Her il kendi kayıp kaçak bedelini ödesin

Her il kendi kayıp kaçak bedelini ödesin

Yaz aylarının gelmesi ile elektrik faturaların yükselmesi, kayıp kaçak elektriklerin faturasının da abonelere eklenmesi sebebiyle faturalar bir hayli yüksek geliyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada, yüksek elektrik faturalarından bıktık.  Buna bir çözüm bulunması gerekir diye gündem oluştu. Bizde elektrik faturaları ile ilgili vatandaşların görüşlerini aldık. Vatandaşlar,  TRT payı vermek istemiyor. Vatandaşlar kullanmadığı elektriğin parasını ödemek istemiyor. Güneydoğu’nun kaçak kullandığı elektriğin parasını ödemek istemiyoruz. Bizim sırtımızdan geçiniyorlar.  Biz ödüyoruz. Onlar kaçak olarak bedava yakıyor. Bu hak reva mı diye isyan ediyorlar.      Vatandaşlar, kaçak kullananların elektrik parasını biz ödemek istemiyoruz.  Ama faturalara her ay eklenip geliyor. Biz ne kaçak elektrik faturası, ne TRT payı ödemek istemiyoruz. Bizim verdiğimiz paralarla TRT Kürtçe, Arapça gibi yayınlar yapıyor. Biz TRT’nin sadece Türkçe yayın yapmasını istiyoruz.  Devlet’in resmi dili Türkçe,  Türkçe yayın olmalı.  Diğer dillerdeki yayınları özel sektör kendisi yapmalı. Benden alınan katkı payı ile istemediğimiz dillerde yayın yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bu da yetmezmiş gibi, kaçak elektrik kullananların parasını da bize ödettiriyorlar. Biz ödemek istemiyoruz.  Bu gün Türkiye’nin en çok kaçak kaybı Güneydoğu’da oluyor. Biz burada klima, elektrikli soba yakmayı bırakın lambaları bile çok yakmaktan kaçınıyoruz. Ancak Güneydoğu’da nasıl olsa elektriği de kaçak kullanıyorlar diye, yazın klimalar, kışın elektrikli sobalar kapatılmıyor. Bunların kullandığı kayıp kaçak elektriğin bedelini ise Tüm Türkiye ödüyor.  Bu diğer illerde yok mu? Var tabi ancak bu batı Güneydoğu illeri haricindeki illerde % 6 ve % 13 arası küçük oranda.  Güneydoğu’da bu oran ortalama  % 75 civarında.

14 Temmuz’da Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Sözcüsü Mehmet Gökay Üstün, Güneydoğu Anadolu’da kaçak elektrik kullanımının yüzde 70-75’i bulduğunu vurguladı. Üstün, bu oranın yüzde 95’i bulduğu yerler de olduğuna işaret etti” diye haberler çıktı. Biz bu kaçak kullananların parasını ödemek istemiyoruz. Yıllardır ödeye ödeye bıktık diyen vatandaşlar, illaki bir bedel ödenmesi gerekiyorsa her il kendi kayıp kaçağını ödesin. Bu da doğru değil ama illa ödenmesi gerekiyorsa, biz Kahramanmaraş’ın kayıp kaçağını ödeyelim. Güneydoğu illerinin % 75’ler varan kayıp kaçak elektrik bedellerini ödemek istemiyoruz. Milletvekilleri ve Bakanlık yetkilileri bu sesimizi duysunlar” dediler.

KAYIP KAÇAK

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co