HAK VE ADALETTEN ÇIKARSAK

HAK VE ADALETTEN ÇIKARSAK

Hak, hareket ve varlığın meşruiyet kaynağıdır. Sözlüklerde şöyle tanımlanıyor; “Herhangi bir varlığın, kanunî veya ahlakî gerekçelerle, sahip olması veya yapabilmesi gereken şeyler.”

Dikkat ederseniz, hakkın temel unsurları yasal ve ahlaklı temelli oluşudur. Bunu ise toplumsal kurallar, inanç, örf ve yasalardan süzülerek elde edilir.

Örneğin insan, yaşama hakkına dayanarak yaşamını sürdürür. Ya da düşünce özgürlüğü hakkına dayanarak düşünce izharında bulunur. İnsan, hayvanlar ya da herhengi bir mahluk gibi iradesi herhangi bir şekilde sınırlanmadığı için, bu kaynağa dayanarak herşeyi yapabilir. Ama bu şekilde davranırsa kaos ortaya çıkar ve düzen ihtiyacı ortaya çıkar.

Düzen kuralların konulması ve uyulmasını sağlamak amacıyla,uyulmadığı takdirde müeyyidelendirilmesi ile oluşur. Bu kuralları devlet belirler. Devlet, bu kuralları belirlerken, meşruiyet kaynağını, insanların ona düzeni sağlasın diye devrettiği haklardan alır..

KİŞİLER, KURUMLAR VE DEVLETLER HAK’TAN AYRILIRSA

Yukardaki tanımlamalar kısa bir genel kültür bilgisidir. Adalet mülkün temeli olduğunu göre, kişiler, kurumlar, devletler haktan ayrılırsa yukarda belirtildiği gibi düzen bozulur.

Bunları niye yazdım?

Çevremdeki uygulamalar görüyorum, haktan çıkışlarına kılıf uyduruyorlar.

İki kişi bir biraya geldiğinde, üçüncü şahsan hak ve hukukunu korumak yerine, ‘nalıncı keseri’ gibi menfaatleri kendilerine yontmanın hesaplarını yapıyorlar..

Aynı şey kurumlar için geçerli, keza devletler içinde….

Bugünlerde ABD’liler, Suriye’yi tamamen bölüp ülkenin kuzeyini PKK’ya veren korsan bir haritayı çizme adına, bölgede fitne çıkartarak, iki damla petrol için kan akıtmayı kendilerine hak olarak görmüş olamalır ki, tırlar dolusu silah yığıyorlar bölgemize….

Anlaşılıyor ki,  Fırat Kalkanı bölgesine de göz dikmişler. Adama sormazlar mı? Dünyanın öbür tarafından buralara ne diye gelirsin. Senin ne hakkın var.

Keza İsrail’in Filistin zulmü, aynı bağlamda birer örnek olarak gösterilebilir.

KİRLİ PLAN

“ABD kirli planın gerçekleşmesi için hayati öneme haiz diğer hedef ise, muhaliflerin elindeki İdlib. Çünkü Afrin-Kobani sözde kantonlarını birleştirmeyi hedefleyen örgütün Akdeniz’e ulaşabilmesi için İdlib’i de işgal etmesi gerekiyor. Bu doğrultuda daha önce DEAŞ bahanesiyle Suriye kuzeyini PKK’ya teslim eden Pentagon, İdlib’i de işgal edip örgüte vermek için çalışmalara hız verdi. Bu sefer bahane ise ‘el-Kaide’. 2 milyonu aşkın sığınmacının yaşadığı İdlib’de Müslümanların üzerine bomba yağdırmaya hazırlanan ABD, bir yandan da Türkiye-Rusya-İran arasındaki Astana sürecini baltalamak istiyor.Suriye kuzeyinde terör örgütü PKK’ya ‘Rojava’ adıyla korsan devlet kurduran ABD, siyaset, bürokrasi, ekonomi ve diplomasi alanında görevlendirdiği uzmanlarla teröristlere her türlü desteği veriyor. Kuzeyde kurulan korsan devletin altyapısı tüm yönleriyle ABD eliyle oluşturuluyor. Irak’ın Yarubiye sınır kapısından başlayarak Amudiye, Dirbesiye, Kamışlı, Tel Abyad, Ayn el-Arap ve Afrin’e uzanan 6 kantonlu federal korsan yapı, yer yer 35-40 kilometrelik derinliğe sahip. İdlib’in Türkiye ile bütün bağlantısını kesen plana göre, örgütün Afrin-İdlib-Türkmendağı üzerinden Akdeniz’e uzandığı görülüyor.” (Kaynak Yeni Şafak)

İşin öz kısmına gelmek istiyorum. Hak, Allah’ın(cc) esmalarından biridir. Hakkı hakim kılma adına kendini Müslüman gören her kişi, her kurum ve her devlet adaletten ve haktan ayrılmamalı. Ben yaptım oldu, güç bende, istersem herşeyi yaparım diyenler mutlaka yolun sonunda, yenildiklerini göreceklerdir.

Tarih bunun yüzlerce örneğiyle doludur.  Diyeceğim şu ki, başta kul hakkı olmak üzere, insan hak ve hürriyetlerini kutsal görmeliyiz. Yaşam hakkı, düşünce hakkı v.s

Evet, makamlar gelip geçicidir ancak adalet kalıcıdır.

İlgililere ve yetkililere duyrulur.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co