HAC’DA YAŞANANLAR İHMAL Mİ, KAZA MI?

HAC’DA YAŞANANLAR İHMAL Mİ, KAZA MI?

Kurban bayramını yaptık ama birçok insanımızı da kurban verdik. Bir yandan trafik terörü, bir yandan bölücü terör, bir yandan da “ CEHALET TERÖRÜ’ ne” verdiğimiz canlar, işin doğrusu canımızı yaktı.

Cehalet terörünü beklide yazımın başlığında kullansam daha yeri olurdu, ancak sadece kutsal topraklarda ölenleri üzülmedik ki, bir de aynı cehalet terörünün şubeleri olan trafik ve bölücü terör de canlar aldığı için bizleri derinden üzüyor.

Bayram ziyaretlerinde dostlar hep aynı şeyi konuştular, bana yüzlerce bu konuda soru geldi; “ Hocam siz hacca defalarca gittiniz, ‘evet’,  hacda meydana gelen ölümler MÜSLÜMANLARIN İMAJINI sarsmıyor mu?

Evet, el cevap sarsıyor!

Peki, önlem alınamaz mı? Alınır.

Suudi yönetimi mi suçlu, hacılar mı? İkisi de.

Bakın sevgili dostlar, suçlu okumayan, okuduğun hayatına uygulamayan bizleriz.

Çünkü İslam dünyasında acılar yaşanıyor, neden?

Allah(cc) net cevap veriyor. Siz kendinizi düzeltmediğiniz süreci, biz sizi düzeltecek değiliz.

Hocalarım beni bağışlasın, bu açıklamadan benim anladığım, ‘Ey Diyanet, Ey Hacı organizasyonu yapan şirketler, Ey Suudi yönetimi kendinize çeki düzen verin, gerekli tedbirleri alın, hacılarınızı iyi eğitimden geçirin…

Suudi yönetimini anlamak mümkün değil, İslam Dünyası kendilerine hac konusunda destek vermeye çalışıyor, onlar betonlaşmada yarışıyor.

Tarihi değerleri siliyor, yıkıyor, kendine göre bir mezhep geliştirmiş.

Sadece onlar mı? İranlılara bakıyorum, orada Şialık propagandası yapıyor.

Afrika’dan gelen hacı adaylarının niye, kaba hareket ettiğini sorduğunda, orada okuma yazma oranın çok düşük olduğunu bana anlatmışlardı.

Tersi, Endonezya ve Malezya halkı, niye bu kutsal ibadeti yaparken sorunsuz ve örnek davranışlar sergiliyor.

Çünkü hac öncesi 6 ay adamlar seminer yapıyorlar.

Olay bu eğitimli toplumlar sorunsuz, eğitimsiz toplumlar sorunlarla yaşıyor.

KADER DİYEMEYİZ

Burada hiç KADER’İN etkisi yok mu? Sorusunu sormuyorsunuz. Elbette var, çünkü KAZA GELİNCE GÖZLER GÖRMEZ OLUYOR!

Kazaya takdiri ilahi diyoruz. Ona şüphemiz yok, bu 770 hacımızı Allah(cc) kendi evinde, kendi yanına almak istemiş, bu haliyle onlara üzülmüyoruz. Ancak, tedbiri almayan, seminerler yapmayarak İslam’ın nezaketini, zarafetini öğretmeyen yetkilileri de suçluyoruz.

Hac sabır diyorlar, doğrudur. Ne zaman gerekli tedbirleri alırsınız, geri kalana sabrederiz, eyvallah!

Türklerden niye az ölen oldu, çünkü Diyanet Arafat’tan Müzdelife’ye geçiş esnasında, Şafi Mezhebini taklit ettirerek, gece 24;00’de sonra Mina’ya geçiş yaptırıyor. Yani Müzdelife Vakfe’si yaptırmıyor, izdiham olmasın diye. Bu yıl çok da iyi yapmış diyoruz. İşte bu bir tedbirdir.

Bu vesile ile diyorum ki, haccı çıkmış insanlarımıza öyle üç-beş seminer değil, en az 6 ay seminer yapmak zorunlu olmalıdır. Müslüman’a yakışan, tedbiri alıp, takdiri Allah’a bırakmaktır.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co