Hac yapmak

Hac yapmak
 2013 yılında gerek Diyanet ile gerekse şirketlerle gelecek hacı adayları için bu dönem hac yapmak gerçekten çok zor olacak..!
     Bir defa yakın bina birkaç lüks yer dışında kalmadı, bu sebeple servis ile gelip gideceksiniz ve bol yürüme var..
     Önceden kabeye bir km. mesafede otelim diyerek övünenlerin oteli artık kabeye 1 km. uzaklıkta sıfır otel oldu. Dahası var Servisli gelenlerin otel uzaklığı da 700 metreden yakın değil, servis yeri hazırlanmış en az 700 metre uzakta ve bol yürüme var bu sebeple ayaklarınızı iyi alıştırınız..
     Türkiye den hac geleceklere tavsiyem : Sabah akşam bol yürüyün çünkü burada bol yürüme işi var, inşaat var, inşaat arasından yürüyerek kabeye gitme var bu sebeple Türkiye de akşam sabah yürüyerek ayaklarınızı alıştırınız..
     Genel olarak baktığımızda : Sudiarabistan hacı adayları için her türlü imkanı seferber ediyor ama elden bir şey gelmez inşaat var..
    İnşaat kaç yıl sürer onuda kestirmek mümkün değil, bu inşaat bir süre daha böyle devam edecek dolayısı ile önümüzdeki yıllarda hac ve umre ziyaretleri daha sıkıntılı olacaktır..
    Yüzde 20 kontenjan eksilmesi ile bir çok hacı adayımız bu yıl hac kayıtı yaptırdığı halde kutsal topraklara gelemeyecek..
    Bu hacı adaylarımız belki çok kızıyorlar.. ama buranın halini görünce Sudiarabistan yönetimine , Kabe yönetimine hak vermemek elde değil..
    Binlerce iş makinası çalışıyor, bir yandan otellerin yıkımı devam ediyor, bir yandanKabe’in yanında yeni inşaat başlanmış çalışmalar devam ediyor..
    Hal böyle olunca Lüks hacı adayların dışında artık yakın otel yok bunu biliniz hepsi servisli ve bundan önemlisi de bol yürümeli..
    Artık ayakları güçlü olanlar hac ‘a gelmeli ve yürümeyi sevenler hacı adayı olmalı çünkü her gün belki 15-20 km. yürüyeceksiniz.. Yürüyorum dosta doğru diyeceksiniz bu sebeple yürüme engeli olanların işi çok zor..
    Zor dostum zor diyorya işte öyle , gerçekten bu yıl hac yapmak çok zor..
    2014 yılında da hac yapmak daha da zor olacak belki bu sebeple Türkiye de hac yapalım diye hac”a yazılan herkesin bol yürüme hazırlığı yapması gerekir..
    Üç aylıkçılar yok !…
    Eskiden Ramazan umresine gelip, burada kaçak kalan ve hac görevinden sonra Türkiye dönen hacı adayları artık yok..
    Sudiarabistan Polisinin sıkı çalışması sonucu bu tür olaylara imkan verilmemesi ile o kaçak hacı adaylarından hiç görmedik, sordum bu yıl üç aylıkçı hacı adayının olmadığını söylediler..
    Hac yapmak her geçen gün biraz daha zorlanıyor belki bu hal 10 yıl veya daha fazla devam edecek gibi duruyor..
    Özellikle eski hacı arkadaşlarımıza seslenmek istiyorum.. Mekke boş Aziziye boş cadde ve sokaklar boş , lokanta boş , her yer boş Kabe boş , hacı adaylarının gelmesi için hazırlıklar devam ediyor.. ama bu arada burada çalışan personelin tamamı izinli olması sebebi ile herkes bir yere gitmiş şehir boşalmış..
    Hacri esveti istersen her namaz öncesi veya sonrası öpe bilirsin çok kimse yok..bu gün burada olmanın bir ayrıcalığı da bu bugün için..
    Hacı adaylarımız kendilerini buraya gelmeye ve manevi havasını almaya hazırlasınlar.. Buraya gelmek manevi havasını almak çok önemli, zorlukların pek önemi yok. Önemli olan burada bulunmaktır..
    Rabbim herkese nasip etsin , önemli olan burada bulunmak, güzellikleri görmektir.. sizlerde engellere takılmayın Mekke ve Medine de güzelliklerle yaşayın.. Manevi havasını almaya bakınız çünkü Türkiye ye döndüğünüzde pişmanlık duymamak için hac yapınız ve hac yapmak ne demek onu iyi anlayınız..
İyi günler..
Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co