Havuza Muhteşem tören

Havuza Muhteşem tören

Havuza Muhteşem tören

Dün çok duygulandım, gözlerim doldu, havuza yapılan muhteşem törene değil, geçmişte verdiğimiz canları hatırlayınca gözlerim doldu..

Yıllarca binlerce  dostlarımızı baraj göllerinde boğuldukları için: acı  haberler yaptık, binlerce can uçup gitti, 1980’li  yıllardan  beri yazıyorum, ne olur yüzme havuzu yapın diye !

Tarihi sürece baktığımızda çağırımıza : Kılılı ve Beyoğlu o dönem kasaba belediyelerimiz ses vermiş ve birer havuz yaptırmıştı..

Geçen süre içinde : Feryat ve Sesimize: dönemin belediye başkanı  Mustafa Poyraz ve Ali İhsan Kabakçı müdürüm ses verdi.. o dönemde Batıpark stadyumu içine bir tesis kazandırıldı.

Hanefi Mahçiçek spor kompleksi içine bir yüzme havuzu yapıldı.. lüks sitelerimizde yüzme havuzları yapılması ile eh demeye başlamıştık ki, yine de sulama kanalı ve baraj göllerimizde boğulma olaylarını yaşıyorduk.. bugüne kadar yaşadık geldik inşallah bundan sonra olmaz!..

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, yüzme havuzu projesini bir bir devreye sokarak ilkinin açılışını gecikmeli de olsa önceki gün muhteşem bir törenle yaptı.

Havuz 15 Haziran da açılacaktı hazırdı ama bazı aksamalar sebebi ile bugün yapıldı, güç olmasın da geç olsun, Yahya Kemal Mahallesi ve bölge mahallelere hayırlı olsun diyorum..

Törene Siyasiler ve Kahramanmaraş halkı katıldı.. tören muhteşemdi, muhteşem olan bir yanı yeni yüzme havuzlarının yapıldığının müjdesini almamız oldu.

Necati Okay başkanımıza teşekkür ediyorum, artık çocuklarımız hem yüzme öğrenecekler hem de boğularak ölmeyecekler.. mahallesinde yüzme öğrencekler..

Aksu çayı, Ceyhan Nehri, Kumaşır gölü, Sır , Kartalkaya, Ayvalı, Kılavuzlu, Menzelet Barajı, sulama kanalları ile ada konumunda olan Kahramanmaraş’ta artık insanımız serinlemek için girdiği gölde boğuldu haberi yapmayacağız beni mutlu eden bu oldu.

Bugün : Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, Hasancıklı mahallesinde bir  yapay plaj projesi, Onikişubat Belediyesinin kapalı ve açık yüzme havuz projeleri, Dulkadiroğlu Belediyesinin açık kapalı Yüzme Havuz Projeleri, Türkoğlu Belediyesinin havuz projeleri ve de Kahramanmaraş’ta özel sitelerin yüzme havuz projeleri ile Kahramanmaraş çok güzel bir konuma doğru gitmektedir.

Özellikle belediyelerimizin kırsal kesime yapacağı yüzme havuzu projesi çok önemlidir. Fakir çocukları sitenin yüzme havuzuna gidemez, özel havuza da gidemez, tek gideceği yer, ya baraj gölü, ya sulama kanlı,  ya da Ceyhan nehri ki boğulma riski çok yüksek yerlerdir.

Bu sebeple belediyelerimizin hizmet amaçlı yüzme havuzları çok önemli, ancak burada şuna dikkat çekmek istiyorum ki : Bu kadar havuz yapılması güzel ancak, olimpik veya yarı olimpik yapmak gerekir ki yarın buralarda yarışmalar yapıla bilsin..

Öldük öldük biz havuz ursuzluktan, boğulduk çağlayan suların dibinde.. ne oldu havuz yapılınca kıyamet mi koptu.. Teşekkürler Necati başkan ! teşekkürler başkanım..

Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız Necati Okay, kapalı yüzme havuzu da yolda olduğunun müjdesini verdi.. ben şahsen bir Kahramanmaraşlı olarak kendisine teşekkür ediyorum.. yaptığı havuz için , bundan sonra yapacağı havuz için teşekkürü peşinen ediyorum.. çocuklarımızın kötü alışkanlıktan kurtulmasının yolu spor tesisleri ve yüzme havuzlarıdır..

Etrafımız, Baraj gölleri, sulama kanalları ile çevrili, hava sıcak çocuklara : suya girmeyin deseniz  de ölürsünüz deseniz de onlar yine de suya girerler biz bunu hep söylüyoruz.. ama yine de giriyorlar ve bugüne kadar binlerce can gitti..

Yüzme havuzuna karşı çıkan, günahtır diyenlere biz yıllardır hep şunu söyledik: “ Yapma ağam n’olur n’olur sizin bağınızda havuz var diye fakir fukara havuza girmesin mi ? havuz yapılınca, insanlar ölmeyecek ,anneler babalar ağlamayacaklar..” dedik..

Ama biz havuz yapmayan belediye başkanlarına küsmedik yıllarca yazmaya devam ettik, onlara hep şunu söyledik:  Başkanım Sanma ki sana küstüm , biz isteyeceğiz sen yapacaksın diyerek mücadele verdik.. sonunda Maraş’ımız güzel bir yere geldi.

Maraş’ın haykıran sesi olduk ama sonunda, belediye başkanlarımız bizim 1980 de yazdığımız noktaya geldi, beni mutlu eden gözlerimi dolduran bu oldu, Kahramanmaraş’a yüzme havuzu yaptığı için Necati Okay başkanımıza teşekkür ediyorum..

O dönemde :  “Kılılı Belediye Başkanı Mehmet Bezirci “ yüzme havuzu yaptırınca ve de

“Beyoğlu belediye başkanı Osman Okumuş” Yüzme havuzu yaptırdığı zaman bu konuları anlatan bir yazı yazmıştım.. bu başkanlara teşekkür etmiştim..

Bizimkiler görmediler duymadılar..  ama 2017 yılına geldiğimizde Dulkadiroğlu ve Onikişubat Belediye Başkanlarımız halkımızın genel talebini göz önüne alarak konuya el attılar.. her ikisine de teşekkür ediyorum.. açık ve kapalı havuzlar geliyor..

Bugün Kahramanmaraş’ta otellerimizin, lokantalarımızın, düğün salonlarımızın açık ve kapalı yüzme havuzları olmalı, düğünler havuz başında yapılmalı.. bu belediyemizin işi değil özel sektörün bunu yapması gerekir..

Uzaklara gitmeye gerek yok : çevre illerde hemen tüm yıldızlı otellerimizde açık ve kapalı yüzme havuzları var ! insanlar yüzüyor, havuz başı düğünler yapılıyor, özel yemekler veriliyor..

Bizde niye yok ?.. niye olmasın, bizim özel sektörümüz bu alana yatırım yapması gerekir..

Emeği geçenlere teşekkür ediyorum

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co