Her işin başı sağlık

Her işin başı sağlık

Her işin başı sağlık !..

Benim : uyumam meşhurdur, yakın dostlarım bilir !..

Geceleri : Aslan gibi kükrediğim için, bizim apartman bile dayanamadı çürüğe ayrılmak zorunda kaldı !.. garibim..

KSÜ tıp fakültesinde uyku odası Deniz hocanın misafiri olarak ikinci defa uyuduk, ve uyku sorunumuza galiba çözmüş gibi olduk..

Buradan : Prof.Dr. Durmuş Deveci rektörümüze sesleniyorum:

Uykumuz gelsin diye şöyle biraz gezindim: Gerçekten çok büyük bir hastane

Mükemmel bir hastane !

KSÜ Tıp Fakültesi araştırma ve uygulama hastanesi bölgenin yüzünü güldürecek bir hastane !..

Ne olur, bir an önce doktor, hemşire, sağlık görevlisi, hizmetlisi tüm personelini alarak yataklı servislerinin tamamını hizmette açın..

Allah devlette zeval vermesin: KSÜ Tıp Fakültesi hastanesi harika bir hastane !

Ancak : Personel olmayınca, bina insanları tedavi etmiyor !

Bir defa: Hastane olarak hizmet vermesi için her branç ta doktor, uzman kadro ekip, iyi bir uygulama ve araştırma hastanesi olması için Doçent, Profesör, kadrolarını acilen doldurmamız gerekiyor..

Bu kadar güzel bir binanın boş durması : bu şehre reva görülemez !..

Bir an önce: hizmet almayla, kadro ile her ne şekilde alınacaksa gerekli personel alınarak hastanemizin tam olarak hizmet vermesini hatta yatak sayısının artırılması gerektiğine inanıyorum..

Açılışında: İnşaatı devam ederken, temelinde bir çok defa bir gazeteci olarak gezmiştim ama, bu hastanenin bu kadar büyük olduğunu anlayamamışız..

Her odasında : hastası , her katında görevlisinin olduğu cıvıl cıvıl bir hastane istiyoruz.

Allah gerek etmesin:

Hiçbir zaman hastane ve doktor görmeyelim ama : sağlık önemli mesele

Her işin başı sağlık

Sağlık olmadan yaşam olmuyor !..

Uyku habbesi: halk arasında deyimi ile horlama !..

Horlama Neden Olur?

Gürültülü bir şekilde horlamak, pek çok kişinin kendisinin ya da bir yakınının problemidir.    Horlamak sadece uyumakta olan kişi için değil, bu kişiyle birlikte uyuyanlar için de şikayet sebebidir. Horlamanın zararsız ya da ciddi bir sağlık sorununa işaret eden çeşitli nedenleri olabilir. Yetişkin kişilerin yarısı zaman zaman horlamaktadır ve hafif, kimseyi rahatsız etmeyen horlama türleri olduğu gibi, oldukça gürültülü ve iyi bir uykuyu aksatan horlamalar da vardır.

Benim : Horlamam böyle , Aslan gibi kükrüyorum yakın çevremdeki insanları rahatsız ediyorum, gece uykumu alamadığı için gündüz oturduğum yerde göz kapaklarım kapanıyor..

Bu bir hastalık: “Horlama esnasında duyulan gürültülü ses, solunan hava, burun ve boğaz arkasından rahat bir şekilde geçemediğinde ortaya çıkar. Uyku sırasında gevşeyen, yumuşak damak, dil ve boğaz dokuları solunum yolunu daraltır ve havanın geçişi sırasında da gürültülü bir şekilde titreşirler. Bu ses yani horlama, uyumakta olan kişinin nefes almakta zorlandığı anlamına gelir,” diyor uzman doktorumuz..

,” Hayatınızda yapacağınız bazı değişiklikler horlama sorununa çare olabilir. Örneğin kilo vermek, uyurken yan yatmak, yatmadan önce alkol almamak gibi çeşitli yöntemler elbette horlamanın nedenine bağlı olarak hem siz hem de çevrenizdekiler için rahat bir uyku anlamına gelebilir. Horlamanın çarelerine geçmeden önce horlamanın başlıca nedenlerine bir göz atarak, konuyu daha iyi anlamaya çalışalım. Horlama deyip geçmemek ve horlamayı zararsız görmemek gerek çünkü uyku sırasında gerektiği gibi nefes alamamak sağlığınız açısından ciddi sorunlara yol açabilir, “ ölümle sonuçlanan vakalar bile çok fazla..

Hocamız: “ Uyku apnesi: Solunum yolu kasları, çenenin pozisyonu, büyük bir dil ya da büyük bir küçük dil gibi nedenlerle boğazın tıkanması sonucu uyku apnesi yaşanabilir. Uyku apnesi, uyku sırasında solunum yolunun kısmen ya da tamamen kapanması ve nefesin durması anlamına gelir. Uyuyan kişi soluksuz şekilde uyanabileceği gibi bazen de kapanmaların farkında olmayabilir. Bu tıkanıklık, saatte 10 ya da 100 kez tekrarlayabilecek bir durumdur. Ancak nefessiz kalınan süreler uzunsa (10 saniye ve üzeri), oksijensizlik vücut için tehlike oluşturmaya  başlar.

Uyku apnesi olan kişiler genellikle çok gürültülü bir şekilde horlarlar. Bazı kişiler yeterince uyumalarına rağmen neden uyandıktan sonra hiçbir zaman kendilerini dinlenmiş hissetmediklerini anlayamazlar. Bu durumun nedeni uyku apnesi olabilir. Uyku apnesinin kalp sağlığını hatta kişilerin hayatını tehdit ettiği bilinmektedir.

Biz bunu dinledik, 6 ay önce bir uyku odasında yattım, dün akşam ise bize hangi makine uygun onun için uçak pilotu gibi uyudum..

Nefesim saatte 79 defa dururken, bu cihazlar hiç durmadığı ve derin bir uyku çekerken uzun zaman sonra ilk defa rüya bile gördüm..

Horlama hastalığı çok yaygın, uzman personel yok, üç odada uyutma hizmeti veriliyor, randevu ile : 1 yıl iki yılda zor sıra geliyor..

Boş binayı görünce : derin uykuyu çekince şunu gördüm ki : KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Personel eksiği acilen giderilmeli ve fazlası bile alınmalıdır..

Her işin başı sağlık: önce sağlık, sağlık olmazsa hiçbir şey olmuyor!..

Fiziki mekan tamam: Teşekkür ederiz de !

Personel de fiziki mekan kadar çok önemli !..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co