HADDİNİ VE HAKKI BİLMEK

HADDİNİ VE HAKKI BİLMEK

Kutsal topraklardan döndük, dostlar ziyaret yapıyorlar. Hepsinin ayaklarına sağlık, tabi ki dostlar birbirlerinin acı ve tatlı günlerinde yanlarına yer almalıdır.

Bu arada şehrimizin iki tanınmış simasına kaybettik, H.Ali Sezal ve Durdu Paköz’den bahsediyorum. Allah gani gani rahmet etsin. Birisi Saraçhane Çarşısında uzun yıllar esnaflık yaptı. Ekmeği bol, derin tecrübesi olan bir insandı, Fatih Paköz’ün babasından bahsediyorum.

Diğeri iş adamıydı, H. Ali Sezal(Eski belediye başkanımızın yeğeni)dün Abdulhamid Han Caminde kılınan öğle namazından sona, ahrete son yolculuğuna uğurladık.

Yazıma böyle bir girişle başlamamın bir nedeni var. Kimi insanlar haddini ve hakkını bilmeyerek, insanların yüzüne ya da arkasından onların hoşlanmayacağı şekilde konuşmalar yapıyorlar. Yapılan konuşmaların yeri ve zamanı çok önemli.

Dinimizde insanın arkasından konuşmak yasaklanmıştır, gıybet Müslüman kardeşinin etini yemekle eş olarak değerlendirilmiştir.

Bir de ağzının lafını bilmeyen, sözünün nereye gideceğini hesaplayamayanlar var. Adam cami avlusunda, umreden geldiğimi öğrenmiş. Der ki; “ Araplara niye para yediriyorsunuz?” İşte bu gün bu densizlere ve haddini bilmeyenlere iki sözüm var.

 

ARAPLARA PARANIZI YEDİRMEYİN, NE DEMEK?

Aslında hiçbir zaman kendimle ilgili bir yazıyı kaleme almadım. Bu da şahsımla ilgili değil, bütün hacılara yapılan bir suçlama olduğu için yazmak zorunda kalıyorum.

Bir defa şu bilinmeli, ömründe bir defa hacca gitmek farzdır. Her Müslüman’ın görevidir, Hac, aynı zamanda Allah’ın(cc) insanlar üzerinde hakkıdır.

Umre’ye gelince, Efendimiz(sav) ömrümde 4 umre yapmış, birinde müşrikler yoldan çevirmiş, gelecek yıla ertelenmiş. Diğer üçünü yapmıştır.

Yani umre de sünnettir. Mezhep sahibimiz defalarca hacca gitmiş, umreye gitmeyi tavsiye etmiştir.

Şimdi bu bilgilerden sonra gelelim cevabımıza.

Birincisi, ey arkadaş bu para benim değimli,  istediğim yere harcarım. İstersem hacca giderim istersem, bir başka yere. Kaldı ki, İngilizlere değil, Müslüman olan Arap kardeşlerimize misafir oluyoruz ve hiçbir şey de karşılıksız değildir. Elbette Arabistan’a gidiyorsam, parayı da oraya harcarım.

İkincisi, umre bir ibadettir. İbadet yapan bir insan takdir edilir, teşvik edilir ve kutlanır. Bunun için hac ve umreye çok gidenlere ; “Paranı Araplara yedirme şeklinde bir söz söylenmez. Hakkın değil, haddin de değil!

Üçüncüsü, sizde Rabbim nasip ederse, hayatınızda bir defa o mübarek topraklara ayak basarsanız, inanın sizde tekrar gitmek isteyeceksiniz.

Gerek Medine ve gerekse Mekke’de insanlar bir şey bulmasaydı, tekrar tekrar gitmezlerdi.

Ya kim istemez, Allah’ın evine misafir olmayı?

Dördüncüsü hac ve umreye giden her Müslüman inanın, sadakasını da, zekâtını da, hayır hasenatını da yapar. Yani siz gitmiyorsunuz diye gidenlere böyle bir ithamda bulunmayın.

Sonra cenaze yerlerinde de ölçülü olmak zorundasınız. Gelişigüzel konuşmalar yapamazsınız, hele ölenin arkasından konuşulmaz, futbol maçı anlatılmaz, ticaret ve siyaset konuşulmaz. Buralar, tefekkür yerleridir…

Yani değerli kardeşim dilini tut, üç defa düşün, bir defa konuş.

Hadi sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

“HADDİNİ VE HAKKI BİLMEK” için 2 cevap

  1. Ali KARAPATLAK dedi ki:

    Sizde SAĞLICAKLA muhterem hocam… hacı bekir DOĞAN ın yazısı arkasından sizin yazı beni İHYA etti… m. sinanoğlu HATIRLAMADI… hacı tevekkül le seni yaad ettik kulağın çınlattık…haddini bilmeyenler den biri de benim galiba BANA yazdın bu YAZIYI…!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co