Havaalanı unutuldu mu?

Havaalanı unutuldu mu?

KAHRAMANMARAŞ/ Kahramanmaraş Havaalanı’nın iyileştirilmesi için yılbaşından önce yapılan istimlak ve yeni yatırımların rafa kalktığı ve havaalanı konusunun çok yavaş ilerlediği iddia ediliyor.

Bir süre önce ilimizde yapılan ulaştırma çalıştayında: Kahramanmaraş havaalanının iyileştirilerek kullanılmasına karar verilmesine rağmen bugüne kadar bir şey yapılmadı.

2015 yılının sonunda istimlak edilen 400 dönüm arazi üzerine yeni terminal binası ve kulenin yapılacağını ifade eden Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş ile dalga geçer gibi bir proje hazırladı.

15 Ekim 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Kahramanmaraş Havaalanına Gümrük kapısı açılması ve personel ataması yapılmasına rağmen bugüne kadar açılamayan gümrük kapısı için yeni terminal binasında da yer yok.

Sadece iç hatlar için bir küçük terminal binası ve kulenin yapımının ihaleden sonra 8 ay içinde bitirileceğini, bu süre içinde ise uçuşların devam edeceği öğrenildi.

Dış hatlar terminali olmayan yeni binada, dolayısı ile gümrük kapısı da açılmayacağı için Kahramanmaraş’tan direk yurt dışı seferleri yapılamayacak.

Çağın gerisinde kalan küçük terminal binası ile Kahramanmaraşlılar bir şok daha yaşadı.

Narlı veya Türkoğlu havaalanından vazgeçen Kahramanmaraşlılar, “Bizim havaalanımızı iyileştirin. Demir yolu engeli ve petrol engelini kaldırarak büyük uçaklarında ineceği bir havaalanına dönüştürülmesini istiyoruz diyorlar.

Kahramanmaraş’tan Günlük İstanbul seferi ve haftada 3 gün Ankara seferi THY tarafından yapılırken, hafta da 4 günde Kahramanmaraş Sabiha Gökçen’e Pegesus sefer yapıyor.

Kahramanmaraşlılar ise:

Sabah saat 05 00 da Kahramanmaraş- İstanbul seferi

Gece saat 24 00 da Kahramanmaraş İstanbul seferi isterken.

Kahramanmaraş Ankara seferlerinin haftada 7 gün olmasını istiyorlar.

Pegesus’un seferlerinin hafta da 7 güne çıkarılmasını isterken

Atlasjet ve Sunexpress den ise: Kahramanmaraş Antalya- Kahramanmaraş Kıbrıs, Kahramanmaraş İzmir ve Kahramanmaraş Almanya seferi istiyorlar.

Acil beklentilerimiz:

Yeni terminal binasının bir an önce ihale edilmesi

Dış hatlar binası yapılması

Körüklü istem kurulması

Petrol ve Demir yolu engelinin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Görev Bakan Mahir Ünal’da

Kahramanmaraşlı vatandaşlar: Bakanımız Mahir Ünal ve Sema Ramazanoğlu olduğu bu dönemde havaalanı meselesini çözemezsek bir daha yeni havaalanı yapamayız bu fırsat bugün elimize geçtir kaçırmayalım” diyor.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co