

Padişah, “Eee ne olacak şimdi?” der.

Adam, “Bırakma zamanıdır, bir de özür dileyip helallik almak lazımdır hocadan.” der. “Haklısın!..” der padişah ve denilenin yapılması için emir buyurur. Adam, “Ey büyük Sultanım, siz irade buyurunuz lütfen, böylesi Müslümanlara SU HELÂL edilir mi?”

Sultan acı acı tebessüm edip, “Hava bile haram, hava bile…” der.

İşte Müslümanların hali böyle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co