‘Her İmza Bir Kanun Hükmündedir’

‘Her İmza Bir Kanun Hükmündedir’

KAHRAMANMARAŞ/ Memur Sen Kahramanmaraş İl Başkanı Abdülaziz Aydın öğretmenevinde düzenlediği basın toplantısında ;” Her imza bir kanun hükmündedir,” dedi.

Memur-Sen Konfederasyonu hizmet kolu başkanlarıyla birlikte Kahramanmaraş öğretmenevinde düzenlediği Basın Toplantısı’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen şube Başkanı Abdülaziz Aydın, 3. Dönem Toplu Sözleşme mutabakatını değerlendirdi.

2011 yılında 1. Toplu sözleşmenin, 2013 yılında 2. Toplu sözleşmenin imzalandığını hatırlatan Aydın, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 3. görüşmenin mutabakat altına alınarak imzalandığını ifade etti.

Memurlara 657 sayılı devlet memuru yasası nedeniyle grev hakkı verilmediğini söyleyen Aydın şu şekilde konuştu: “Son 5 yılda 3 defa gündeme geldi kamu çalışanlarının grev hakkının verilmesiyle ilgili. Tabi burada biz bunu isterken siyasi irade ve bürokraside karşımıza 657 sayılı devlet memurları yasasından, zırhından vazgeçin diye böyle bir teklifle karşımıza çıktılar. Yani hem 657 zırhına sahip olacaksınız hem de grev hakkını talep edeceksiniz bu kabul edilebilir bir şey değil dediler. Şu an itibariyle grev hakkı talebi askıya alınmış oldu.”

Aydın: “ Toplu sözleşmenin bir teşvik paketi olarak çıkmasını arzu ettiklerini belirten Aydın şunları dile getirdi: “Bu toplu sözleşmenin bir teşvik paketi şeklinde çıkmasını arzu ediyorduk çünkü dönem dönem hükümetler vergi barışıyla ilgili bir teşvik paketi sunuyorlar, sanayicilerle ilgili teşvik paketi sunuyorlardı. Ama şu ana kadar hiçbir hükümet kamu çalışanlarıyla ilgili teşvik paketi gündeme getirmedi. Biz özellikle bu usulün üzerinde durduk, biz masaya yaklaşırken teşvik paketi şeklinde olsun, kamu çalışanlarının ve kamu emeklilerinin tamamını kapsayacak şekilde tebessüm ettirecek kazanımlarımız elimizde bulunsun dedik. Bunda da biz sendikal olarak başarılı olduğumuza inanıyoruz, tabi son söz emeklilerimizin ve kamu çalışanlarımızın nihayetinde.”

her imza kanun hükmündedir (1)

Memur Sen Kahramanmaraş İl Başkanı Abdülaziz Aydın’ın toplantıda yaptığı konuşmada dikkat çeken noktalardan satır başları şu şekilde: “İki aydır ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nden gelen yüreğimizi yakan kötü haberler var. Öncelikle Şehitlerimize Allah’tan rahmet acılı ailelerine sabır diliyorum. Kamuoyuna çağrım şudur; Bugün safları sıklaştırma vaktidir. Emperyalizmin tetikçilerine karşı birliğimize sahip çıkma vaktidir.100 yıl önce Çanakkale’de verilen mücadele ne ise bugün de aynıdır.O tarihlerde batıdan saldırdılar bugün Güneydoğu’dan.Rejisör aynı, amaç gaye aynı .Sadece figüranlar ve işbirlikçiler farklı. Hainterör saldırılarına karşı vereceğimiz en büyük cevap ortak bir tavır sergilemektir.

3 Ağustos’ta müzakerelerine başladığımız, müzakerenin nihai tarihi olan 22 Ağustos’a kadar mesai kavramı gözetmeden çalışarak imza aşamasına getirdiğimiz 3. Dönem Toplu Sözleşme sürecini Kamu İşveren Heyet Başkanı ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı yani yetkili konfederasyon ve yetkili sendikalar ile hükümet arasında imzalanan mutabakat metni ile sonuçlandı.

Toplantıya Memursen ‘a bağlı Sendika başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra ilimizde görev yapan gazeteciler katıldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co