HATTİ müzik severlerle buluştu

HATTİ müzik severlerle buluştu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneğinin organize ettiği Çerkes otantik müziklerini dünya müziğiyle harmanlayan Kafkasya’nın en popüler müzik topluluğu ‘HATTİ’ Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde müzik severlerle buluştu.

Kabardey Balkar Cumhuriyeti Başkenti Nalçik’te müzik çalışmalarında bulunan HATTİ grubu, daha önceki yıllarda dans grubu ile izlemiştik ve şimdi müzik grubu ile Kahramanmaraşlıların karşısına çıktı.

17619200_1911902622388828_63490565_n

Hatti Grubu; Nefeslilerde Anzor Uvizhev, Akordeonda Aslan Dudarov, perküsyonda Kazbek Balkarov, bas gitarda Arsen İndrokov ve gitarda Aslan Kumikov’un  yaklaşık 2 saat hiç ara vermeden canlı performans sergileyen grup, etnik müzik ile severlerin  kulaklarının pasını sildi.

Konsere Onikişubat Belediye Başkanı Sayın Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi  Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Daire Başkanı Sayın Adnan Alagöz, Bölge Dernek Başkanları ve diğer illerden gelen kalabalık bir seyirci kitlesi izledi.

Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği Başkanı Hakan Aydemir’in açılış konuşmasıyla başladı.

hatti konseri (1)

Açılış Konuşmasında Başkan Aydemir; “Henüz Maraş’a Kahramanlık ünvanı verilmemişti. Gazeteci yazar sorar, Maraş’ın kahramanları kimlerdir. Aldığı cevap ders niteliğindedir. “Aziz şehitlerin ruhunu incitmeyiniz Maraş’ın müdafii onlardır Kahraman Maraşlılardır. Bunu itiraf etmek bizim için borçtur, Tarih bunu böyle yazacaktır’’ Arslanbey (TOĞUZATA)” der.

hatti konseri (2)

HATTİler ile ilgili kısa bir bilgi aktarmak isterim. Tarih öncesinde Anadolu da yaşayan HATTİLER, Tarih bilimcilerin yapmış olduğu araştırmalarda, HATTİLER ile ÇERKESLERİN yaşam tarzlarının aynı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bugün Ankara etnografya müzesinde sergilenen Çorum Alacahöyük mezar taşlarında yapılan incelemelerde, Dünya dil bilimcilerinin yapmış olduğu çalışmalarda, yazıtlar üzerindeki kitabeler, sadece Çerkesce okunabilmekte ve anlaşılmaktadır. Demiri ilk işleyen HATTİlerdir. Çerkeşlerde birini onure etmek için, Hat jeğaa HATTİ derler. Çerkeslerde düğünü yönetene, Hatiyauka denir. Günümüzde, Çerkeslerde Bunlar gibi bir çok kelime haznesi bulunmaktadır. Biz Tarihte Beraberiz, Kurtuluşta Beraberiz, Dün Biriz, Bu Gün Beraberiz. Birliğimiz gücümüz, Kültürümüz zenginliğimizdir. Allah Birliğimizi ve Beraberliğimizi Bozmasın” dedi.

hatti konseri (5)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co