Hannover’deyiz

Hannover’deyiz

Sevgili ağamız: Namı değer Fotospor : Mehmet Yüzbaşoğlu , Niyazi Kara, Sanayicilerimizle birlikte Almanya’nı Hanover şehrinde açılacak Teknoloji fuarına katılmak üzere Pazar günü Kahramanmaraş uçağı ile Almanya’ya  Hannover’e geldik..

Gezmek insana farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Farklı kültürler, tarihi birikim ve farklı insanlar tanımak kendi kimliğinizi kendi kültürünüzü ve kendi tarihinizi daha iyi tanımanıza sebep oluyor.

Kahramanmaraş’tan çıkmadan: şöyle biraz internette gezindim, Hannover ile alakalı inceleme yaptım, şeyillikler içinde çok güzel bir ülke, içinden nehir geçen, harika bir ile benziyor.. tabi fotoğraflar’a göre söylüyorum..

Pazartesi, başlayarak 4 gün boyunca inceleyeceğiz göreceğiz, Gezmekten zevk almak da ayrı bir mesele. Bir işi bahane ederek, fırsatları değerlendirerek çeşitli şehirleri gezmek ve onların kültürlerini tanımaya çalışmak en azından bena çok büyük bir haz veriyor.

Mehmet Taş, Mehmet Yüzbaşıoğlu, Abdulhakim Eren, Niyazi Kara , Kıbrıs gezisi yapmıştık çok hoş olmuştu..

Kıbrıs ile alakalı güzel yazı dizi yaptım.. Almanya notlarımı bugünden almaya başladım..Burada yeni bir yazı dizisine başlıyorum. Çok olmasa da gezdiğim yerleri, çektiğim fotoğraflarla birlikte ve duyduğum anekdotlar eşliğinde paylaşmaya çalışacağım.

Bizden sonra Hannover’e gelmek isteyenler için : belki ilerleyen zamanlarda, gelenler bu şehirlere gitmek isteyenlere küçük bir rehber olur.

Saat 22 55 uçağına binmek üzere Kahramanmaraş hava alanında toplanmamızla birlikte Almanya notlarımız başlayacaktır.

Sonra : İstanbul hava alanında dış hatlara geçme ve Almanya _ Hannover uçağına binmemiz ile heyecan başlayacak..

Otel’e yerleş – Şehir turu ile devam edecek olan gezimizin ayrıntısını sizlere önümüzdeki günlerde aktaracağım..

İlk durağımız Almanya – Hannover.

Almanya’nın çeşitli eyaletlerinden birisi Aşağı Saksonya ve bunun başkenti Hannover. II. Dünya Savaşı’nda tamamen harab olmuş bir şehir. Belediye sarayındaki maketlere bakacak olursak şehir savaştan sonra aynı şekilde tekrar kurulmuş, bunları gidip göredeceğiz..

İnternet gezintimiz de : Avrupa’da her neredeyse her şehirden bir nehir geçiyor. Daha doğrusu nehrin kenarına şehirler kurulmuş. Hannover’deki nehrin adı:  Leine

Müttefikler gerek fabrikaları gerek geçiş noktası olması sebebiyle taş üstünde taş bırakmamışlar. Öyle ki 150.000 haneden sadece %5’i ayakta kalmayı başarabilmiş.

Hannover’e gitme sebebimiz, bir çoğumuz gibi fuardı. Uluslararası Teknoloji Genel  Fuarı’na katılacağız bizim için önemli olan tabiî ki fuar..

İnternette : okuduğum haberlerde :  Öyle ki şehirde fuarcılık bir sektör haline gelmiş, burası binim için çok önemli bunu inceleme Kahramanmaraş’a fuarcılık adına ne kata biliriz bunu göreceğiz..

Eski bir İzmir Fuarı çalışanı, ihlas Fuarcılık çalışanı olarak, benim fuar’a bakışım guruptan çok farklı olacaktır.

Bu yazımı Kahramanmaraş’ta yola çıkmadan önce yazıyorum: ola bildiğince bilgi aldık, kitap okudum, gazete haberlerini okudum, fotoğraflarına baktım, en azından nereye gittiğimi bilmek istedim..

2015 yılının ilk günlerinde Umre, Kıbrıs, Çanakkale, Kuzuluk kaplıacaları , Ankara derken, bugün Almanya da olmak bizim açımızdan güzel bir gezi oldu.

Mesele olan bana göre : gezdiğin yerde gezdiğin yerleri görmen, doğruları doğru olarak algılaman, bunları Türkiye getirerek: “ Elin adamı ne yapış – biz ne yapıyoruz diye bilmek önemlidir..

Fuar giriş kartımızı : elektronik ortamda Türkiye de çıkararak çantamıza koyup, Almanya ‘ya gidiyoruz.

Bu benim için : bir yenilik oldu.. Fuar düzenlendiği zaman katılımcıların kartlarını önceden çıkarmak ve yeni ufuklar oluşturmak güzel bir olay..

Başta söyledim ya: Ağamız güçlü, Mehmet Yüzbaşoğlu , arkamda böyle bir güç olduğu sürece beni kim tuta bilir..

Almanya notlarımız ve Fuar haberimiz, gezi notlarımızla birlikte olmak dileği ile Almanya dan herkese sevgiler saygılar gönderiyorum..

31 Ekim 1961 de imzalanan Türk işçilerinin misafir edilmesinden sonra : 13 Nisan 2015 tarihide çok önemli : Çünkü bugün biz Almanya dayız..

Yavru vatan : Almanya notlarımızla Türk Nüfusu : 2 milyon 477 bin 966 kişi imiş buna bir de beni ilave edelim..967 kişi olur..

Almanya da doğan : Almanya vatandaşı olan ile bu sayının 3 milyon yakın olduğu tahmin ediliyor.. oraya varınca sayacağım..

İyi günler.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co