HAC’CI ANLAMAK VE HAZIRLANMAK

HAC’CI ANLAMAK VE HAZIRLANMAK

 

Artık mübarek günlere az kaldı. Onbirayın Sultanı, başımıza taç olacak. Ardından hac heyecanı başlayacak. Hatta şimdiden başladı bile…

Geçtiğimiz günlerde İl Müftülüğü hacı adaylarına seminer vermiş, bende müftülüğün sitesinden okudum, genel bilgiler aktarılmış… Bunlar güzel ancak kesinlikle yeterli değil, çünkü hac çok detaylı olan bir ibadet ve enaz biray seminerlerin devam etmesi gerek. Hacı adayları da bu konuyu ciddiye alması gerekiyor…

Hac konusunda Müslüman ülkeler içerisinde model diyebileceğimiz tek ülke var o da Endenozya, kısmen Malezya’yı da buna katabiliriz.

Çünkü hac adabına uyarlar, hac da bir tek sorun çıkartmazlar…

Bunun nedeni sorduğumda, bana 6 ay kadar seminerleri olduğunu, hacca gelmeden ülkelerinde haccı yaşadıklarını söylediler.

Öyle veya böyle, Türk hacılarının seminer ve eğitim süreleri çok az. Diyanet İşleri Başkanlığının bu süreyi genişletmesi gerekiyor.

 

EĞİTİM BİRİNCİ ŞART

Ayrıca hacılarımızın üç temel meselesini halletmek gerekiyor. Birincisi, dediğim gibi hacı adayları o mübarek topraklara gitmeden önce çok iyi hazırlanmalı, basacakları toprakları tanımalı. Allah’ın(cc) evine gittiklerini hiç zihinlerinden çıkartmamalı. Seminerleri en iyi şekilde değerlendirmeli ve hazır olmalıdırlar…

Hacı adayımız, hadislerle hac başta olmak üzere bu konuda yazılmış bütün eserleri okumalı ve mutlaka ama mutlaka Kur’anı öğrenmeleri gerekiyor. 

Yani birinci meselemiz eğitimdir. İkinci meselemiz  de hacı kardeşlerimizin kendilerine sabır artırıcı reçeler hazırlamasıdır.

Çünkü hac sabırdır. Cidal etmeyin buyurur Rab’bimiz…

Şeytanın en büyüğü orada bulunacak, taşlama yapmadan önce ve sonrası olmadık oyunlar oynayacak, haccımızı fesata vermeye çalışacaklardır.

Bir yazımda hac affa yolculuk demiştim. Bu bağlamda hacılarımız o mübarek topraklara affedilmek umudu ile gitmeli, bundan şüphe de etmemeli,  o halde kendisi de buradakileri affetmeli ve af dilemelidir.  

Hac kurban olmaya hazır olmak demektir. Bunun için Dünya ile aramıza perdeler koyup, masivadan uzak durmak gerekiyor, hak sahipleri ile helalleşmeli,Ruhun yüceleceğine erip o mekana acizliğini ve fakirliğini anlayarak koşmalı.

Hacı Hz.  İbrahim, İsmail, Hacer olmalı en büyük taşları nefsine atmalı. Öyle ya hac bir yönü ile nefsi taşlamak değil mi?

 

AŞIK OLMAK GEREK

Hac, aşıkların buluştuğu en büyük mekanın sevdaya büründüğü ibadetin adıdır. Kelebeklerin ışıkların çevresinde pervane oldukları gibi, hacılarımızda Kabe’de tavaf ederken dönecek de dönecekler, aşkları bazen gözyaşı olacak, bazen dua, çoğu zamanda secde….

Hac, ölmeden ölmektir bir yönü ile ve bu manada kibiri insan ayakları altına almalıdır. Çünkü kalbinde zerre kadar kibir olan insan haccın lezzetini alamaz! Zaten o kişi ihrama da girmiş sayılmaz…

Bana göre hac aşkını gözyaşı ile anlatmaktır. Allah’ım ne güzel o ağlayan gözlere sahip olmak….

Evet, sırlara yolculuk olan hac anlatılmakla bitmez. ZATEN HAC ANLATILMAZ, YAŞANIR.

Dediğim gibi hac gönle yolculuktur. Gönlün zekatı hac diyenler bile var. Son söz, hac insanın melekleştiği bir makama yükselmesidir.

Bu nedenle, tüm hacı kardeşlerimize son bir öneri daha yazayım, oda arkadaşlarınızı kendi kültürünüze uygun seçin…

Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co