Her an Rab ile Birlikte olmak

Her an Rab ile Birlikte olmak

HER AN RAB İLE BİRLİKTE OLMAK

Başımıza gelen birçok felaketin sebebi, yaptığımız işi Allah için yapmadığımızdan olsa gerek. Eğer biz Rabbimiz ile birlikte olsaydık, yani Kuran’a göre yaşayabilseydik, inanıyorum ki gerek ferdi ve gerekse toplumsal sorunlarımızın çok çok azalacaktı.

Bugün için en büyük sorunlarımızın başında israf geliyor, ölçülü harcamıyoruz, ayağımızı yorganımıza göre uzatmıyoruz. Neredeyse bu nedenden dolayı bir çok arkadaşımız banka kredileri ile ayakta duruyor. Sonuçlarını burada dillendirmek istemiyorum.

Bir başka konu aile huzursuzluğu, evlatlarımızdan çektiğimiz sıkıntılar, madde bağımlılığı, hırsızlık, yolsuzluk, densizlik, vergi kaçakçılığı v.b

Terörü bir tarafa bırakırsak ki bu konuda geçtiğimiz hafta üç yazı yayımlayarak görüşlerimi bildirdim, yine trafik kazaları, obezite aklınıza ne geliyorsa, hepsinin temelinde doğru yol üzerine gitmediğimizdendir…

Allah’tan uzak durmak bu günün değil, geçmiş insanlarında hastalığı olmuş. Bu konuda M.İslamoğlu, Esmaül-Hüsna eserinin birinci cilt 360. sayfasında konuya şöyle bir derinlik kazandırmış.

“Uzak Tanrı tasavvuru , vahyin ilk muhatabı olan müşrik aklın Tanrı tasavvurudur . Tüm problemin kaynağı budur.  Zira şahdamarından yakın olanı uzak bilmek Allah’tan uzaklaştırıyor insanı . Bu kez O’nu yakın kılmak için vasıta arayışına girmek gerekiyor. Yaman çelişki burada başlıyor . Önce uzaklaştırıyor, sonra yakın olmak için aracılar peydahlanıyor. Tapılan o putlar , sanemler , vesenler , totemler , görünür görünmez sahte yarı-tanrı hep uzak Tanrı tasavvurunun eseri.

O’nun gökteki İlah’lığına hiçbir itirazı olmayan , itiraz ne kelime , buna inanmakla bir beis görmeyen bu akıl , O’nun yerde de İlah olduğunu kabullenmeye gelince yan çiziyor . Bunu kabullenmekte zorlanıyor . Ne demek onun ‘’ yerde de İlah olması ‘’ ? Hayata müdahil olması demek … Her an şimdi ve burada olması demek … Kur’an’ın dili eskilerin ifadesiyle ‘’ her an bir şans olması ‘’ , yani ‘’ her an iş başında olması ‘’ demek … Ve insanın Allah’a yürümesinin yanında Allah ile beraber  yürümesi  demek…

Hayattan Allah’ı koparmak , hayattan anlamı koparmak demektir . İnsan bunu sorumluluktan kaçmak için yapar. Sorumluluktan yani kendisinden …

SORUMLULUK ALMAK

Çocuklarıma hep şunu söylemişimdir, önce Allah’a sonra, ailene ve sonrada yaşadığın toplumu karşı sorumluluklarını yerine getirmeniz gerekiyor.

Evet, “İnsan sorumluysa insandır . Dahası insan , sorumlu olduğu kadar insandır . Sorumsuz sayılması için aklını kaybetmesi , kendini kaybetmesi lazım . Bu takdirde ne teklife muhatap olur , ne cezai ehliyeti kalır . Şu halde insana sorumluluk yüklemek , aynı zamanda ona şeref bahşetmektir . Allah’ın yaptığı da budur .

Ayetin ikinci yarısı , Allah’ın insanın hayatında olan müdahalesini ifade eder :’’..yer de İlah olandır .’’

Bugün yazımı biraz kısa kesmek istiyorum, zaten anlatmak istediğimi de anlattım zannederim. Kişinin Yaradılış gayesi, Rabbine kulluk etmektir.

Kul ise önce Rabbine karşı sonra kendine karşı vazifelerini yerine getiren insan denilebilir. Ebucehil, Firavunu ve Nemrut hep bu yüzden kınanmış. Allah dostları ise dünyadan göçmelerine rağmen hep hayırla anılmıştır.

Hastalık belli, şifa ise Kuran’da…

İnşallah öyle bir nesil yetiştiririz ki, kimsenin olmadığı yerde beni Rabbim görür şuuru ile yaşar ve öyle canana koşar.

Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co