Halkın Zaferi

Halkın Zaferi

Binali Yıldırım: Bunu yapanlar en ağır bedeli ödeyeceklerdir; bu bir kalkışmadır!

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde cuntacı bir grup, Genelkurmay Başkanlığı’na akredite gazetecilere gönderdiği e-mail ile ülke yönetimine el koyduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yaşanan çatışmalar üzerine Marmaris’teki tatilini keserek İstanbul’a hareket etti. Emir komuta zinciri dışında hareket eden ordu içindeki cuntacı grubun emriyle askerler Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kapattı. Uçakta CNN Türk canlı yayınına bağlanan Erdoğan yaptığı açıklamada, “Tüm milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, milletçe meydanlarda toplanalım, toplarıyla, tanklarıyla ne yapacaklarsa yapsınlar” dedi. Erdoğan’ın çağrısının ardından TRT binasını basan askerler, spikere darbe bildirisini okuttu. Açıklamada, “Cumhurbaşkanı gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde; Yurtta Sulh Konseyi ülke yönetimine el koydu!” dendi. Ankara’daysa TBMM binası bombalandı, Meclis’te grubu bulunan dört partiden milletvekilleri nöbet tuttu. TBMM Başkanı İsmet Kahraman, Meclis’i bugün olağanüstü toplantıya çağırdı. Darbe girişiminde bulunan cuntanın emrindeki helikopterler ve savaş uçakları Genelkurmay önünde vatandaşların üstüne ateş açtı. Ankara Valiliği, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi’ne havadan yapılan bombalı saldırıda 17 özel harekat polisinin şehit olduğunu bildirdi. Ayrıca Ankara Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT Kampüsü’nde görevli 2 personel de şehit oldu. Gölbaşı Savcılığı, Ankara’daki olaylarda toplam 42 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok kentte halk darbe girişimine karşı sokağa döküldü. İstanbul ve Ankara’da yer yer çatışma sesleri duyulurken, asker Doğan Medya Center’ı basarak Hürriyet’in bugün basılmasına engel oldu, CNN Türk’ün yayınını kesti. İstanbul’da gece boyunca jetler alçak uçuş yaptı, yaşanan sonik patlamalar nedeniyle Taksim’deki binaların camları kırıldı. Erdoğan, saat 04:00 sularında İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Erdoğan, darbe girişimiyle ilgili olarak, “Marmaris’teydim, ben hareket ettikten sonra oraları da bombalamışlar” dedi. “Benim genel sekreterimi alıp götürdüler. Ne yapacaksınız benim genel sekreterimi almakla” diyen Erdoğan, rehin alındığı öne sürülen Genel Kurmay Başkanı Hulis Akar’ın durumuyla ilgili olarak “Genelkurmay Başkanımızın durumunu bilemiyorum” dedi. CNN Türk, yaklaşık 1 saatin ardından yeniden yayına başladı. Bir saat kesilen Digiturk yayını da tekrar başladı. Başbakan Binali Yıldırım, 120 tutuklama olduğunu belirterek general seviyesinde öldürülen bir isim olduğunu söyledi. İstanbul’da silah sesleri sabaha kadar duyulmaya devam etti. Darbe girişiminin ilk hazırlığını yapan askerler, 06:30’da İstanbul Boğazı’nda ellerini havaya kaldırarak polis ekiplerine teslim oldu.

Türkiye, 12 Eylül 1980’den yaklaşık 36 yıl sonra ilk kez darbe girişimine sahne oldu. İstanbul’da jandarma birliklerinin iki boğaz köprüsünü de 21:30 sıralarında Anadolu’dan Avrupa’ya geçiş yönünde kapatmalarıyla kamuoyunun farkına vardığı gelişmeler Ankara semalarında savaş uçaklarının TBMM, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve MİT Müsteşarlığı üzerinde 100 metreye kadar inerek alçak uçuş yapmaya başlamalarıyla netlik kazanmaya başladı. Kızılay’daki Genelkurmay Başkanlığı karargâhının önüne çıkan yolların kapatılmasıyla devam eden gelişmeler sırasında Başbakanlık MİT Müsteşarlığı’nın bulunduğu Yenimahalle ilçesinde alçak uçuş yapan helikopterlerden ateş açıldığı haber verildi. MİT’ten de askeri helikoptere ateş açıldı.

Eş zamanlı olarak İstanbul’da 1. Ordu Komutanlığı’na bağlı zırhlı birlikler Atatürk Havalimanı’nı girişlere kapattı, zırhlı araçlarla emniyet birimleri ve çevik kuvvet birimleri kuşatmaya alındı.

Emniyet’ten çağrı: Görev başına

Gelişmeler üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü bütün polis teşkilatını görev başına çağırırken Genelkurmay Başkanlığı’nın hemen yanında bulunan İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü binalarından bazı polislerin Genelkurmay karargâhına yöneldikleri bildirildi. Yaklaşık 1,5 saat süren bu olağanüstü askeri hareketlilik sırasında hükümet ve Cumhurbaşkanlığı’ndan hiçbir açıklama gelmedi.

Genelkurmay Başkanı

ve kuvvet komutanları nerede?

Sivil yönetime karşı harekete geçen askerlerin, 27 Mayıs 1960 darbesinde dönemin Genelkurmay Başkanı Rüşdü Erdelhun’a yapıldığı gibi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı gözaltına aldıkları haber verildi. Yarı resmi haber ajansı A.A, “Orgeneral Akar’ın rehine alındığını” duyurdu. Akar’dan ve kuvvet komutanlarından hala haber alınamıyor.

Başbakan Yıldırım: Kalkışmadır, bedel ödeyecekler

Saat 23:00’te Başbakan Binali Yıldırım NTV’ye telefonla bağlanarak “Kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz” dedi.

Başbakan “Bu bir kalkışmadır. Bunu yapanlar en ağır şekilde bedelini ödeyeceklerdir. Asker içinde bir yapılanma girişimde bulundu. Buna henüz darbe mümkün değil” dedi.

Yıldrım’ın ardından açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Ucunda ölüm bile olsa gereği yapılacaktır” diye konuştu.

polis birliklerine zırhlı kuşatma

Eş zamanlı gelişmeler sırasında başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Kara Kuvvetleri ve Jandarma’ya bağlı zırhlı birlikler polis merkezlerini kuşatmaya başladı.

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden zırhlı birlikler polisten silahlarını bırakmasını istedi. İstanbul Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet zırhlı araçlar ve tanklarla kuşatma altına alındı.

Bu arada Ankara’da Polis Akademisi ve MİT Müsteşarlığı’ndan ateş sesleri geldi.

TRT’ye asker müdahalesi

Saat 22:30 sıralarında, 1960 ve 1980 darbelerinin sembol kurumu olan TRT Genel Müdürlüğü’ne askeri personel tarafından el kondu. Reji odasına askerler girerken TRT’de hava durumu yayını başladı.

“Türk Silahlı Kuvvetleri, ülke

​yönetimine bütünüyle el koymuştur”

Saat 22:30 sıralarında Genelkurmay Başkanlığı’na akredite gazeteciler Genelkurmay hesabından gönderilen e-mail’de, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yönetime el konduğu” ifade edildi.

TSK adına yapılan açıklama şöyle:

Türk Silahlı Kuvvetleri, anayasal düzenin, demokrasinin, insani hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesis, ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması, bozulan asayış düzeninin tekrar sağlanması maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur.

Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz eçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz.

Genelkurmay Başkanlığı

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co