Hemşire adaylarından kan şekeri taraması

Hemşire adaylarından kan şekeri taraması

Y.Ş. Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü 2. sınıf öğrencileri 14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle Kilis Devlet Hastanesi’nde stant kurarak kan şekeri taraması yaptılar.

Hemşirelik öğrencileri kan şekeri taramasını İç Hastalıkları Hemşireliği dersi kapsamında Y.Ş. Sağlık Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Sevinç’in sorumluluğunda gerçekleştirdiler. Etkinlikte öğrenciler, standa başvuranları, kan şekeri sonuçlarına göre bilgilendirdiler ve  hastanede yeni açılan diyabet okulunun tanıtımını yaptılar.

Etkinlik ve diyabet hastalığı ile ilgili bilgiler veren Sevinç, Diyabet, vücudumuzdaki pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonunun üretememesi ya da etkili bir şekilde kullanılamaması ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirtti. Günümüzde çok sayıda insanda görülen diyabetin, uzman hekimin ve diyetisyenin gözetiminde sağlıklı beslenme, egzersiz,  kan şekeri seviyesinin düzenli ölçümü, eğitim gibi uygulamalarla kontrol altına alınabildiğini söyledi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co