Hayrullah Mahallesi esnaflarından aşure ikramı « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Hayrullah Mahallesi esnaflarından aşure ikramı

Bu haber 16 Eylül 2019 - 17:30 'de eklendi ve 516 kez görüntülendi.

   Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçesi Hayrullah Mahallesi esnafları, her yıl olduğu gibi bu yılda aşure etkinliği düzenleyerek Kahramanmaraş halkına aşure ikramında bulundular.

   VİP Oto Kiralama işletme sahibi Resul Çolak’ın önderliğinde Hayrullah Mahallesi esnaflarının bu yıl 3.sünü düzenlediği aşure etkinliğinde çok sayıda vatandaş katıldı. Yaklaşık 1000 kişiye aşure ikramında bulunan esnaflar, birlikteliğe vurgu yaptılar.

   VİP Oto Kiralama İşletme sahibi Resul Çolak, “Esnaf arkadaşlarımızla geleneksel olarak 3.yılımızı yapıyoruz. İlk yıl 400 kişiye, ikinci yıl 600 kişiye, bu yılda 1000 kişiye aşure ikramında bulunduk. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz inşallah. Bu geleneğimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz ki Nuh Peygamberin tufandan kurtulduktan sonra ki gemi de kalan tüm erzakları karıştırarak yaptığı bu aşure gününü bizde elimizden geldiği kadarıyla yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

   İslam alemi için önemli aylardan bir gün olduğunu belirten Resul Çolak; “Muharrem ayının onuncu günü Aşûre günüdür. Muharrem ayı, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşûre gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Aşûre günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşûre günü yardı. Yine Aşûre günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu. Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşûre günü oruç tutardı. Medine’ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti” dedi.