HAYATI ANLAMLANDIRMA

HAYATI ANLAMLANDIRMA

 

Hayat kelimesi, Allah’ın(cc) ‘Hay’ isminden türemiş. Hay, diri olan demektir. Bizlerde Hay için hayatımızı devam ettirmek ve bize verilen ömür süresi içinde Yaratan’ın rızasını alma gayreti içinde olup, güzel amellerle ölümüze kadar yaşamımızı devam ettiriyoruz.

Tabi hayat acıların yanında güzelliklerle sürer gider. Hayatın cilveleri içerisinde hastalık, iflas, kaza, ibadetler, eğlence, ölüm dâhil her şey yer alır.

Yani hayat iniş ve çıkışların yanı sıra tıpkı gece ve gündüzleri de içine alıp devam eder. Eşlerimiz ve çocuklarımız bizim imtihanımız, sağlığımız aynen böyledir.

Kimimizin çocukluğu imtihanlarla dolu olurken, kimisi gençliğinde ve ihtiyarlığında bu sınavlara tabi olabilir.

Ama başımıza gelenlerin çoğu kendi elimizle yaptıklarımızdandır, bir kısmı ise kaza gibi, Allah’ın takdiriyledir.

Başımıza her ne gelirse gelsin biz Müslümanlara düşen, ona boyun eğmek, isyan etmemektir. İsyan ettiğimizde sınava kaybeder, günaha gireriz.

Lütfünde hoş, kahrında dediğimizde o zaman sınavı kazanmış oluruz.

Bu ön açıklamalar galibe bize yeter de artar.

 

ANI YAŞAMAK EN DOĞRUSU

Mevlana diyor ki; “ Dün dünde kaldı can cazım, yeni şeyler söylemek lazım!”

Bunu şu nedenle yazdım; “ Müslümanlar geçmişte yaşadıklarını takılmamalı. Dün acılar çekmiş olabilirsin, geçmişin karanlıklarla dolu olabilir. Bize düşen dün ile yaşamayı bırakmalıyız.

Yine Müslüman yarını düşünerek de, geleceğin yükünü bugünden üzerine almamalıdır. Çocuğum büyüyecek, hangi okula gidecek, iş bulabilecek mi? Bu ve buna benzer soruların cevabını arayarak kendini sıkıntıya sokmamalı.

Müslüman ne düne takılır, ne de geleceğin kaygısı ile yaşamını devam ettirmez, onun için yaşadığı an vardır.

Yanlış anlaşılmalara sebep vermeyelim, yarını düşünmeyeceğiz, gereken tedbirleri almayacağız demiyorum, bizlere düşen cüzi irademizin gereklerini yerine getirmek, gerisini Külli İrade’ye bırakmalıyız. Siz bırakmazsanız, sıkıntıya uğruyorsunuz.

 

BEKLENTİNİZ OLMASIN

Hepimizin hayalleri bellidir, okuyacağım, sevdiğim paralı bir işe gireceğim, askere gideceğim, evleneceğim, evlatlarım olacak, bu evlatlar sağlıklı olacak, onlarda güzel okullara gidecek,  evlenip işleri olacak, torunlarım olacak, onların elinden tutup camiye götüreceğim vs. vs. vs

Kimsenin hayallerine takas koymak istemim, fakat beklentimiz olduğunda ve bunlar yerine gelmediğinde büyük bir şok yaşıyoruz.

Sanki hayat senaristi gibi olmamak gerek. Çünkü hayatın gerçek senaryosunu Allah biliyor. Hep derim ya, hayat bir tiyatrodan ibaret, önü ve sonu belli yani Hay’ tarafından biliniyor. Önemli olan insanın kendi üzerine düşen rolü iyi yapmasıdır.

Bizler rolümüzü iyi yaptığımızda, hem halktan hem de Hak’tan takdir göreceğiz inşallah. Çevremiz Allah sizden razı olsun diyecek. Bizde kendi içimizde huzur bulacağız.

Şunu söylemek istiyorum, hayat her şeye rağmen güzeldir. Bu güzelliği güzel kılan ise Hay olana bağlanmaktır. Eğer, hayatınızı anlamlandırmak istiyor ve huzur bulmak istiyorsanız, inanın huzur gerçek İslam’dadır.

Hadi kalın sağlıcakla.

Dualarınızı bekliyorum.

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co