HACCI ANLAMAK

HACCI ANLAMAK

 

Artık hac kayıtları tamamlandı. Şimdi gözler, kuralara çevrildi. Şimdiden birçok mümin, kuranın kendine çıkması için dua etmeye başladı.

Rabbim kime davetiyesini gönderecektir, bunu kendisi bilir. Bizim ise âcizane insanlara söylemek istediğimiz bilgiler vardır.

“Hac genel bir bakışla insanın Allah’a doğru varlık seferidir. Âdemoğlunun yaratılış felsefesin sembolik gösterisi, bu felsefede ortaya konan şeyin nesnel tecessümüdür(görünmeye başlanması).  Tek kelimeyle hac, yaratılış tiyatrosudur. Aynı zamanda tarih tiyatrosu, aynı zamanda tevlid tiyatrosudur. Yine hac öğreti tiyatrosu, ümmet tiyatrosu(İnsanın insanlar arasında kurmak istediği örnek itikadi toplum tiyatrosu.  Ve nihayet hac, insanın yaratılışının ve İslam öğretisinin sembolik bir göstergesidir. Bu gösterinin yönetmeni Allah, dili ise harekettir. Asıl karakterler Adam, İbrahim, Hacer ve İblis.

Sahneler, Harem ve Mescidi Haram bölgesi, sa’y Arafat, Mina, Semboller Kâbe, Safa Merve, gündüz ve gece, gün batımı ve gün doğumu, put, kurban.

Elbise ve süs: İhram, tıraş ve saç kısaltma.

Oyuncalar kim?

Bu daha şaşırtıcıdır.

Sadece bir kişi, o da sen.”

 

MEDİNE VE MEKKEYİ İÇİNE ÇEKMEK

Ali Şeriati, Hac isimli kitabında böyle tanımlıyor bu mübarek yolculuğu. Bir tiyatroya benzetiyor. Yine onun kaleminden hac tanımlanırken der ki; “ Hac ucu kaçmış bir yumağın, ucunun açıldığı gibi, kişinin varlık yumağının açılmasıdır.

Kendi evinden, Allah’ın evine hicrettir.

Yabancılığın, özünden uzaklaştığın aslına dönüştür.

Hani Rabbin seni nurundan yaratılmıştı, senden söz almıştı, sen ise günahlarla baş başa kalmış, nefsini uymuştun ya. İşte, günahlarına tövbe edip, ölmeden ölmektir hac diyor….

Evet, bunları niye yazıyorum. Hacca gitmek isteyen kardeşlerimiz şimdiden o yolculuk öncesinde hazırlıklar yapmalı. Mekke ve Medine’deki kutsal mekânları o topraklarda yaşananları iyi öğrenmeli. Tavaf, Sa’y, niçin yapılır, haccın farzı, vacibe, sünneti iyice okunmalıdır.  Bir yönü ile hacca gitmeden önce, İbrahim, İsmail, Hacer olup, onların rollerini tam yapabilmeyi öğrenmelidir insan.

Yapacağımız hac veya umre vazifesinin derinliklerine dalmak gerek. Kibirden uzaklaşıp, hiçliğe ulaşmanın yollarını araman gerek.

 

HAC EN KAPSAMLI İBADET

Hac en kapsamlı ibadetlerin başında gelir, hem maddi hem manevi yönü vardır. Bunun için;

Kâbe’nin etrafında kelebekler gibi dolanırken, kendinden geçmeyi öğren. Açılsın ki gönül kapıların, açsın sana Yaratan Rahmet kapılarını.

Şimdi şuandan itibaren, kendini benliğinden soyman gerek. Ağlamayı öğrenmek gerek. Bilmiyorsan yüce kitabını okumayı, bir bilenin dizinin dibine okumak gerek.

Dünyayı arkana atman gerek. Yüreğin şimdiden atsın, heyecanın tavan yapsın ki, haccın huzurunu doyasın.

Gerçi o mübarek topraklara doyulmuyor. Bir defa gidersem, bir daha gitmem diyen binlerce insan gördüm. Yanıldım diyen…

Eğer, camide kılmıyorsan namazlarını,  cem ol olanlarla kıl…  Kıl ki, namazda seni kılsın, şahit olsun yaptıklarına.

Helalleş insanlarla. Helalleş ki, kul hakkı kalmasın omuzlarında, tertemiz git, tertemiz dön ve tertemiz bir ömür yaşa….

Benliğini kır ortadan, nefsini ayaklar altına al, şeytanı taşla. Taşla ki, yüreğine bir bir ördüğün sevgi topum, nur olsun…

Evet, haccı anlamak gerek.  Kutsal yolculukta ayaklarının bastığı yerleri tanımalı, tam hacı olmalısınız…

Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co