Hamileler: Aşırı kiloya dikkat

Anasayfa Sağlık 13 Nisan 2014
Hamileler: Aşırı kiloya dikkat

Hamilelikte Aşırı Kilo Alımına Dikkat!

Zirve Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik  Uzmanı Esin Fakılı, beslenmenin en önemli olduğu evrelerden biri olan gebelik döneminde doğru bilinen yanlışlar nedeniyle bebek ve annenin risk altında olduğunu söyledi.

Gebelikte fazla beslenmenin de yetersiz beslenmenin de anne ve bebek sağlığına zarar verdiğini belirten Fakılı, “Halk arasında gebe kadının iki kişilik yemesi gerektiği fikri oluşmuştur. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Gebelik süresince alınan aşırı kilolar sezeryan, postmatürasyon (doğum tarihinin gecikmesi) gibi anne ve bebek sağlığı için riskli durumlara neden olabilir. Annenin gebelikte yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı doğması ve anne sütü veriminin artmasına neden olmaktadır.” dedi.

Hamilelik öncesi fazla kilolar verilmeli

“Anne adayları eğer hamile kalmadan önceki dönemde fazla kilolu iseler hamilelik öncesinde sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilmeleri açısından kilo vermeleri gerekmektedir.” diyen Fakılı, anne adaylarının fazla kilolarını vermeden hamile kalmaları durumunda 6-9 kg alarak hamileliğini tamamlamaları gerektiğini kaydetti.

Fakılı, fazla kilolu olarak hamile kalınmasının preeklampsi ve kronik hipertansiyon yakalanma riskini arttırdığının altını çizerek, “Anne adayının fazla kiloyla hamile kalması bebekte iri doğum olasılığı, (bu da sancılı bir doğum demektir) yüksek obezite riski, anne ve bebekte diyabet riskini arttırıyor. Ayrıca, bebekte beyin, omur, omurilik bozuklukları, karın duvarı, kalp anormallikleri ve daha birçok sağlık problemlerinin görülmesine neden olabilmektedir.” diye konuştu.

18 Kg’dan fazlası riskli

Bir ay içinde 3 kg’dan fazla ağırlık artışı olan anne adaylarının beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Fakılı, “Kilo artışı fazla olan gebeler gerekiyorsa bir uzmana başvurabilirler. Araştırmalar gösteriyor ki gebelikleri sırasında 18 kg’ın üstünde kilo alan kadınların bebeklerinin şişman doğma olasılığı, bundan daha az kilo alanlara göre yaklaşık iki kat fazla olmaktadır.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co