Hava Alanı

Hava Alanı

Hava Alanı !..
10 Nisan da Ankara’ya gideceğiz, THY ile, sabah akşam uçak seferi koyduran vekillerimize, ilgilere teşekkür etmek için..
Kahramanmaraşlıların arzusu ve hayaliydi.. Sabah erken Gaziantep ve Adana’ya gitmeden Kahramanmaraş’tan uçakla İstanbul ve Ankara ‘ya gidebilmek..
Bu konuda yüzlerce yazı yazdık, sonunda konuya en duyarlı olan kişi Ak parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Gurup Başkan Vekili Mahir Ünal bey oldu, onun çabaları sonucu THY Sabah saat 06:45 de Kahramanmaraş’tan Ankara’ya gece saat 23:30 da ise Ankara’dan Kahramanmaraş’a uçak seferi koydurarak yılların rüyasını gerçekleştirdi.
Böylece Kahramanmaraş’tan sabah Ankara ‘ya giden bir kişi yarım saat gecikmelide olsa İstanbul’a İzmir’e veya Yurt dışı seferlerine ulaşabiliyor..
Günü birlik Ankara ve İstanbul’da işini halleden vatandaş aynı gün gece Kahramanmaraş’a evine dönebiliyor, bu güzel bir gelişme.. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz..
İlk sefer Ankara ‘an 30 Mart 2014 gecesi saat 23 30 da Kahramanmaraş’a yapıldı. Kahramanmaraş’tan ise ilk uçuş 31 Mart 2014 Pazartesi sabah saat 06:45 de Ankara’ya yapıldı.
İlk sefere günler öncesinden bilet almıştım, bizim Doktoru Ankara ‘ya gönderdim.. Sabah hava alanına bir vardık ki her yer dolu, araç koyacak yer yok, Apron binasının içinde ayakta duracak yer kalmamış, araç park yeri yok.. hava alanı kilitlenmiş bu sebeple ilk sefer rötar yiyerek yapılabildi.
Daha önce THY yetkilileri ile görüştüğümüzde; Adana yolu tarafına demir yolunun bulunduğu bölgeye geniş bir apron binası yaparak iç hatları buraya alınması, mevcut binanın ise dış hatlar terminali olarak kullanılmasının yararlı olacağını söylemişlerdi.
Adana yolu tarafına pisti 500 metre uzatarak aynı anda 5 uçağın yolcu alabileceği geniş bir alan ve meydan yapılması artık elzem oldu.
210 yolcu kapasiteli bir uçak geldiği zaman : giden yolcu terminali tıkandığı gibi, aynı şekilde gelen yolcu terminali de gelenlere cevap veremiyor..
NARLI HAYAL !..
Hatay hava alanı uluslar arası olmuş, Gaziantep ikinci pisti yapmış, Şanlıurfa hava alanı , Adıyaman Hava Alanı bitmiş, Malatya Uluslararası, Kayseri öylesine, Adana ve Mersin arasına bölge hava alanı yapılıyor.. Bütün bunları üst üste koyduğumuz zaman narlıya hava alanı yapılması hayalden öteye gidemez..
Oysa bizim elimizde bulunan imkan şu: Kahramanmaraş Hava Alanını pistini Adana Karayolu tarafına uzatarak pist uzunluğunu 4 bin metreye çıkardığımızda , modern mimarisi olan nitelikli bir apron binası yaptığımızda Kahramanmaraş’ın hava alanı meselesini en az 50 yıllığına çözeriz.. Hem de şehrimize anıtsal bir yapı kazandırabiliriz.
YERİ GELMİŞKEN
Yeri gelmişken söyleyelim: Şu mantığı bırakmamız gerekiyor, evimizin veya iş yerimizin önüne araç park edemeyiz, aracımızı otoparka koyarak evimize veya iş yerimize kadar yürümesini öğreneceğiz..
Hızlı trenin teknik olarak Kahramanmaraş’a giriş çıkış yapması mümkün değil, 380 km. hızla giden tren Kahramanmaraş merkeze giremez.. Sonra Türkoğlundan trenin geçtiği yer Kahramanmaraş’a 22 km. orası bir mahallemiz Narlı ise 33 km olup, Narlı veya Türkoğlu’na çağdaş bir tren istasyonu yaparak, buraya da sürekli belediye otobüsü koyarak tren meselesini çözmemiz gerekiyor..
Böylece hava alanını genişlemesine engel olan Demiryolunu da söküp atarak hava alanımızı acilen genişletmemiz mümkün..
Sabah o insanların ne çektiğini ben gördüm.. gelen yolcuların ne çektiğini ben gördüm, Kahramanmaraş’a bu apron binası yakışmıyor , yeni binayı mutlaka Adana yolu üzerine Demir yolunu geçince yapmalıyız..
Popülist politikaları bir kenara bırakmalıyız.. hızlı tren herkesin kapısının önünde duracak bir nesne değil, Türkoğlu da bir mahallemiz uzak bir nokta değil, buraya yapılacak bir istasyon binası ve belediye otobüsü ile mesele çözülecektir..
Biz Kahramanmaraş hava alanını kurtaralım, iş adamlarımız hayrına apron binasını yapmaya talip, DHM müdürlüğü Demir Yolu tarafında istimlak ve kamulaştırma işini bitirsin Kahramanmaraşlı binasını yapmaya hazır.. böylece pistimizde 4 bin metreye çıkacak ki en büyük uçaklar bile inip kalkma şansını yakalayacaktır.
Biz mevcut hava alanımıza sahip çıkarak oranın şartlarını iyileştirelim..
İyi günler..
04 Nisan 2014

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co