Hacı Ahmet Tevfik Paksu

Hacı Ahmet Tevfik Paksu

Hacı Ahmet Tevfik Paksu

Kahramanmaraş’ın değerleri !

Kahramanmaraş’ın sanatçı, siyasetçisi, ilim adamı, başta olmak üzere bir çok değeri var.. genç kuşak bunları bilmiyor.. işte en son örnek: Eski Bakan Ahmet Tevfik Paksu vefat etti.. Bunu duyan Kahramanmaraşlı gençler kim bu diyor.?

Kahramanmaraşlı Ankara, İstanbul, İzmir de yaşayan o kadar çok değerlerimiz var ki bugünkü genç kuşak bunları tanımıyor..Bilmiyor.. bizim yaş ve üzeri tanıyor biliyor ama gençlik bilmiyor..

Aşık Yener, Selahattin Cesur, Mehmet Bozdoğan, Necla Akben gibi aklıma gelen sanatçılar, ilim adamları, siyasilerimiz..

Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi ve 1975 imzasını atan : dönemin Çalışma eski Bakanı 91 yaşındaki Hacı Ahmet Tevfik Paksu, yu bugünkü gençlik ne kadar danıyor..?

Cenazesi Kahramanmaraş’a getirilecek olan Ahmet Tevfik Paksu , belki memleketi Kahramanmaraş’tan uzun süre ayrı kalması sebebi ile bizim kuşak tanısada gençler tanımıyor..

Eski Bakan Ahmet Tevfik Paksu vefat ettı dolayısı ile Kahramanmaraş’a bugün bakanlar düzeyinde katılım olması bekleniyor.. Milletvekillerimiz, Dostları ulucamii de bir araya gelecekler..

İstanbul da yaşayan : Yalova’da kaldığı yazlıkta aniden rahatsızlanan Çalışma eski bakanlarından Ahmet Tevfik Paksu hastaneye kaldırıldı. Ciğerlerinde su topladığı belirlenen Paksu, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Paksu’nun cenazesinin bugün memleketi Kahramanmaraş’ta, Ulu Cami’de kılınacak cenaze namazının ardından Şeyhadil Mezarlığında aile kabristanlığında toprağa verilecek,

AHMET TEVFİK PAKSU KİMDİR?

Peki : Ahmet Tevfik Paksu kimdir ? :  1926 Kahramanmaraş doğumlu olan Ahmet Tevfik Paksu, 1966 senato seçimlerinde Kahramanmaraş’tan Cumhuriyet Senatörü seçildi. 26 Ocak 1970’te kurulu Milli Nizam Partisi’nin eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın da aralarında bulunduğu 18 kişilik kurucular kurulunda yer aldı. Partinin kapatılmasından sonra Ahmet Tevfik Paksu, Erbakan’ın liderliğinde kurulan Milli Selamet Partisi’nde de yer aldı 1973 seçimlerinde Kahramanmaraş’tan milletvekili seçilen Ahmet Tevfik Paksu, 31 Mart 1975’te kurulan hükümette Çalışma Bakanı oldu ve bu görevi 11 Kasım 1976 tarihine kadar yürüttü. Aynı zamanda şair ve yazar olan Ahmet Tevfik Paksu, 1983’te Suudi Arabistanın eski kralı Faysalın oğlu Muhammed bin Faysal’ın kurduğu İslami banka zinciri Faisal Finans’ın Türkiye şubesinin kurucuları arasında yer aldı.

Ahmet Tevfik Paksu cenazesini bugün kaldıracağız ancak : Sayın Mahir Ünal’ın şehir kimliği projesi vardı bunu hayata geçirmek gerekir.. ki Paksu cenazesinde bunun ne kadar önemli olduğunu gördüm..

Kahramanmaraş’ın değerleri için anma günleri toplantıları yapılmalı..

Merhum Cahit Zarifoğlu cenazesi gözümün önüne geldi..

Türkiye de garip, Kahramanmaraş’ta kimsesiz..

Bugün öğle Ahmet Tevfik Paksu toprağa vereceğiz, İstanbul da Garip, Yalova da Garip, Kahramanmaraş’ta kimsesiz..! aile büyükleri gelecektir. bizim gibi saçına ak düşenler gelecek ama genç nesil tanımıyor..

Peki böyle mi olmak gerekiyor ? asla ama burada kabahat belki belediyelerimizin, belki yöneticilerimizin belki de yıllar önce doğduğu şehri terk eden değerlerimizindir..

Suçlu aramak yanlış olur..

Ancak bugünden sonra: Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi veya Dulkadiroğlu Belediyesi , vafaat eden veya yaşayan bu değerlerimizi için her hafta bir etkinlik yaparak tanıtım günü ile Kahramanmaraşlı gençlere tanıtılması gerekir..

Vefat etmiş ise : oğlu, kızı, torunu getirmek, sağ ise kendisini ailesi ile şehrimize getirerek genç kuşaklara tanıtmak gerekir ki : Vefat ettiğinde, yaşadığı yerde garip , burada kimsesiz kalmasın diye..

Bakanımız Ahmet Tevfik Paksu ‘ya Allah’tan rahmet diliyorum..

Yakınlarına baş sağlığı diliyorum, Kahramanmaraş’taki yakın akrabaları dostlarıma başsağlığı diliyorum..

Mekanı cennet olsun

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co