Hayatın Prospektüsü

Hayatın Prospektüsü

HAYATIN PROSPEKTÜSÜ

Prospektüs bilirsiniz ilacın reçetesi demektir. İlacın özelliklerini, yapısını, etki alanlarını, firma isimlerini ve seri numarasını, yapım yılını, ilacın yan etkilerini v.b bilgiler içerir. Doktorumuz veya eczacı kardeşimiz kullanacağımız bu ilacın tok veya aç karnına günde iki veya üç defa kullanmamız gerektiğini söyler ve bizde bunu çok dikkatlice uygularız.

Biz desek ki, bana verilen bu ilaçları tamamını bir defa da atayım ve rahatlayayım, şifa bulayım, tabi ki tam tersi olur, iyi olalım derken, belki de zehirlenir ölürüz. Yani doktorumuz ne derse yaparız. İyi de bizim de bir prospektüsümüz olması gerekmiyor mu? Yani bir ilacın varsa, benim hayatımın da bir kullanım kılavuzu bulunması gerekiyor. Yok mu? Var.

O gün ilaçlarımı alırken bu konu aklıma geldi. Kendi kendime dedim ki, “Kardeşim sen doktorun her dediğini harfiyen uyguluyorsun, senin hayatın boyunca uygulaman gereken emir ve yasakların var, bunlara niye dikkat etmiyorsun?”

“ Ben kızım sana söylüyorum, gelinim sen işit!” Atasözünü hatırlatarak, sözü bir Müslüman’ın hayat prospektüsü olan Kur’anı yaşayıp, yaşamaması konusuna getirmek istiyorum.

CEHALETLE ANILMAK

Ana haber bültenlerine hepimiz dinliyoruz, Müslümanlar olarak içimiz sızlıyor, batının batıl sistemi tıkır tıkır çalışırken, biz Müslümanlar niye açlık, yokluk, perişanlık, terörü ve savaşlarla anılıyoruz.

Çünkü onlar 50 yıllık planlar yapıyorlar, onlar birlikte hareket ediyorlar(küfür tek millet), onların projeleri, misyonları, vizyonları var. Biz ise onların projeleri bozacak bilgi birikimi ve imana sahip değiliz diye düşünüyorum. Dünyada cehaletle anılmak, biz Müslümanlara yakışmaz. Yani iğneyi kendimize batırmamız gerekiyor.

 

TAKLİDİ OLMUYOR

Bunun sebebi, bizler taklidi Müslümanlık yaşıyoruz, yani Rabbimizin gönderdiği hayat prospektüsünü okuyarak, kendimizi ailemizi, toplumumuzu düzeltmek yerine, helal olmayan yollardan gidiyoruz varacağımız yeri. Böyle olunca da işte sorunlar yaşıyoruz.

Dikkat eden hayat prospektüsümüzü önce ailemizde uygulamadan başladım, zira evinde İslam’ı yaşamayan bir kişinin doğru yol tedavisi sonuç vermez.

Din muamele, yani doğru davranış değil mi? Efendimiz aynısını söylüyor. Müslüman’ın muamelesi düzgün olmalı, sözü ve özü doğru olmalı. Müslüman basiretli olmalı, çünkü o Kuran gözü ile olaylara bakır ve yorumlar…

Şöyle bir etrafımıza bakın, biz israf toplumu olduk mu? Bana göre evet, vallahi tüketim çılgınlığı yaşıyoruz, bunu ekonomik verilerde gösteriyor. Peki,  hani koruyucu hekimlik? Bankalardan alınan milyarlarca kredi ve faizler ne oluyor bize? Kitap okumuyoruz, bilgi toplumu olamadık, günahlar mı,  Allah affetsin bizleri.

Çözüm belli, her fert kendi dininin prospektüsünü okuyacak ve yaşamını buna göre kurgulayacak. Biz Müslümanlar Kuran ile buluşmak durumundayız. Kendini düzeltmeyen bir toplumu Rabbim düzeltmez. Düzelme ise insanın kendinden başlaması ile olur. Kimsenin olmadığı yerde beni Allah görür bilinci ile hareket etmemiz gerekiyor. Çok çalışıp, ürütmemiz, etrafımıza iyiliği yaymamız gerekiyor. Özetle, Kuran-i bir hayat yaşamalıyız.

Efendim her zaman olduğu gibi, mevcut sistem içerisinde yapmada zorlandığımız konular oluyor, bunları da kişi isterse aşar, aşmak zorundayız.

Ben şahsen gelecekten ümitliyim, çünkü Müslüman’a ümitsizlik yakışmaz. Allah bir gün mutlaka nurunu tamamlayacağını söylüyor.

Son söz Anadolu’nun bir kentinde yaşayan biz Maraşlılar çocuklarımıza gerçek iman sahibi yapmak için eğitimlerine önem vermeliyiz. Onları ahlaklı nesiller olarak yetiştirmeliyiz.

Bunun içinde sağlam evlilikler yapılmalı, diyor saygılar sunuyorum.

Hadi kalın sağlıcakla

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co