Hayata Dair

Hayata Dair

Sabah gelirken, bugün hayata dair bir yazı yazmayı planlamıştım..

Abdurrahim Karakoç’un dizelerindeki sözü aklıma geldi: Gitmişti makama arz-ı hâl için / ‘Bey’ dedi, yutkundu, eğdi başını.  /Bir azar yedi ki oldu o biçim..  /’Şey’ dedi, yutkundu, eğdi başını.

Ustanın sözünün üstüne söz mü ? var !..Yarım kilo şeker olmadan: Acı tatlı geçen bir kurban bayramını yazacaktım.. yazacaktım ki söz erbabı:

Yürüdü, kör-topal çıktı şehirden  / Ağzına küfürler doldu zehirden  /Salladı dilini.. vazgeçti birden,  /’Oy’ dedi, yutkundu, eğdi başını, diyor ya şiir sonunda biz de vaz geçtik o yazacağımız sözlerden..

Sabah gazeteyi elime aldığımda : Serdar Erdoğanyılmaz beyin dün bu konuda bir yazı yazdığını ve “yolun sonu görünüyor..”dediğini gördüm..

Yarım kilo şekerli veya şekersiz yolun sonu görülüyor !..

Dursun Ali Akınet’in o doyumsuz şiir ve  Selahattin Aygün  müziği, Musa Eroğlu seslendirmesi ile Türkiye onu tanımıştı..” Yolun sonu görülüyor”

Konumuz bu değil: Serdar beyin köşesinde okuyunuz..

Bizim küçük hesaplarımız olmaz !.. ama yarım kilo şeker bir kilo da olmaz !.. olsa da yenmez ki tadı yok !.. şekersiz tatsız bir hayat !..

Sabah lavabodayım.. aklıma geldi.. bizim oğlan lise 4 ne zaman geçti diye..

Yoksa sınıf mı ? atlattılar diye de aklıma geldi oysa bana 3-5 gün önce liseye başladı gibi geliyordu.. olabilir mi ? diye soralım dedim.. Soran dağlar aşmış !…sormayın düz yolda şaşmış !..

Hanıma sordum: Mücahit ağabey İmam Hatip Lisesine ne zaman başladı !…

Hanım: Babası 15 yaşında olursa : oğlu İHL başlamamış olabilir diye cevap verdi..

Hanım, bugün sağ yanından kalkmış ! hoş görelim… şekeri yok !..

Bu sene Üniversite sınavına girecek : Yani Lise bitiyor ama bana birkaç gün önce liseye başladı gibi geliyor..! Bizim Mücahit ağabey oysa liseyi bitiriyor ! herif olmuş!.. yarım kilo şekeri yok adamın !..

Hayat çok hızlı akıp gidiyor..

Bugün yapılacak işi bugün yaptınız yaptınız, yapmazsanız bir daha yapma şansınız bile kalmıyor.. hayatın peşinden yetişmek mümkün değil.. giden geri gelmiyor !..

Düğün, Nişan, Hasta ziyareti, Cenaze,Taziye ziyareti, Hac ve Umreci Ziyareti duyduğun gün gördüğün gün yaptın yaptın yapmazsan bir de bakıyorsun ki aylar geçmiş gitmiş..

Tıpkı : 30 Mart dan bugüne kadar geçen günler gibi !.. yarım kilo şeker hesabı gibi..oysa büyük adam büyük hesaplar yapmalı, büyük düşünmeli..!

Dursun Ali Akınet :Diyor ya : “Bana ne yazdan bahardan, bana ne borandan kardan, aşağından yukarıdan, yolun sonu görünüyor” diyor ve yazıyor ya..

Pazartesi, Salı derken hafta sonu !.. : gitti bir hafta  bizim Şeker gibi…

Ayın başı – ortası derken gitti bir ay, yarım kilo şeker gibi..

Bahardı- yazdı derken gitti kocaman bir yıl daha da : geçen sene ben 16 yaşındaydım , bu sene 15 yaşına indim !.. dün yarım kilo şekerim vardı, bugün yok !..

Ankara’ya gittik, bizim Doktorun kayıt işlemini yaptırmıştık.. ben onun da tıp birde olduğunu sanıyordum oysa , o şimdi stajyer doktor olmuş bile hastanede çalışıyor.. yani okul bitiyor.. oysa birkaç gün önce kayıt yaptırmıştım !..

Bera: bal gibi bebekti şimdi ise okullu olmuş..

Afşin ilçemizde bulunan Hesabı Kehf : mağarasında 309 yıl uyuduğu gibi galiba biz uyuyoruz, yıllar geçip gidiyor.. Çocuklar büyüyor.. biz uyumaya devam ediyoruz..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Ak Parti kurucularından ilçe başkanı ve İl başkanı olunca , dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan , Bekar il başkanı istemiyorum demesi üzerine Başkan Erkoç apar topar evlenmişti.. birkaç gün önce oldu sanırım..!.. haftayı doldurmadık !..

Bir yerde kucağında tatlı mı tatlı, güzel mi güzel bir çocuk gördüm, yabancı çocuğu gibi değil candan seviyordu ! .. şeker gibi bir çocuk.. bal tatlısı.. Şeker gibi şeker !..

Sonra sordum: bu çocuk kimin diye ?

Başkanın çocuğu dediler..

Bende : evleneli kaç gün oldu ki ? üç gün mü beş gün mü ? dedim…

Bekir ağabey: hiciv’li konuştun, bir taş geldi ama anlayamadım ?.. yine bize vurdun galiba acısı sonradan gelecek gibi duruyor ? dedi..

Yanımdaki Ak Partili ağabey: “Bekir bey hepimizden daha fazla ak partili, eleştirisini hiciv’li de olsa üzerinde iyi düşünün ! diye diğerlerini uyardı !..

Yıllar hızlı geçer , dün evelenen başkanın çocuğu büyür de gelin olur, Beş yıl geçer gider – 7 ay nasıl geçti ise: Kızımız gelin olurda biz uyanır mı ?yız bilemiyorum, bilemiyorum.. oysa başkanım evlenenli üç beş gün olmuştu..!

İnsan: Su misail akıp gidiyor.. siyah saçlar beyaz oluyor, doğanlar büyüyor, büyüyenler ölüyor, yarım kilo şekeri olmasa bile..

Zaman bizi hap gibi yutuyor, giden günleri geri getirmek mümkün değil, bu benim hayata dair görüşümdür.. umarım birileri okuyunca nasibini alır..

İyi günler…

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co