HAYATIN İÇİNİ DOLDURMAK

HAYATIN İÇİNİ DOLDURMAK

Hayat, size tanınan ömürdür, bu ömrü önce yaşarsınız, sonra ölüp(sanal hayattan), gerçek hayata geçersiniz.  Tabi ki sizi verilen ömrü dolu dola yaşamak gerekiyor. İç boş hayat yaşanmamış demektir.

Şöyle bir etrafıma bakıyorum, klasik bir hayata başlarken uyanıyoruz, kahvaltımızı yapıp işimize gidiyoruz, sonra işten dönüp akşam yemeği, biraz televizyon ya da gezme, sonra gecelerin omzuna yaslanıp, uyuyoruz…

Bu klasik dediğim hayatı küçümsemeyin sakın, nice insanlar var ki, kafalarını yastığa koyduklarında uyuyamıyorlar, onlar için sabah olmuyor. O klasik, küçümsediğimiz hayatı dertler biriktiği zaman arıyoruz da elimize geçmiyor. Neyse.

Hayata biraz anlam katanlar, namazlarını kılıyor, fırsat bulurlarsa farklı iyilikler yapıyor, kitap okuyor, geziyor, sinemaya gidiyor, sorumluluklarını bilen öğrenci ise derslerine çalışıyor, anne ise çocuklarına karşı görevlerini yapıyor v.s.

Sorumlu çocuk dedim de, hayat çocuklar için eğlencedir, sokakta arkadaşlarıyla oynamaktır, gerçi şimdilerde bu anlayış internet, çizgi filimler izleyerek devam ediyor…

Hayat bazılarına göre en güzel yemekleri hayal etmek, hatta yemek… Bazılarına göre cinsellik, kimilerine göre para kazanmak,  alış-veriş yapmak,  birilerini çekiştirmek…

Çevremdekilere soruyorum, hayat ne diye? Bakın hangi cevapları alıyorum.

Hayat işe girmek, evlenmek, bir arabanın olması,  evin tapusunu almak.

Hayat, savaşmaktır.

Hayat sevmektir, sevilmektir.

Hayat, bir gül dalında, dikenlere dokunmadan, güle ulaşmaktır.

Hayat, sevdiğinle bir dakika da olsa birlikte olmak, ona aşkını anlatmak, karşılık bulduğunda gözyaşı ile karşılık bulmaktır.( İlahi aşkı düşkün olanlar için)

Hayat bazılarına göre doyasıya gülmektir.

HERKESE GÖRE BİR TARİFİ VAR

Gördüğünüz gibi, hayatın herkese göre bir tarifi var, beklenti ne ise tanımlamada o oluyor geneldi. Oysa hayat oyun ve eğlenceden ibaret olmamalı.

Buna yazarken, Kuran’daki hayat tariflerinden biri aklıma geldi, hayat bir oyun ve eğlenceden ibarettir, diyor.

Hayat bir başka yerde, bir varmış bir yokmuş diye tanımlanıyor.

Derler ki, Hz. Nuh 900 yıl yaşamış, iri yapılı birisiymiş, bir gün uyurken, çadırından ayağa dışarı çıkmış, şu çadırı biraz büyütsen demişler. O(sav), üç günlük hayat için, değmez diye karşılık vermiş.

Hayatı büyük insanlar açısından düşündüğümde, bakış açım değişiveriyor, onlar hayata daha farklı bakıyorlar mutlaka… Kimisi hayatı insanlığa adamış bir ömür olarak görürken, kimisi insanların kanını içmek olarak görüyorlar mutlaka… Böyle olmasaydı, yeryüzünde savaşlar, açlık ve kıtlık olmazdı.

Değerleri olanlar açısından hayata baktığımızda, hayat önce kendi nefsini gerçek hayata hazırlamak, sonra da yakın çevrenin kurtuluşa vesile olmak olarak görülmeli.

Evet, hayat iki kapılı bir handır diyor şair. Birinden girer, öbüründen çıkarsınız. İlk kapıdaki yaşam, ikinci dünyamızın kapılarından birini açacak.

GERÇEK HAYAT

Bilirsiniz, oluklar çift akarmış, birinden nur, birinden kir. Eğer oluğunuzdan yaşamınız boyunca kirler akıyorsa, ikinci kapıda sizi kirli oluklardan yıkarlar, kirli oluklardan akan sularda yetişen dikenli bitkiler yedirilir, kirli sularda yıkanırsınız…

Hayat oluğunuzdan nur akıyorsa, nurlu bir yaşamda, nurdan döşekler, nurdan köşkler, nurdan içecek ve yiyeceklerle karşılanırsınız.

Daha da önemlisi, nurun aslını görürsünüz.  Yunusumuz diyor ya; isteyene ver onları, bana seni gerek seni…

Sonuç olarak hayat öyle veya böyle geçiyor. Kimisi hayatın farkında bile değil, kimisi zaman zaman fark ediyor, az da olsa hayatın içini dolduranlar da yok değil. Allah şefaatlerine nail eylesin. Allah dostlarından bahsediyorum. Keşke hayatımıza onların hayatlarını örnek alabilsek!

Evet, hayatımız kaliteli olmalı.

Nasıl mı? Tabi ki, Takva sahibi olarak… Yarabbi hayatı sen verdin, sen alacaksın. Günahlarımızı affet, canımızı alma zamanı gelmeden bizi kendine kul, Efendimize layık ümmet eyle. Son nefeste ismini anarak ruhumuzu al. Kalbimizden sevgini ve muhabbetini eksik eyleme. Amin

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co