Hemşirelik bir sanattır

Hemşirelik bir sanattır

Zirve Üniversitesi  Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından kurulan Sağlık Sanatçıları Kulübü’nün açılışı, Zirve Üniversitesi Emine- Bahaeddin Nakıboğlu Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cumhur Kılınç, Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Erbağcı, İstanbul Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aytolan Yıldırım, Zirve Üniversitesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülümser Sertbaş, Zirve Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşti.

Sağlık Sanatçıları Kulübü’nün açılış konuşmasını yapan Zirve Üniversitesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülümser Sertbaş, “Öğrencilerimizin yaptığı bu tarz faydalı sosyal aktiviteleri her zaman destekliyoruz. İnanıyorum ki Sağlık Sanatçıları Kulübü adlarına yaraşır faaliyetlerle adlarından bahsettirmeye devam edeceklerdir.” dedi.

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Erbağcı yaptığı konuşmasında kulübün adının çok yerinde ve güzel olduğuna değinerek, “ Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak bugün üçüncü kulübümüzün açılışını gerçekleştiriyoruz. Hemşirelik, hasta bakım ve insanla ilgilenme sanatıdır. Sağlık çalışanları mesleklerini hakkıyla icra ettikleri takdirde sanatçı olurlar.” diye konuştu.

Hemşirelikte Temel Eğitim Üniversite Düzeyinde Olmalı

Açılış etkinliğinde öğrencilere dünyada ve ülkemizde ‘Profesyonel Hemşirelik’ konulu bir seminer veren İstanbul Üniversitesi Hemşirelik Bölümü  Başkanı Prof. Dr. Aytolan Yıldırım: “Türkiye’de hemşirelik mesleği ile ilgili ciddi sıkıntılar var. En temel sıkıntı ise eğitim noktasında. Türkiye’de 13 farklı alandan mezun olan kişiler hemşirelik ünvanı ile çalışıyorlar bunların arasında lise mezunları da var. Hemşirelikte temel eğitim üniversite düzeyinde olmalı.” ifadelerinde bulundu.

“Sadece Türkiye’de hemşirelik mesleği 17 yaş altı yaş grubundan alım yapıyor.” diyen Yıldırım sözlerine şöyle devam etti; “Hemşirelik mesleği güçlü bir irade ve sabır gerektiriyor bu küçük yaşta kaldırılabilecek bir sorumluluk değil. Türkiye’de çok sayıda hemşire var ama bu sayıya oranla ortaya konulan ürün ve hizmet çıktısı çok düşük. İş tanımının fazlalığı hemşirelik mesleğini daha güçlü yapmıyor, tanımlanan bir alanda güçlü olmak gerekiyor.”

Zirve Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Tıp Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği senaryo derslerinden ve Zirve Üniversitesinin her üniversiteye örnek olacak fiziksel ve akademik altyapısından çok etkilendiğini söyleyen Yıldırım, “Zirve Üniversitesi sağlık alanına kattığı bu yeniliklerle sadece Tıp Fakültesi öğrencilerine değil aynı zamanda hemşirelik bölümü öğrencilerine de en iyi şekilde hazırlıyor. Zirve Üniversitesini böylesine özel sağlık sunucuları yetiştirdiği için tebrik ederim.” dedi.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co