Hac ve Tasavvuf Üzerini

Hac ve Tasavvuf Üzerini

Bugünlerde hacılarımız kutsal topraklardan dönüyorlar. Bu yolculuğun başlangıcı ve dönüşü ayrı ayrı heyecan verir insana. Gelenlere hoş geldin der, bir hurması yiyerek hatıralarını dinleriz. Amaç belli, o mübarek mekânlarda yaşananlardan bir damla içebilmek. Tabi bizim Bekir Doğan her sene gidiyor. Demek ki, Rabbimiz çağırdığında o hep ‘lebbeyk’ demiş. Hemen ifade edeyim ki bu duruma toplamda itiraz edenler oluyor. Yani bir defa hac farz defalarca hacca gitmek yerine, yakında bir ihtiyaç sahibine yardım edilse gibi, görünüşte saf bir teklif önerilir. Haklılar mı? Gelin bu sorunun cevabını Metin İspiroğlu ağabeyimizin verdiği örnekle ele alalım.

Metin bey, Maraş’tan İzmir’e gider. Orada hacca çok giden insanların durumu tartışılır ve kendisine bu konuda ne düşündüğü sorulur. Metin ağabey; “Bak der dostum, sen benim akrabamsın, seni sevdiğim için kaç defa İzmir’e geldim. Sen bana niye geliyorsun? Dedin mi, her defasında memnun oldun değil mi? Düşünür, Evet der. Yanındaki akrabaları, hemen devreye giren; “Aldın mı cevabını!” dediğinde, susar ev sahibimiz. Evet, bu anlatım zannederim hacca defalarca gitme konusunu iyi anlatan örneklerden birisi olsa gerek.

 

HAC’DA NE VAR DE İNSANI ÇEKER

Hac’da aslında dünyalık hiçbir şey yok. Tabi işi ticarete dökmez iseniz. Bizim Türkler’de öyle oraya pek ticarete gitmezler. Hemen belirteyim, hacda ticaret yapmak da yasak yada yanlış olmasa gerek. Diğer bütün milletler orada ticaret yapar, bizim kiler pek yapmazlar. Oysa, orada dil bileceksin, Müslümanlar arası ticareti geliştireceksin…

Neyse konumuz bu değil. Hacda manevi zevkler var. Allah’ın evine misafir oluyorsunuz, bundan daha büyük şeref var mı? Hele birde rahmetin sağanak sağanak yağdığı Arafat’ta manevi yağmurlarla ıslanırsan, yani günahlardan arınıp, tertemiz olursan ne mutlu sana.

 

HAC ANLATILMAZ YAŞANIR.

Bu hacca çok gitmek ile ilgili soruya bana sorduklarında ise ben şöyle bir değerlendirme yapıyorum. “ insan maddi kirlerinden arınmak için nasıl hamama gidiyorsa, la teşbih vela temsil olsun, mübarek topraklara gidenler ise, bir nevi kirlerinden kurtulup, temiz bir hayata devam etme adına o topraklara gidiyorlar. Orada bir şeyler bulmasalar, gitmezler. Bunun için gitmeyenlere diyoruz ki, Hac anlatılmaz, yaşanır.  Rabbimiz size de nasip etsin inşallah..

 

MÜZİK VE TASAVVUF

Kuyumcu Metin ağabey, oğlu Bülent Bey ve Bekir Doğan ile birlikte hac hatıralarımızı paylaştık, sıra tabi ki müzik ve tasavvufa geldi.

Metin ağabey güzel ney üfler. Kendisi Mevlevi, bir de dernekleri var. Hafta da bir araya gelip, zikir ediyorlar… Ney üfleme konusuna gelince, İbrahim Hakkı Hazretlerinden bir söz aktardı, dondum kaldım. Üstad, Tasavvufta, ney üflemenin bir fen(bilim) dalı olduğunu belirtmiş. Evet, Allah’a giden yolun hepsi haktır. Tarih boyunca kimisi zikir yapmış, kimisi tefekkür etmiş, kimisi cihat etmiş her ne ise her insan bir tarik(yol) bulmuş O’na varmak için.

Hay ismi başta olmak üzere, Allah’ın(cc) güzel isimlerine bizi götüren çalışmalara ihtiyacımız var, kurtuluş İslam’dadır.

Konuya hakkıyla anlatamamış olabilirim. Eksiğimiz af ola… Yüreği hacca gitmek için yananlara, gidemediği için gitme arzusu duyanlara. Gidip, dönmek üzere olanlara selam olsun.

Hadi selamlar.    

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co